İşçiler Konuştu, Sarıeroğlu Ve Fakıbaba Dinledi


İşçiler Konuştu, Sarıeroğlu Ve Fakıbaba Dinledi

Sarıeroğlu ve Fakıbaba mevsimlik tarım işçilerin yoğun olarak bulunduğu Sarıoba, Karacaahmet ve Şabanözü köylerindeki çadırları ziyaret etti.

İşçiler Konuştu, Sarıeroğlu Ve Fakıbaba Dinledi
Bu içerik 741 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!
 
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile Ankara Valisi Ercan Topaca Pazar günü mevsimlik tarım işçilerin yoğun olarak bulunduğu Sarıoba, Karacaahmet ve Şabanözü köylerindeki çadırları ziyaret etti.
 
 
Tarım işçilerinin taleplerini dinlemek ve sorunlarını gidermek amacıyla Fakıbaba ve Sarıeroğlu mevsimlik işçilerle bir araya geldi. Sarıoba, Karacaahmet ve Şabanözü’nde ayrı ayrı durum değerlendirmesi yapan Sarıeroğlu ve Fakıbaba üç köyde de aşağı yukarı aynı sorunların yaşandığını ifade ederek işçilerin başlıca sorunlarıyla ilgili yapacakları çalışmaları işçilerle istişare ederek onların istekleri doğrultusunda değerlendirdiler.
 
YERLEŞİM VE BARINMA
 
 
İşçilerin en büyük sorunlarının başında yerleşim yerlerinin sağlıksız olması geliyor.  Tarım işçileri, genellikle sulama kanalları yanlarına, insanın yaşayamayacağı bölgelere çadırlarını kuruyor. Önemli diğer bir sorun da barınma şartları. Tarım işçileri, çoğunlukla bezden ve çuvaldan kurulu sağlıksız çadırlarda barınmaya çalışıyor. İşçilerin barınma konusundaki şikâyetlerini değerlendiren Sarıeroğlu ; “Yerleşim yerlerinin şartlarının nasıl olacağı çadır mı?  Konteynır mı?  Bunu mevsimlik işçisi kardeşlerimiz ile istişare ederek onların görüşleri doğrultusunda belirlemeye çalıştık. Talepleri doğrultusunda valimizin koordinatörlüğünde önümüzdeki dönemlerde gerekli adımları hızlı şekilde atacağız.”dedi.
 
SAĞLIK
 
Mevsimlik işçiler, her yerde sağlık ocağı bulunmadığından, sağlık hizmetlerinden faydalanamadıklarını ve haftada bir kez uğraması gereken gezici sağlıkçıların haftalarca uğramadıklarını ve büyük sıkıntı yaşadıklarını ifade ederek bu sorunlarının da bir an önce çözüme kavuşturulmasını istediler.
 
EĞİTİM
 
 
 
Günün en çok konuşulan ve özellikle Bakan Sarıeroğlu’nun üzerinde titizlikle durduğu konu eğitimdeki aksaklıklar oldu.  Mevsimlik işçilerin geliş ve gidiş tarihlerine bakıldığında, işçi çocuklarının eğitim alma şanslarının ortadan kalktığı görülüyor. Tarımda çalışan işçiler mecburen çocuklarını da yanında getirmek zorunda kalıyorlar.  Birçoğunun çocuğu ise beraber çalışıyor. Sarıeroğlu’nun işçilerin okulumuz olmadığı için eğitimde çocuklarımız geri kalıyor sözlerine karşın; “Sizin eğitim, altyapı ve barınma sorunlarınızı Eylül ayı içerisinde çözeceğiz, siz de çocukları okullara gönderin, tarlada çalıştırmayın.”ifadelerini kullanırken, konuyla ilgili bir diğer açıklama ise Vali Topaca’dan geldi. Topaca; “Özellikle eğitimde Sarıoba köyünde hemen çok hızlı bir şekilde köydeki mevcut okulu mevsimlik işçilerimizin çocuklarının devam ettiği bir okul haline getirip eğitim öğretim döneminde hizmete açacağız. Aynı şekilde Şabanözü ve Karacaahmet köylerimizde de benzer şekilde belki geçici sınıflar açmak suretiyle çocuklarımızın burada kaldığı sürede eğitim hizmetlerine ulaşmaları ve müfredattan geri kalmamaları için gerekli tedbirleri alacağız.”şeklinde konuştu.   Ayrıca temiz su, elektrik, yol sıkıntılarını da dile getiren işçiler en hızlı şekilde sorunlarının çözülmesini istediler. Sarıeroğlu ve Fakıbaba, mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan, alın teri döken bütün emekçilerin, vatandaşları, ailelerinin sıkıntılarını çözmek için gerekli adımları atacaklarının sözünü verdi.
ANKARA POLATLI HABER FAKIBABA SARIEROĞLU İŞÇİ MEVSİMLİK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim