FAKIBABA: ÇALIŞMALARIMIZ KAĞIT ÜZERİNDE KALMAYACAK


FAKIBABA: ÇALIŞMALARIMIZ KAĞIT ÜZERİNDE KALMAYACAK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile Ankara Valisi Ercan Topaca dün sabah saatlerinde başladıkları mevsimlik tarım işçileri ziyaretlerinin ardından basın açıklaması ile mevsimlik i

FAKIBABA: ÇALIŞMALARIMIZ  KAĞIT ÜZERİNDE KALMAYACAK
Bu içerik 940 kez okundu.
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile Ankara Valisi Ercan Topaca dün sabah saatlerinde başladıkları mevsimlik tarım işçileri ziyaretlerinin ardından basın açıklaması ile mevsimlik işçilerin yaşadıkları başlıca sorunları aktardı.
 
İlçeye 45 kilometre mesafedeki Sarıoba Köyü'nde bulunan Çadırkent'te yaşayan tarım işçileri ile başlayan ziyaretler Karacaahmet ve Şabanözü köyleri ile devam etti. İşçiler yaşadıkları sorunları bakanlara anlattı. Ziyaretlerin sonunda basın açıklamasına gözlemlerini aktaran Bakan Sarıeroğlu açıklamasına şu ifadelerle başladı; “ Vali yardımcımız tarafından bize hem Ankara’mız da hem de ilçemizdeki tarım işçilerimizin durumları ile ilgili kısa bir bilgilendirme gerçekleştirildi. Şuan hali hazırda Ankara’mız da 9266 kardeşimiz mevsimlik tarım işçisi olarak bulunmakta. Bu kardeşlerimizin 3667 si Polatlı ilçemiz de farklı köylerimiz de mahallerimiz de hali hazırda çalışmalar içerisinde. Bugün kaymakamlıkta bilgi aldıktan sonra 3 köyümüzde mevsimlik tarım işçilerimizi yerinde ziyarete ederek hem çalışma hem de yaşam şartları ile ilgili bazı değerlendirmeler de bulunduk. İlk önce Sarıoba mahallemizi daha sonra Şabanözü ve en son da Karacaahmet köyümüzü ziyaret ettik.”
 
ÇALIŞMA BAKANLIĞI 96 MİLYON ÖDENEK AYIRDI
 
Sarıeroğlu: “Çalışma Bakanlığı olarak yaklaşık 10 yıldır tarım işçilerimizle ilgili kapsamlı çalışmalarımız gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık bakanlığımızdan 96 milyon ödenek ayrılmış.  Ülkemizin hem hemen birçok bölgesinde projelerimizi gerçekleştirdik.  MTİP projesi olarakta ifade edeceğimiz ilk fazdan sonra şuan da 2017 yılı itibari ile ve başbakanlık genelgemizden sonra projemizin ikinci bölümünü uygulamaya başladık. Bu kapsamada Başbakanlık genelgemiz aslında paydaşlar arasında işbirliğini öngören ve yapılacak çalışmaları da kapsamlı olarak içerisinde barındıran gerçekten önemli çalışmalarımıza ışık tutacak ve temel oluşturacak bir belge niteciğinde. Biz bu genelgenin kâğıt üzerinde kalmaması tam olarak saha da uygulanabilir hale gelmesi gerekli olan her türlü iş ve işlemin yapılması için bir başlangıç yaptık. Başbakanımızın talimatı ile bunu gerçekleştirdik.”dedi.
 
ÇALIŞAN ÇOCUK MESELESİ HEM DÜNYANIN HEM ÜLKEMİZİN GÜNDEMİ
 
Sarıeroğlu, Mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan, alın teri döken bütün emekçilerimizin, vatandaşlarımızın ailelerinin sıkıntılarını çözmek için gerekli adımları atacaklarını ifade ederek; “ Yaptığımız tespitler genelde barınma yerleşim yerlerinin şartları ile ilgili oldu. Çok sayıda çocuğumuz var. Özellikle çocuklarımızın eğitim imkânlarından uzaklaşmaması asıl amacımızdır. Çalışan çocuk meselesi hem dünyanın hem de ülkemizin gündemi. Çalışma bakanlığımızın da en önemli mücadele alanlarından birisi. Buna imkân vermeyeceğiz. Çocuklarımızın eğitimden uzaklaşmaması adına bazı önlemleri gözden geçirdik. Su, elektrik,  alt yapı gibi çalışmalarla ilgili neler yapabileceğimizi konuştuk. Bununla ilgili görev dağılımı gerçekleştirdik. İlaçlama ile ilgili talepler vardı. Bunu bir takvime bağladık. Yerleşim yerlerinin şartlarının nasıl olacağı çadır mı?  konteynır mı?  Bunu mevsimlik işçisi kardeşlerimiz ile istişare ederek onların görüşleri doğrultusunda belirlemeye çalıştık. Talepleri doğrultusunda valimizin koordinatörlüğünde önümüzdeki dönemlerde gerekli adımları hızlı şekilde atacağız. Biz Çalışma Bakanlığı olarak bugüne kadar nasıl kararlı bir biçimde çalışmalarımızı sürdürdüysek önümüzdeki 6 aylık çalışmalarımız içersinde de yer alacak. Mevsimlik işçilerimizin kamu hizmetlerinden etkin şekilde faydalanmasını sağlayarak bu konunun da takipçisi olacağız.”
 
BAKAN FAKIBABA: ÇALIŞMALARIMIZ KAĞIT ÜZERİNDE KALSIN İSTEMİYORUZ
 
Fakıbaba ise daha önce de mevsimlik işçilerin yaşam şartlarını yerinde görmek ve değerlendirmek adına çalışmlar yapıldığını ifade ederek; “ Milletvekilli arkadaşlarımızla tarım işçisi arkadaşlarımızın problemlerini tam yerinde çözmek bağlamında ziyaretlerimiz oldu. Her şehirde hemen hemen aynı problemler var. Eğitiminden sağlığına barınmasından hijyen şartlarına, hepsiyle ilgili çalışmalar yapılmış ve bu çalışmayı Şanlıurfa Milletvekilimiz Mahmut Kaçar’ın başkanlığında bir komisyon tarafından zaten dökümante edilmişti. Biz bunun kâğıt üzerinde kalmamasını istemedik. Başbakanımızda bir an önce bu arkadaşlarımızın yaşam şartlarının düzeltilmesi yönünde talimat verdi. Biz de buraya gelerek gerekli çalışmalara başladık. Şunu özellikle söylemek istiyorum. İnsan bizim için çok önemli insanın yaşam şartlarını yükseltmek bizim için çok önemli nere olursa olsun o insanı bulup yaşam şartlarını seviyesini yükseltmek bizim görevimizdir. Başarılı olacağımıza inanıyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”dedi.
 
TOPACA: İNSANLARIN YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTMEK DEVLETİMİZİN EN TEMEL FONKSİYONU
 
Basın açıklamasında söz alan Ankara Valisi topaca ise;  “İnsanların yaşam kalitesini yükseltmek devletimizin en temel fonksiyonudur. Buradaki mevsimlik işçilerin şartları hakikaten iyileştirilmesi gereken şartlar. Hayatın vazgeçilmez unsurları olan temel ihtiyaçlarda ciddi eksiklikler olduğunu gördük. Bunlarda açıklarımız var. Bunları tespit ettik. Belli bir program dâhilin de çok kısa sürede bazı alanlarda neticeleri hemen alacağımız bazı çalışmalarımız olacak.” dedi. 
ANKARA POLATLI HABER GIDA TARIM BAKANI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim