Ülkemizde Fipronilli Yumurta Yok


Ülkemizde Fipronilli Yumurta Yok

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, özellikle fipronilli yumurta söylemlerine Polatlı’dan net yanıt vererek “Biz bugüne kadar rastlamadık ama kontrollerimiz devam edecek ve kontrolü elden bırakmayacagız” dedi.

Ülkemizde Fipronilli Yumurta Yok
Bu içerik 234 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

 

Ankara Tarımsal Sulama Çalıştayı’na verilen aranın ardında toplantının yapıldığı salonda basın mensuplarının gündeme dair sorularını yanıtlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, özellikle fipronilli yumurta söylemlerine Polatlı’dan net yanıt vererek “Biz bugüne kadar rastlamadık ama kontrollerimiz devam edecek ve kontrolü elden bırakmayacagız” dedi.


Çalıştayın ardından gazetecilerin “fipronilli yumurta” iddialarına ilişkin sorularını yanıtlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Batı'daki ajansların Türkiye'de de bu yumurtalardan çıktığını söylediklerini anımsatarak, şunları kaydetti: “Ben bir hekim olarak insan sağlığının ne kadar önemli olduğunu bilen bir kişiyim. En ufak şüphem olmuş olsa size söylerim. Yarın ne olur onu bilemeyiz. Bizim bildiğimiz tek şey var, bu sofralık yumurtalarda oluyor, biz zaten bunu ihraç ediyoruz. Yıllık ihracatımız 248 milyon dolar. Bizim aldığımız yumurta, ana damızlık yumurta ve civciv üretmek için. Bunların da kontrollerini yapıp ülkeye ona göre alıyoruz. Kontrollerimizi elden bırakmış değiliz, yapıyoruz ve şu ana kadar fipronilli yumurta tespit olayı olmamıştır. Tabii Batı'da yumurta sektörü zor durumda, bu sektöre sürülen leke gibi sanki Türkiye'yi de içine katarak ekonomik olarak vurmaya çalışıyorlar gibi geliyor bana. Biz, kontrolümüzü elden bırakmıyoruz”  Türkiye'nin ihraç ettiği yumurtalarda da sıkıntı olmadığını vurgulayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “İthal ettiğimiz yumurtalar da damızlık yumurta; civciv üretiyoruz. Civcivden sonra yumurta elde ediyoruz. Bunlar da devamlı bizim kontrolümüz altında. Şu ana kadar yapmış olduğumuz araştırmalarda herhangi bir fipronil maddesine rastlanmadı. Bir hekim olarak ciddi ve samimiyim, Allah korusun bir şey olmuş olsa en başta ben açıklarım ve vatandaşlara uyarıda bulunurum. İnşallah gelmeyecektir. Bana ulaşan bir bilgi yoktur” diye konuştu.

 

ANKARA POLATLI HABER BAKAN FAKIBABA FİPRONİLLİ YUMURTA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi