BAŞKENT’TE SURİYELİ MÜLTECİ ZİRVESİ


BAŞKENT’TE SURİYELİ MÜLTECİ ZİRVESİ

Farklı ülkelerden gelerek ülkemize iltica eden ilimiz genelindeki yabancı misafirlere ilişkin sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin paylaşıldığı değerlendirme toplantısı yapıldı.

BAŞKENT’TE SURİYELİ MÜLTECİ ZİRVESİ
Bu içerik 265 kez okundu.
 
Başta Suriye olmak üzere farklı ülkelerden gelerek ülkemize iltica eden ilimiz genelindeki yabancı misafirlere ilişkin sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin paylaşıldığı değerlendirme toplantısı, 29 Temmuz Cumartesi günü Ankara Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı toplantı salonunda Vali Ercan Topaca başkanlığında yapıldı.
 
Toplantıya; Vali Yardımcıları Kemal Karadağ, Süleyman Hürrem Aksoy ve Bilal Bozdemir, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı, Altındağ, Keçiören, Yenimahalle, Mamak, Polatlı, Beypazarı İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mehmet Artar, İl Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan, DSİ 5. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, Sağlık Müdürü Kamil Türkmen, Halk Sağlığı Müdürü Doğan Akdoğan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent korkmaz, Göç İdaresi Müdürü Adem Sezer, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Bestami Erkoç, Defterdar Vekili Tacettin Öztaş, Planlama ve Koordinasyon Müdürü Ahmet Şahin, Mahalli İdareler Müdürü Aysun Güleç, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Barış Yavuz, Belediyelerin Zabıta Daire Başkan ve Müdürleri, Altındağ, Yenimahalle, Mamak, Polatlı, Beypazarı ve Keçiören ilçelerinin mahalle ve köy muhtarları ile konuyla ilgili diğer görevliler katıldı. 
 
Ankara Valisi Ercan Topaca, "Son dönemde Yenimahalle, Mamak ve Altındağ ilçelerimizde yaşanan sorunların arkasında mahallelerimizin içine kadar gelip dolaşarak halkımızın arasına fitne sokmaya çalışan yabancı ajanlar ve misyonerler var. Geçen hafta içerisinde Suriyelilerin yoğun olduğu Altındağ tarafında yakaladığımız sekiz kişiyi sınır dışı ettik." değerlendirmesinde bulundu.
 
Toplantının gündeminin ilimizde misafir edilen mültecilerle insanlarımız arasında son dönemde yaşanan sorunlar olduğuna dikkat çeken Vali Topaca:  “Vatandaşlarımıza en yakın olan, en uçtaki kamu görevlileri olan muhtarlarımızdır. Muhtarlarımız, mahallelerinde her konuda yaşanan sorunu birebir yaşayan, yaşanan sorunların sebeplerini, sonuçlarını yaşayarak gören ve tespit eden, dolayısıyla çözümünde de en doğru fikri alabileceğimiz kamu görevlisi olarak muhtarlarımızı düşündüğümüz için bu toplantıyı tertip ettik. Suriyelilerle ilgili yaşanan sorunların sebebi nedir diye baktığımızda birtakım yanlış ve kasıtlı bilgilerin kamuoyunda yayıldığını gördük. Altındağ ve Mamak ilçelerimizin bir iki mahallelerinde toplantı yaptık. Orada arkadaşlarımızın gündeme getirdiği belirgin tahrik unsuru içeren bazı dedikodular vardı. Örneğin yaptığımız o toplantıda bazı vatandaşlarımız dedi ki: “Sayın Valim, Suriyelilere neden maaş bağlanıyor” Devletimizin Suriyelilere bir maaş bağladığı yok. Vatandaşlarımızda öyle bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu kasıtlı olarak oluşturulmaya çalışılan bir algı. Hukuken de mümkün değildir. Sadece ulusal ve uluslararası yardım kuruluşları tarafından kişi başına verilen bir ücret söz konusu. Ama bunun kaynağı devletimiz değil. Kaldı ki bu yardım da tüm Suriyelileri kapsamıyor. Siz muhtarlarımızdan istirhamımız, bu tür konular bir şekilde gündeme geldiğinde vatandaşlarımıza anlatmanızdır.” ifadelerini kullandı.
 
DEVLETİMİZİN SURİYELİLERE BAĞLADIĞI BİR MAAŞ YOK
 
Altındağ ve Mamak'ta yaptıkları toplantılarda, bir vatandaşın "Suriyelilere neden maaş bağlanıyor?" yönünde bir soru sorduğunu aktaran Topaca, "Devletimizin Suriyelilere bir maaş bağladığı yok. Vatandaşlarımızda öyle bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu kasıtlı olarak oluşturulmaya çalışılan bir algı. Hukuken de mümkün değildir. Sadece ulusal ve uluslararası yardım kuruluşları tarafından kişi başına verilen bir ücret söz konusu. Ama bunun kaynağı devletimiz değil. Kaldı ki bu yardım da tüm Suriyelileri kapsamıyor. Muhtarlarımızdan istirhamımız, bu tür konular bir şekilde gündeme geldiğinde vatandaşlarımıza anlatmanızdır." açıklamasında bulundu. Bütün yardımların Suriyelilere geldiğine ilişkin haberler yayıldığına da dikkati çeken Topaca, bunun doğru olmadığını, devletin önceliğinin kendi vatandaşları olduğunu ifade etti. Suriyelilere ait iş yerlerinin geç saatlere kadar açık kaldığıyla ilgili şikayetler aldıklarını ve bu konuda gerekli ikazların yapıldığını vurgulayan Topaca, bu iş yerlerinde Türk Gıda Kodeksine uygun olmayan ürünlerin 31 Temmuz'a kadar toplanarak imha edileceğini belirtti. Eğitim çağına gelmiş her Suriyeli çocuğun okullara alındığını bildiren Topaca, bu çocukları iyi birer insan olarak yetiştirip, insanlığa kazandırmanın kendilerinin de görevi olduğuna işaret etti.
 
SEKİZ KİŞİYİ SINIR DIŞI ETTİK 
 
"Son dönemde Yenimahalle, Mamak ve Altındağ ilçelerimizde yaşanan sorunların arkasında mahallelerimizin içine kadar gelip dolaşarak halkımızın arasına fitne sokmaya çalışan yabancı ajanlar ve misyonerler var." bilgisini paylaşan Topaca, şu ifadeleri kullandı: "Bunları iyi teşhis edelim, gerekirse polisimize, jandarmamıza, kaymakamımıza, belediye başkanımıza ihbar edelim ve biz de gereğini yapalım. Geçen hafta içerisinde Suriyelilerin yoğun olduğu Altındağ tarafında yakaladığımız sekiz kişiyi sınır dışı ettik. Bunlar çok iyi niyetlerle buraya gelmiyorlar. Bunlar, devletimizin Suriyelilere maaş vererek kendi vatandaşımızı mağdur ettiği şeklindeki yalanları kamuoyunda yaymak suretiyle Türk-Suriyeli konusunu kaşıyarak, hatta bu yalanları yanlarında çalıştırdıkları bizim insanımıza yaydırarak bu işi yapıyorlar. Oyuna gelmeyelim. Bu konuda herkesin milli bir duruş sergilemesini istiyorum."
Sosyal medyada kasıtlı olarak yayılmak istenen yalan haberler konusunda da uyarılarda bulunan Topaca, devletin resmi kanalları dışında yayınlanan haberlere inanılmamasını istedi. Topaca, sosyal medyada, "Yenimahalle Demetevler Parkı'nda Irak Türkmenleri ile mahalle sakinleri arasında yaşanan kavgada önce bir kişinin öldüğünün yer aldığını, sonra da bu sayının 140 kişiye kadar çıkartıldığını" belirtirken, ancak söz konusu olayda ölen kimsenin bulunmadığını hatırlattı.
ANKARA POLATLI HABER BAŞKENT SURİYELİ MÜLTECİ SORUN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim