Haymana’da Yaz Yağmurunun Bilançosu Ağır Oldu


Haymana’da Yaz Yağmurunun Bilançosu Ağır Oldu

Geçtiğimiz hafta dönemsel yağan ve kasırgaya dönüşen şiddetli yağmur Haymana ve köylerinde hayatı felç etti.

Haymana’da Yaz Yağmurunun Bilançosu Ağır Oldu
Bu içerik 1001 kez okundu.
 
 
Haymana’ya yaz yağmuru birçok yerde büyük ölçüde maddi hasar’a yol açtı. Şehir Merkezi ve mahallelerde hayat durma noktasına gelirken, özellikle Karasüleymanlı ve Kızılkoyunlu Mahalleleri olumsuz etkilendi.
 
MADDİ KAYIP 90 BİN
 
Şehir Merkezinde ağaçları deviren rüzgâr ve yağmur asıl hasarı dış mahallelerde yaşattı. Kızılkoyunlu Mahallesinde evlerin içleri ve avlular bir karış çamur içinde kalırken, evin önünde bulunan mahsuller sel sularına kapıldı. Mahalle sakinlerinden Halit Çelik’in arabasına ağaç devrilerek hasara yol açtı. Ayrıca Çelik’in bahçesindeki bal arıları da sel sularına kapılarak, yaklaşık 5 kovanı telef oldu. Ali Ömer Ağırcan ve Tacettin Can’ın evinin önünde bulunan buğdaylar da sel sularına kapılarak gitti. Odun işi yapan Ali Ömer Ağırcan’ın yaklaşık 10 ton odunu sel sularında etrafa dağıldı. Karasüleymanlı Mahallesi’nden Adil Yılmaz isimli üreticinin ise evinin önünde bulunan yaklaşık 100 ton buğday sel sularına kapıldı. Yılmaz maddi kaybının yaklaşık 90 bin TL olduğunu belirtti.
 
VATANDAŞ, MAHSÜLÜNÜ SEL SULARINA KAPTIRDI
 
Yaklaşık bir hafta önce yeni bir yağış dalgasına kapılan Kadıköy, Sarıdeğirmen Mahallesi ve civarında yine sel baskınları ve hasarlar yaşandı. Bazı evlerin çatıları uçtu. Ziraat Odası Başkanı Balıkçı konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Şiddetli yağış ve fırtına sonucu birçok mahallemizde zarar meydana gelmiştir. Özellikle Kızılkoyunlu,  Karasüleymanlı, Kadıköy ve Sarıdeğirmen Mahallemizde maddi boyutu yüksek mağduriyetler vardır. Mahsuller ve samanlar sele kapılmış, sebze bahçeleri toprakla bir olmuştur. Bu konuda odamız gerekli girişimleri yapmış olup, çiftçilerimizin mağduriyetinin giderilmesi konusunda elinden geleni yapacaktır. Tüm üreticilerimize, geçmiş olsun, Allah bir daha yaşatmasın diyorum.”  Sel mağduru mahalleler afetten mağdur olduklarını ve devletin el uzatması gerektiğini belirterek, yetkililerden destek istediler.
ANKARA POLATLI HABER HAYMANA YAZ YAĞMURU SEL BİLANÇOSU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi