Köseoğlu: Bu Maliyet Gümrük ve Verimle Çiftçi Ayakta Kalamaz


Köseoğlu: Bu Maliyet Gümrük ve Verimle Çiftçi Ayakta Kalamaz

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu bu yıl ilçe de hem kuraklıktan, hem de sel ve doludan etkilenen Polatlı çiftçisinin içinde bulunduğu son durumu yaptığı yazılı basın açıklaması ile değerlendirdi.

Köseoğlu: Bu Maliyet Gümrük ve Verimle Çiftçi Ayakta Kalamaz
Bu içerik 467 kez okundu.
 
 
Köseoğlu, yaptığı açıklamada çiftçinin buğday ve arpadan geçimini sağladığını ve üreticinin yaptığı masrafın, verdiği emeğin, döktüğü alın terinin karşılığını alması gerektiğinin altını çizdi.
 
Tarımın dünyadaki ve ülkemizdeki en zor sektörlerden biri olduğunu ifade eden Köseoğlu; “Ektiğimiz ürünler açık alanda hiçbir koruması olmayan doğa ve iklim koşullarının olumsuz etkilerine açık, verim ve kaliteli bir üründe elde edebilmek için suya ve yağmura da ürünlerimizin ihtiyacı vardır. Verimi ve kaliteyi artıran faktörleri bir arada yakalamak çok zor. Ülkemizin ve Polatlı'mızın her bölgesinde her yıl bazı çiftçilerimiz sıkıntılı bir sezon geçiriyor. Polatlımızı da baz alırsak 2012 yılından 2016 sonuna kadar çiftçimiz dolusunu, yangınını, selini, hastalığını, kuraklığını, akar sularının kesilmesini yaşadı ve çok sıkıntılı günler yaşadı. 2015 in tüm aylarında 524 mm Polatlıya yağmur düşerken, 2016 yılında 464 mm 2017 yılında bugüne kadar 213 mm yağış düşmüştür. Bununda büyük bir bölümü de mahsulün başak çıkardığı olgunlaşmaya başladığı dönemde yağmış, verimin ve kalitenin artmasına çok az katkı sağlamıştır.”dedi.
 
POLATLI ÇİFTÇİSİ HEM KURAKLIKTAN, HEM DE SEL VE DOLUDAN ZARAR GÖRDÜ
 
Köseoğlu açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü; “İlçemizde arpaların büyük bir bölümü kışın sert gecen donlardan öldü, büyük bir bölümü sürülerek yeniden yazlık arpa ekildi. Toprak mahsulleri ofisince Polatlı da 5 köyde 3500 dekar Haşhaş ektirildi. Bu ekili alanın 2300 dekarı dondan zarar gördü ve sürüldü. Nisan ayına geldiğimizde ise pancarlarını eken çiftçilerimiz nisan ayının değişik günlerinde 5 gün don olması nedeniyle tahminlerimize göre 5.000 dekar pancar alanı dondu. Bölgemizde buğdayların gelişme ve başak tutma dönemi olan Mayıs ayına geldiğimizde ise çok az yağış düştü. Mayıs ayının 9 gününde ayrı ayrı günlerde 28,7 mm yağış düştü her bitki karşılaştığı doğal olaylar karşısında kendi soyunu sürdürmek için korumaya alır ve öyle yaptı buğdayların boyu büyümeden zayıf başaklar çıkardı. Haziran ayının ilk on gününde 70 mm ye yakın yağmur yağdı ama çok sert yağdı 82 köyümüzün tamamına yakınında sel ve bazı köylerimizde dolu zararı oldu.  Kısacası Polatlı çiftçisi hem kuraklıktan, hem sel ve doludan büyük zararlar gördü. Bin bir zahmetle pancarını soğanını yazlık mahsulünü eken çapalattıran çiftçimiz Temmuz’un ilk haftası Sakarya ve Porsuk çayının kesilmesiyle hüsrana uğramış çaresizlik içinde suyun gelmesini beklemekte 2017 yılı haziran ayında yağmurun çok yağması hasatı geciktirmiş. 2015- 2016 yıllarında 20 Haziranda başlayan hasat, 2017 yılında 3 Temmuzda gecikmeli olarak başlamasına neden olmuş. 12 Temmuz 2017 tarihine kadar Polatlı ticaret borsasına gelen buğdayın ortalama fiyatı 1030 ile 1020 arasında seyrederken, 12 Temmuzda TMO’nun 940 TL fiyat açıklaması 13 Temmuzda Polatlı borsasına gelen buğdayın ortalama fiyatını 993 TL ye düşmesine neden olmuştur. Polatlı çiftçisinin bir gündeki zararı 182.844,00 TL olmuştur.”
 
BİN 305 ÇİFTÇİNİN,  EKİLİ ÜRÜNLERİNİN %30 İLE %50’Sİ ARASINDA ZARAR GÖRDÜ
 
Haziran ayı içerisinde gerçekleşen aşırı yağış ve doludan dolayı çiftçinin zarar gördüğünü ifade eden Köseoğlu; “2016 pancar fiyatına zam yapılmayıp, 2015 fiyatının uygulanması ekonomideki olumsuzluklar doların kur fiyatlarının yükselişi tarımsal girdilerin artmasına neden oldu. 2016 yılı Ekim ayında 800 TL olan üre gübresi, 2017 Temmuz ayında 1.000 TL civarında oldu. 2016 Ekim ayında 1200 TL olan DAP 2017 Temmuz ayında ise 1500 TL olmuş. 2016 Mart ayında 3.44 olan motorin 2017 Temmuz ayında 4.50 TL ye yükselmiş yaklaşık %30’lık bir artış olmuştur. Çiftçimiz ürettiği ürünü ederinden satamazken masrafları, ürün fiyatlarının çok üzerinde artmaktadır. Çiftçimizin elde ettiği kazanç, masraflarını karşılamaya yetmemektedir. Haziran ayının ilk haftasında ilçemiz merkezinde toplamda 50,6 kg yağmur düşmüş ve ayrıca ilçemize bağlı kırsal mahallelerimizden Uzunbeyli, Sinanlı, Adatoprakpınar, Hacıosmanoğlu, Türktaciri, Kabak, Beşköprü, Çanakçı, Tatlıkuyu, Kargalı,   Kuşçu, Beyceğiz, Çimençeğiz, Babayakup, Basri, Şeyhali, Karacaahmet, Karailyas, Yenice, Eskikarsak, İnler, Yüzükbaşı, Tüfekcioğlu, Sarıoba ve Karapınar mahallelerinde dolu ve sel zararı gerçekleşmiştir. Bu mahallelerde ekili bulunan tarımsal ürünlerin bulunduğu araziler sel suları altında kalmış, tarımsal ürünler de doludan etkilenmiştir. Buğday, arpa, şekerpancarı, haşhaş, soğan, kavun, karpuz, dane mısır, yağlık ayçiçeği ve kabak gibi ürünler bu afetlerden etkilenmişlerdir. Yapılan ön tespitlere göre, 1305 çiftçimizin toplamda yaklaşık 118.450 dekar arazide ekili olan yukarıdaki tarımsal ürünler %30 ile %50 arasında zarar görmüş olup, önümüzdeki günlerde tespitlerin nihai sonucu tam olarak belli olacaktır. Uzunbeyli mahallemizde de 15 adet evimizin bahçe duvarı yıkılmış ve yaklaşık 60 adet arı kovanı da sel zararından etkilenmişti. 13 Haziran gece saatlerinde başlayan ve 14 Haziran günü saat 03.00’a kadar devam eden yağmur ve dolu yağışından dolayı Sarıhalil, Sabanca, Karabenli, İnler, Yeşilöz ve Şeyhahmetli mahallerinde bulunan ekili ve dikili tarım arazileri ile Sarıhalil, Sabanca, ve Şeyhahmetli mahallelerinde bulunan mevsimlik tarım işçilerinin barındığı çadırlar selden zarar görmüştür. Bu mahallelerimizde bulunan tarımsal alanlardaki ürünlerden buğday, arpa, şekerpancarı, kuru soğan, domates ve kabak ürünlerinde toplam 285 çiftçimizin 21.680 dekarlık alanında % 20 – 90 arasında değişen Zaralar tespit edildi.”dedi.
 
ÇİFTÇİNİN TARIMI SÜRDÜRMESİNİ İSTİYORSAK, ERTELENEN BORÇLARIN 10 YILA FAİZSİZ YAYILMASINI SAĞLAMALIYIZ
 
Köseoğlu; “2012 yılından 2016 sonuna kadar Polatlı çiftçisinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi borçları üst üste ertelendi.   Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin borçları ertelenmeseydi, çiftçimiz sıkıntıya düşecek; Polatlı'mızın ekonomisi, esnafı, ticari hayatı da çöküntüye girecekti. Çiftçimiz hayvanını tarlasını satıp tarımdan kopacak yeni ekmek kapıları arayacaktı. Son beş yıldır çiftçimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi borçları erteleniyor. Polatlı'mızın yıllık tarımsal hasılası tahminlerimize göre brüt 800.000.000 milyon TL olup bu rakamında %25'i kar olsa 200.000.000 TL kar etmiş olur.  Çiftçimizin Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatiflerine, Özel Bankalara 500.000.000 TL borcu olduğunu tahmin etmekteyiz. Tarımın sürdürebilmesi içinde paraya ihtiyaç vardır. Altı yılın borcunun bir yılın geliriyle ödemesinin mümkün olmadığı gözükmekte eğer çiftçimizin tarımı sürdürmesini istiyorsak köylerimizi yaşatmak istiyorsak beş yıldır ertelenen birikmiş borçların 10 yıla faizsiz yayılması tarımı sürdürebilmemiz için şarttır. Sürekli zarar gören bir sektörde çiftçilerimiz niye dursun, tarlasını hayvanını satıp başka gelir kapıları arıyor. Ülkemizde 2003-2015 yılları arasında yaklaşık 550.000 çiftçi tarımı terk ediyor. Polatlımızda ise tarımdan kopan çiftçimiz 3800 dür.”şeklinde konuştu.
 
BU MALİYETLERLE, BU VERİMLE, BU GÜMRÜKLERLE BUĞDAY VE ARPA ÜRETİCİMİZ AYAKTA KALAMAZ
 
Son olarak açıklamasında çiftçinin tarımdan kopmamasını sağlamak gerektiğini ifade eden Köseoğlu;“Maliyetlerimiz yüksek verim rakamlarımız düşük. Çiftçimizi buğday ve arpada koruyacak tek unsur vardı gümrükler. Onlar da yüzde 130’lardan buğdayda yüzde 45’e, arpada yüzde 35’e çekildi. Bu maliyetlerle, bu verimle, bu gümrüklerle buğday ve arpa üreticimiz ayakta kalamaz. Buğdayda biz dekar başına 270 kilogram verim alırken, Fransa 735, Almanya 862 kilogram verime ulaşmış durumda. ABD’de toptan fiyatlarla DAP gübresinin tonu 1100 lira, Avrupa’da 1270 lirayken, Türkiye’de 1550 liraya çıkıyor. Tarımsal sulamada da Avrupa ve Rusya çiftçisiyle de rekabet edemeyiz. Seksen milyonluk nüfusumuzu kırk milyon nüfusunu ve beş milyon mülteciyi doyurmak için çiftçimizi korumak tarımdan kopmamasını sağlamak zorundayız.”dedi. 
ANKARA POLATLI HABER ZEKAİ KÖSEOĞLU BUĞDAY ARPA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim