“Hayatı Kaçırma, Sağlıklı Yaşa!”


“Hayatı Kaçırma, Sağlıklı Yaşa!”

Bana sorsalar “hayat demek ne demektir “diye sanırım ilk cevabım nefes olur. Nefes aldıkça akan bir hayatın içinde varlığımız. Nefes illa ki önemli lakin asıl önemli olan sağlıklı bir nefes.

“Hayatı Kaçırma, Sağlıklı Yaşa!”
Bu içerik 630 kez okundu.

 

Bu anlamda son zamanların önemli bir sporu olarak “Yoga” yı görüyoruz. Yıllanmış bir dostluk bağım olan ve Yoga alanında uzman diyebileceğim bir isimle röportajımı taşımak istedim sayfamıza. 


Merhaba, hoş geldiniz. Yoga konusuna girmeden önce sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Kimdir Emel Algül? Yogayla nasıl tanıştınız?


Merhaba, hoş bulduk. Evet, aslında zor bir soruyla başladık. Kendine bu soruyu sorarak gelişim yolculuğuna çıkmış ve hala aldığı ve de verdiği eğitimlerle bu sorunun cevabını bulmaya çalışan biri olarak çok zor bir soru diyebilirim. Yine de bu tür durumlarda genel anlamda hepimizin yaptığı şeyi yaparak yani bu güne kadar neler yaptığımdan bahsederek cevap vereyim. İletişim ve Davranış Bilimleri üzerine eğitimler aldım. Eğitim hayatına dershane yöneticili yaparak başladım. 10 yılı aşkın çalıştım. Bu arada Eğitim Psikolojisi, Beyin Dili, Zihin, Davranış bilimleri gibi konularda araştırmalarıma ve eğitimlerime devam ettim. Birçok devlet ve özel sektörde eğitim seminerleri verdim.  Her bir bireyde doğuştan var olan potansiyelin açığa çıkmasında ve bireyin amacı olan bir hayatı yaşamasında ona destek olmayı hedefledim. Bu doğrultuda özellikle okullarla çalıştım ve çalışmaya devam ediyorum. 2 yıl önce nefes eğitimleri aldığım ve okullarda öğrencilerle “sınav heyecanını dönüştürme ve duygu yönetimi” konulu çalışmalarımda uyguladığım bu eğitimlere ek olarak ne yapabilirim sorusundan hareketle yolum Yoga ile buluştu. Çocuk ve Ergen Yogası ile başladım. Sonrasında etkilerini, dönüşümleri görünce, bireydeki gelişimlere şahit olunca, doğal olarak Yetişkin Yoga eğitimlerine başladım. 


Peki, nedir Yoga? Kimler yapabilir? Çocuk, Yetişkin Yogası gibi bölümlere ayrılma nedeni nedir? Belli bir yaş sınırı var mı?


7000 yıllık bir tarihi olan Yoga, Sanskrit dilinde bir kelime olup “birleştirmek, bir araya getirmek” anlamına gelir. Bu ise dengede bir yaşam için gerekli olan beden-zihin ve ruhu bir araya getirmeyi ve onları buluşturmayı amaçlar. Bir diğer anlamı ise “kontrol etmek, boyunduruk altına almak” anlamlarını içerir. Burada kontrol etmek, boyunduruk altına almaktan kastedilen zihindir. Yogada yaptığımız Asana dediğimiz beden hareketleri, Pranayama dediğimiz Nefes çalışmaları, Dhyana dediğimiz Meditasyon, Yama ve Niyamalar yani yapılmaması ve yapılması gerekenler gibi çalışmalar bu arada başka çalışmalar da var hepsinin amacı; zihni kontrol altına alarak, beden-zihin-ruh bütünlüğünü sağlamak. Bu sağlıklı, dengede yaşam için çok gerekli. Günümüzde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ‘ne göre sağlıklı olma hali; sadece fizikse olarak hasta olmama hali değil, aynı zamanda tam olarak fiziksel, zihinsel, sosyal ve ruhsal olarak da iyi olma hali olarak açıklanmıştır. Ve yine günümüzde birçok rahatsızlığın temelinde duygu ve düşünsel anlamda yani zihinsel ve ruhsal nedenler yattığı bilinmektedir. Yoga yöntemleri genel olarak insanı daha sağlıklı kılmaya yarayan terapötik uygulamalara yönelik teknikler ve çalışmalar içermektedir. Yogayı 2 yaştan başlayarak her yaş grubu yapabilir. Bununla birlikte bireyin rahatsızlıklarına ve yaş grubuna göre uyguladığımız teknikler doğal olarak değişmektedir. Örneğin çocuklarda daha çok oyun, grup etkinliği ve hareket ağırlıklı uygulanırken yetişkinlerde daha çok bireysel ve asana ağırlıklı uygulanmaktadır. Çocuklarda her yaş grubunun gelişim düzeyi ve özellikleri de dikkate alınarak uygulamalar yapıyoruz. 3 yaş ile anlaşma diliyle 7 yaş doğal olarak çok farklı oluyor. 


Okullarda özellikle son dönemlerde Çocuk Yogası’nın kurs olarak verildiğini görüyoruz. Yoga’ya yönelik talep arttı diyebiliriz. Çocuk Yogası konusunu, yararlarını biraz daha açabilir miyiz?


Tabi. Çocuk Yogası, Klasik Yoga duruşlarının çocuklar için uygun standartlara dönüştürülerek uygulandığı; eğlence, disiplin, kendine güven ve sorumluluk duygusuyla birleştiği, bireysel ve eşli egzersizlerden oluşan hareketler bütünüdür. Çocuk Yogası’nda daha önce de belirttiğim gibi özllikle çocukların yaş özellikleri ( bedensel büyüme ve gelişim özellikleri, zihinsel gelişim, duygusal ve sosyal gelişim, psiko-ruhsal gelişim özellikleri ) ve öğrenme stilleri dikkate alınarak her bir eğitimde 5 durum mutlaka işlenir. 1- Pranayama Nefes Teknikleri 2- Asanalar ( beden duruşları ve hareketleri) 3- Tematik Oyunlar 4- Takım çalışmaları 5-Meditatif Gevşeme teknikleri. Oyunlarda, duruşlarda hayal güçlerini kullanmaları okuldaki öğrenme becerilerini geliştirir ve enerjilerini doğru yöne yöneltmelerini sağlar. Çocuk Yogası çocukların vücut yapılarının esnekliğinin korunması sağlar. Bununla birlikte, kasların kuvvetlenmesine, konsantrasyonun ve yaratıcılığın artmasına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Çocuk Yogasında eğlenceli yoga duruşlarının yanı sıra nefes çalışmaları, oyunlar, hikayeler de yer almaktadır dedik. Oyun ve hikayelerin yer alması da, çocuğun kendine olan güveninin artmasını, olumlu düşünmeyi ve duyguların daha kolay ifade edilebilmesini sağlar. Çocuk Yogası ile çocuklar eğlenirken, esneklik, güç, gevşeme ve konsantrasyon sağlanır. Tüm bu çalışmalarla amaçlanan, yetişkin yogasında da olduğu gibi, beden, zihin ve ruh uyumunu dengelemek ve çocuğun bu denge ile yaşamını devam ettirmesine yardımcı olmaktır.


Son bir soru olarak Yoga eğitimi almak isteyen bireyler ya da okullar, kreşler ne yapabilirler? 


Yoga merkezlerine başvurabilirler. Ya da Polatlı Postasında sizin kanalınızla çalışmalarımızdan yararlanmak için bizlere başvurabilirler. Verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederiz Emel Hanım.
Ben de teşekkür ederim size ve Polatlı Postası gazetesi ekibine. 

 

ANKARA POLATLI HABER
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim