SOĞAN HASADI BAŞLADI FİYAT SEYRİ İYİ GİDİYOR


SOĞAN HASADI BAŞLADI FİYAT SEYRİ İYİ GİDİYOR

Türkiye’nin en önemli soğan üretim rekolteine sahip olan Polatlı’da erkenci soğan olarak tabir edilen yazlık soğanların hasadı başladı.

SOĞAN HASADI BAŞLADI FİYAT SEYRİ İYİ GİDİYOR
Bu içerik 2139 kez okundu.
 
 
Bölge bölge hasadın yapılmaya başlandığı soğan tarımında şu anda fiyatların 70-80 kuruş arasında seyreden dengesi de üreticileri sevindiriyor. 
 
Henüz hasadın tam anlamıyla başlamamasına rağmen fiyatların seyrinden bir hayi memnun olan üreticiler bu durumun devam etmesi halinde geçtiğimiz yıl yaşanan sıkıntıların  ve fiyat zararının geride kalacağını söylüyorlar.
 
YÜKSEK REKOLTE BEKLENİYOR
 
Türkiye soğan üretiminin neredeyse yüzde 30’lik bir bölümünü üreten Polatlı’da bu yıl 80 bin dekar arazide soğan ekimi yapıldı. Bu yıl mevsimsel sıkıntıların etkilerini en aza indirmek için özellikle su konusunda bireysel çabalarını artıdan soğan üretecisi yüksek rekolte bekliyor. Soğan kalitesi noktasında henüz toprakları yaprınmamış Polatlı’da kalite göz doldururken, bu yıl ortalama 450-500 bin ton civarında bir soğan rekoltesi bekleniyor.
 
RUSYA KAPILARI AÇ SOĞAN FİYATI YÜKSELDİ
 
Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin en üyük soğan alıcısı konumundaki Ruzya’nın kapıları kahatmasıyla soğan piyasası adeta alt üst olmuş ve iç pazara yönelenen satıcılar fiyatların düşmesi sebebiyle üreticiyi de sıkıntıya sokmuştu. Ancak bu yıl Rusya’nın soğan ticaretine kapıları yeniden açmasıyla birlikte soğan fiyatları henüz erkenci soğanların hasat edilmesine rağmen 70-80 kuruş arasında alıcı buluyor. Bu durum çiftçilerinde geçen yıl yaşadıkları sıkıntıların telafisi noktasında önemli bir rol oynuyor.
ANKARA POLATLI HABER SOĞAN HASADI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim