KURBAN BAYRAMI'NDA ET TÜKETİMİNE DİKKAT


KURBAN BAYRAMI'NDA ET TÜKETİMİNE DİKKAT

Kurban Bayramının yaklaşması ile birlikte, et tüketimi konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar sık sık gündeme gelmeye başladı.

KURBAN BAYRAMI'NDA ET TÜKETİMİNE DİKKAT
Bu içerik 95 kez okundu.

 

Kurban Bayramının yaklaşması ile birlikte, et tüketimi konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar sık sık gündeme gelmeye başladı.

Beslenme Uzmanları, kurban bayramında et ve şekerli besinlerin tüketimi artması sebebiyle, özellikle aşırı kilo, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve şeker hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiği konusunda vatandaşı uyarıyor.

KÜÇÜK PARÇALAR HALİNDE SAKLAYIN

Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar. Bu nedenle kurban etleri hemen tüketilmemeli en az 24 saat buzdolabında bekledikten sonra tüketilmelidir. Kurban bayramının geleneksel yemeği haline gelen kavurmanın içine tereyağı veya kuyruk/iç yağı eklemeden, kendi suyunda, kısık ateşte pişirme yapılmalıdır. Etler, büyük parçalar şeklinde değil kıyma, kuşbaşı gibi küçük parçalara ayrılıp, tek pişirimlik miktarlara bölünüp, buzdolabı poşetlerine koyularak buzdolaplarının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Buzdolabında -2 santigrat derecede 1-2 hafta, derin dondurucuda ise -18 santigrat derecede daha uzun süre etler saklanabilir.

SOFRAYA SALATA KOYMAYI UNUTMAYIN!

Uzmanlar, kavurma ve kırmızı et öğle öğününde,  akşam öğününde ise sebze, kuru baklagil gibi posa içeriği yüksek yemekler tercih edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Et yerken öğünlerinize C ve E vitamini içeren besinler eklerseniz etin içindeki demirin emilimini arttırırsınız. Bu yüzden etin yanında bol yeşillikli salata tercih edilmeli.  Etler, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirilerek tüketmeli, kızartmalardan kaçınılmalıdır. Özellikle mangal gibi kömür ateşiyle yapılan pişirmelerde etin ateşle olan uzaklığına dikkat edilmelidir.

SİNDİRİM İÇİN SU İÇİN!

Kurban Bayramı’nda yetersiz lif ve sıvı alımı nedeniyle yaşanabilecek sağlık sorunlarının başında kabızlık geliyor. Sağlıklı bir sindirim sistemi, iştah kontrolü, yiyecek ya da çevresel yollardan alınabilecek toksinlerin vücuttan uzaklaştırılabilmesi için su şart! Bu nedenle vücudunuza yeterli sıvı alımını sağlayabilmek için günde 8-10 bardak su tüketmeniz çok önemli. Buna ilave olarak çay, bitki ya da meyve çayları, maden suyu, ayran, kefir gibi sağlıklı içeceklerle de sıvı alımınıza katkı sağlayabilirsiniz.

TATLI SONRASI AYRAN İÇİN

Hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, karkasın parçalanması, etin nakli, muhafazası, pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Size verilen ikramlardan küçük miktarlarda tüketmelisiniz. Her gittiğiniz misafirlikte her ikram edileni tüketmemelisiniz. Kurban bayramında sadece et değil tatlı tüketimine de dikkat edilmelidir. Eğer tatlı yediyseniz kan şekeri kontrolü için tatlı tüketiminin ardından süt veya ayran içiniz.

 

ANKARA POLATLI HABER BAYRAM KURBAN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi