Zarar Eden Çiftçiler TZOB'da İsyan Etti


Zarar Eden Çiftçiler TZOB'da İsyan Etti

Tahıl ambarı olan Polatlı’da çiftçiler, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) yanlarında durmamasına isyan etti.

 Zarar Eden Çiftçiler TZOB'da İsyan Etti
Bu içerik 193 kez okundu.

 

Türkiye'nin önemli tahıl üretim bölgelerinden Polatlı'da çiftçiler her sene yetiştirdikleri üründen zarar ettiklerini belirterek, TZOB'un çiftçinin yanında durmamasına isyan etti.

Polatlı'nın Yenimehmetli Mahallesi'nde çiftçilik yapan ve aynı zamanda mahallenin muhtarı olan Gürsel Ercan; "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına atanan Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba'dan çok ümitliyiz. Kendisi çiftçinin sorununu en iyi bilen kişidir. İnanıyoruz ki Bakanımız çiftçinin olduğu her yerde onların misafiri olup sorunları dinleyecektir. Çünkü TZOB'un çiftçinin yanında olmadığı net bir şekilde görülüyor. Bizler TZOB'u hiçbir şekilde tanımıyoruz ve benimsemiyoruz. Gelip de bir gün olsun bizim sorunlarımızı dinlemedikleri gibi bizim sırtımızdan para kazanıyorlar." şeklinde konuştu.

ÇİFTÇİLİĞİ TZOB BİTİRME AŞAMASINA GELDİ

Buğday başta olmak üzere soğan ve kavun yetiştirdiklerini ancak bir türlü istenilen verimi alamadıklarını söyleyen Ercan, şunları kaydetti:  "Sayın TZOB Başkanı Bayraktar hasat zamanı gelip de çiftçinin hiçbir sorununu dinlememiştir. Bu kuruluş kim için kurulmuştur ve görevleri nelerdir? Bu sene buğdayda kalite var, fiyat düşük. Borsa işine geldiği fiyata alıyor. Sadece benim köyümde 6 kişi çiftçiliği bırakıp şehre yerleşti. TZOB çiftçiliği bitiriyor. Çiftçi kazanmıyor, çiftçi zarar ediyor. Tarım Kredi Kooperatifleri'nin çiftçiye ne tür desteği olmuştur. Hiçbir desteği olmamıştır, bunlar sözde çiftçiler için kurulmuştur, çiftçiye faydaları yoktur."

FAKIBABA ÇİFTÇİNİN TEK UMUDU

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın çiftçiliği yakından bildiğini söyleyen Ercan; "Fakıbaba çiftçinin umudu oldu. Hemen bütün çiftçiler bakanlıktaki bu değişimden memnuniyetlerini dile getirdiler. Sayın Bakanımızın tarım alanında çiftçinin kazanması için önemli çalışmalar yapacağına inanıyoruz" dedi. Haymana Küçükyağcı Mahallesi'nden Cemal Palancı isimli çiftçi ise, "Gelsinler bu fiyata tarlayı kendileri eksinler" diyerek tepki gösterdi. Palancı, şöyle konuştu:

"Bizler Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın döneminden sonra çiftçiler için yapılan birçok çalışmayı gördük. AK Parti hükümetinin çiftçinin dostu olduğunu biliyoruz. Hiçbir şekilde çiftçinin sorununu dinlemeyen TZOB'un böyle bir rakamla bakanlığa gidip buğday taban fiyatının 940 lira yapması çiftçiyi yine zarara uğratmıştır. Bir gün bizim de ruhumuza el Fatiha okuyacaklardır. Çiftçilerin hepsi benim kadar dolu, ne ziraat odalarını ne kooperatiflerini tanıyorum artık. Cebimizdeki son parayı da bunlara veriyoruz. Amma bir afet olduğu zaman hiçbir destekleme almıyoruz."

ANKARA

ANKARA POLATLI HABER TZOB TAHIL AMBARI BAKAN FAKIBABA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim