AÇIKLAMA GECİKTİ ÇİFTÇİ ÖNÜNÜ GÖREMİYOR!


AÇIKLAMA GECİKTİ ÇİFTÇİ ÖNÜNÜ GÖREMİYOR!

Polatlı’da ekimlerin başlamasının hemen öncesinde çiftçiler kara kara düşünüyor.

AÇIKLAMA GECİKTİ ÇİFTÇİ ÖNÜNÜ GÖREMİYOR!
Bu içerik 884 kez okundu.
 
Her yıl verilecek desteklerin açımandığı tarihin geçmesiyle birlikte çiftçiler hangi üründe nasıl bir destek alacak bilmiyor ve bu sebeplede önünü göremiyor.
 
Her yıl nisan-mayısta açıklanan tarım destekleri, bu yıl ağustosa gelinmesine karşın hala açıklanmadı. 2.3 milyon çiftçinin gözü Ankara’da. Açıklama geldiğinde hangi ürüne ne destek verileceği anlaşılacak ve çiftçi de ürün tercihi yapacak. Şu an kimse ne yapacağını bilemiyor. 
 
KÖSEOĞLU: TARIMSAL DESTEKLEMELER AÇIKLANMADAN ÇİFTÇİ NE YAPACAĞINI BİLEMEZ
 
Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, tarımsal desteklerin her yıl Nisan-Mayıs aylarında açıklandığını, bu yıl Ağustos ayına gelinmesine rağmen açıklanmadığını, çiftçinin zor durumda kaldığını söyledi. “Çiftçimizin, önünü görebilmesi, ne üreteceğine karar verebilmesi için desteklerin bir an önce açıklanması gerekiyor” diyen Köseoğlu, desteklerden, 14.7 milyon  hektar alanda üretim yapan ve Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı yaklaşık 2.3 milyon çiftçinin yararlandığını belirtti. Köseoğlu, şunları kaydetti:
“Bakanlar Kurulu Kararı olarak Resmi Gazete’de yayınlanması gerekiyordu. Bir türlü açıklanmadı. Her yıl nisan-mayıs aylarında açıklanıyordu. Bu yıl ağustosa gelindi, açıklama yok. Üreticimiz zor durumda. 
Üyemiz olan ve destek alan milyonlarca çiftçimiz bunu bekliyor, sürekli talebini bize iletiyor. Üretici, desteklere göre planını yapıyor. Ne üreteceğine desteklere göre karar veriyor. Yeni üretim sezonuna fazla zaman kalmadı. Eylül-ekim ayıyla birlikte üretici ekimini yapacak.”
 
FAKIBABA YILDA İKİ KEZ DESTEK VERECEĞİZ 
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, hayvancılık sektörüyle ilgili olarak yeni bir çalışma içinde olduklarını, üreticiye yılda iki kez destek vereceklerini ve önümüzdeki 2,5 - 3 yıl içinde et ithal etmeyecek duruma geleceklerini açıkladı. Polatlı’da çiftçilerle bir araya gelen Bakan Fakıbaba tarımsal destek ödemelerini yılda iki kez yapacaklarını belirterek, “Desteklemeleri ürünü ekmeden önce size vereceğiz, yılda bir kez değil iki kez vereceğiz. Bir sonbaharda bir ilkbaharda. Tefecilerin eline çiftçiler düşmesin” diye konuştu.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim