SU SORUNU İLK KEZ MASAYA YATIRILACAK


SU SORUNU İLK KEZ MASAYA YATIRILACAK

2007 yılından bu yana kuruyan ve tarımsal sulamanın yanında doğal yaşamında olumsuz etkinlendiği Sakarya Nehri'nin korunması için ilk kez ciddi ve kapsamlı bir adım atılacak.

SU SORUNU İLK KEZ MASAYA YATIRILACAK
Bu içerik 825 kez okundu.
 
Polatlı ve komşu bölgelerde onbinlerce dekar arazisinin su ihtiyacının karşılandığı Sakarya Nehri’ni korumak ve mevcut suyun en iyi şekilde değerlendirilmesi için AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir ve kurmayları düğmeye basarak, 7 Eylül Perşembe günü Akra düğün salonlarında “Su Çalıştayı” düzenliyor.
 
Su kullanım çalıştayı” ile alınacak önlemleri masaya yatırıyor.  Çalıştaya Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, DSİ yetkilileri, çiftçiler ve köy muhtarları katılacak. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun ise çalıştaya katılıp katılmayacağı henüz netklik kazanmadı.
 
 
GÜNDEM GÖKPINAR BARAJI VE VAHŞİ SULAMA OLACAK
 
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun katılacağı çalıştayda polatlı çiftçisinin ana gündem maddesi Gökpınar Barajı ve vahşi sulama yönteleri olacak. Polatlı’nın neredeyse tamamında vahşi sulama denilen salma sulama sistemi kullanılıyor. Bu nedenle hem su gerektiğinden fazla tüketiliyor hem de tarımsal ürünler gerektiğinden fazla sulanıyor. Bu sulamanın fazlalığı ile birlikte Sakarya Nehri 2007 yılından bu yana neredeyse her yıl kuruyor. Yağışların da mevsim normallerinin altında seyretmesiyle birlikte su sıkıntısı gerek Polatlı’yı ve gerekse tüm komşu bölgeleri büyük sıkıntıya sokuyor. 
Damlama sulama ve diğer sulama tekniklerinin gelişmediği Polatlı’da halen binlirce dekar arazi vahşi sulama tekniği ile sulunıyor ve Sakarya Nehri’nin kurumasıyla birlikte de çiftçi büyük zarar görerek ağır bedeller ödüyor.
 
FAKIBABA POLATLI’DAVAHŞİ SULAMAYI YASAKLAYACAKLARINI AÇIKLAMIŞTI
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba Polatlı ziyaretinde su kullanımının ülke genelinde ciddi bir sıkıntıya dönüştüğünü ve birkaç yıl içinde vahşi sulama tekniklerini tamamen yasaklayacalarını Polatlı ziyaretinde açıklamıştı. Fakıbaba, “Tarım Bakanı Fakıbaba dönemi vahşi sulamanın yasaklandığı ve suyun verimli kulanıldığı bir dönem olarak hatırlanacak” diyerek kararlılığını da beyan etmişti. 
 
 
EROĞLU’NA 2008 YILINDA SAKARYA NEHRİ İLE İLGİLİ RAPOR VERİLMİŞTİ
 
7 Eylül tarihinde düzenlenecek “Su Çalıştayı” için Polatlı’ya gelecek olana Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, aslında Sakarya Nehri’nde yaşanan hadiselere yabancı değil. 2008 yılında dönemin Kaymakamı Hüseyin Eker tarafından Polatlı’da Sakarya Nehri ile ilgili ilk raporun sunulduğu Bakan Eroğlu, Sakarya Nehri ve sulama sıkıntılarına haükim bir bakan konumunda. 
 
ANKARA POLATLI HABER SU SORUNU SAKARYA NEHRİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI