Başkan Gökçek Büyük Ankara Festivalini Anlattı


Başkan Gökçek Büyük Ankara Festivalini Anlattı

Başkentliler, 3 yıl aradan sonra yeniden Büyük Ankara Festivali’ne kavuşacak olmanın heyecanını yaşarken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, festivalin yapılacağı AKM alanında, medya mensuplarına festivalle ilgili bilgi verdi.

Başkan Gökçek Büyük Ankara Festivalini Anlattı
Bu içerik 153 kez okundu.

 

Başkan Gökçek’in basın toplantısına, Festival’de yer alacak bazı gösteri grupları, palyaçolar ve bazı figürler de mini şovlarla katılarak, basın toplantısını renklendirdiler.

Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, KKTC, Ürdün, Gana, Romanya, Ukrayna, Cezayir, Cezayir, Sırbistan, Bulgaristan ve Osetya'dan olmak üzere 13 ülkeden gelen halk dansları topluluklarının festivali renklendireceğini belirten Başkan Gökçek, bu grupların, değişik semtlerindeki amfi tiyatrolarda da gösteriler yaparak, şenlikleri Ankara’ya yayacağını söyledi.  

ÇEŞİT ÇEŞİT GÖSTERİLER VAR

Başkan Gökçek, Festival'de pek çok gösteri grubu olacağını kaydederek, şu bilgileri verdi: “Güçlü adamlar şov, kostüm şov, zıplayan çekirgeler, kangurular, misket kediler, donan heykeller, animasyon grupları, jonglör, pelüş kahraman, animatör, palyaço, pandomim, Maskot Bando, Lady Car, Garfield Şov, Hayal Kahvesi, zıp zıp, oyun alanı, kukla gösterisi, yüz boyama stantları, kum boyama stantları, dev panayır alanı, 15 Temmuz Sergisi, Avrupa Ödülleri Sergisi, Anadolu Ajansı Yılın Fotoğrafları Sergisi, Dericizade Eski Ankara Fotoğrafları Sergisi, Mehmet Akif Sergisi, Gazze Fotoğrafları Sergisi, Osmanlı Padişahları Sergisi ve çok önemli bir konu;  giriş kapımızda ‘15 Temmuz’u Unutmadık, Unutmuyoruz, Unutturmayacağız’ yazan ve özellikle o tarihte tankların altında ezilen araçların sergilendiği bir platformumuz yer alacak."

9 GÜN BOYUNCA, 23 SANATÇIDAN KONSERLER DİZİSİ

Başkan Gökçek, Festival'de 9 gün boyunca 23 sanatçının konser vereceğini ve konserlerin saat 20.00’de başlayacağını bildirerek, konser programıyla ilgili şunları söyledi: “1. Gün (29 Temmuz)  Emre Aydın, Işın Karaca; 2. gün (30 Temmuz) Uğur Işılak, Sinan Akçıl, Funda Arar; 3. gün (31 Temmuz) Azerbaycan’ın en ünlü keman sanatçılarından biri olan Maestro Ceyhun İsmailov, Ferhat Göçer ve Serkan Kaya; 4. Gün (1 Ağustos) Alişan, Ömer Faruk Bostancı, Demet Akalın; 5. Gün (2 Ağustos) Serdar Ortaç; 6. Gün (3 Ağustos) Ankaralı Coşkun, Mustafa Taş, İbocan ve Hüseyin Kağıt; 7. Gün (4 Ağustos) Mustafa Ceceli, İrem Derici; 8. Gün (5 Ağustos)  İsmail Türüt ve Gülşen; son gün (6 Ağustos) Nihat Doğan, Seccah Mehmedi ve Linet.”

SON 2 GÜN TOPLU NİKÂH VE SÜNNET ŞÖLENİ

Başkan Gökçek, festival programının son 2 gününe, her yıl geleneksel olarak yapılan toplu nikah ve düğün şölenini koyduklarını belirterek, “5 Ağustos Cumartesi günü 2017 çocuğumuzun toplu sünneti var. Son gün olan 6 Ağustos Pazar günü de 217 çiftin evliliği var. Her sene geleneksel hale getirdiğimiz, gelin damatlarımızın programı var” dedi. Festival alanında mini bir hayvanat bahçesi de yerleştirildiğini kaydeden Gökçek, “Burasını Çevre Daire Başkanlığı ve ANFA müştereken hazırladı. Hayvanat bahçemizde tavuklar, Ankara keçisi, kuşlar, papağanlar, yeni gelen deve yavruları, lamalar, midilli atları, tavşanlar, taçlı turnalar ve sessiz kuğular var"  diye konuştu. Gökçek, hayvanlarının çoğunun evcil olduğunu belirterek, çocukların birebir temas edebileceklerini ve yan yana gelebileceklerini söyledi.

ONBİNLERCE OYUNCAK

Başkan Gökçek, Festival'in çocuklar için tam bir eğlence alanı olacağını, sayısız oyuncağın kurulduğunu, ayrıca on binlerce hediye dağıtacaklarını anlatarak, "Dolayısıyla çocuklarımız ve Ankaralılar hediyelere doyacak. Sadece Ankaralıların değil, inanıyorum ki televizyonlarda siz bu görüntüleri verdikten sonra, Ankara'nın çevire ilçelerinden de buraya ciddi anlamda akın olacak. Çünkü ücretsiz bu kadar güzel bir eğlenceye bir arada bulabilmek mümkün değil. İddiamız şu; diyoruz ki ‘Türkiye'nin en büyük festivali, Ankara 7. Uluslararası Festivalidir’” diye konuştu.

VALİMİZ VE EMNİYET TEŞKİLATIMIZ DA ÇOK YOĞUN GÜVENLİK TEDBİRİ ALIYOR

Gökçek, Festival alanında alınan güvenlik önlemleriyle ilgili de şu bilgileri verdi: “Festivale 3 yıl ara vermemizin nedeni, Türkiye'nin olağanüstü şartlarıydı. Allah'a hamdolsun, şartlar düzene girdiği için tekrar festivalimize başladık. 600 özel güvenlik personeli, şu anda festivalimizde görevli. Plaka tanıma, araç ve ziyaretçi kaydı için ANFA'nın 5 mobil gözlem ve analiz sistemi var. Araçların altının görüntü kaydı için 3 görüntüleme sistemimiz bulunuyor. Tüm alanı görüntüleme ve takip için full-HD son teknoloji 58 kamera, 24 saat mevcut olan alanımızı gözleyecek. Devriye hizmeti için 2  ATV, 2 scooter motosiklet, 6 at ve binicileri görev yapacak. Patlayıcı madde arama ve asayiş için özellikle Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin eğittiği 8 görev köpeği ve onların eğiticileri bulunacak. Ziyaretçi ve çanta arama için 6 X-ray cihazı, 20 kapı tipi metal dedektör yer alacak. Yani böyle bir festival alanında güvenlikte alınabilecek en üst düzeyde önlemler alınmıştır. Herkes içeri aranarak girecek, aranmadan girmesi mümkün değil. Çok sıkı güvenlik tedbirlerimiz var. Bundan da amacımız, Ankaralıların eğlenirken, güvenlik kuşkuları en ufak şekilde olmasın diye. Bu arada da Sayın Valimiz, Emniyet teşkilatımız burada özel olarak çok yoğun güvenlik tedbirleri alıyorlar. Başta Ankara olmak üzere tüm Türkiye'yi, 9 gün sürecek Türkiye'nin en büyük festivaline bekliyoruz." 

ÇOK GÜZEL OLACAĞININ EN GÜZEL DELİLİ

Başkan Gökçek, bu arada  "Şeker" isimli papağanı da yanına getirterek,   omzuna koydurttu. Papağanın, gözlüğüyle oynaması üzerine, Başkan Gökçek, “Gözlüğüme taktı, ha artık bunu gösterirsiniz çaresiz. Çok güzel olacağının en güzel delili” diye basın mensuplarına seslendi.

EN AZ 1 MİLYON KİŞİ BEKLİYORUZ

Başkan Gökçek, bir gazetecinin, festivale katılım konusunda beklentisini sorması üzerine, “Ankara turizmine katkısı olacak ama özellikle Türkiye'nin olağan bir düzleme girdiğini, vatandaşlarımız eğlenmek istediğini, buraya katılımlarıyla gösterecekler. İnşallah en az 1 milyon kişi bekliyoruz. Yani günde ortalama 100 bin civarında insan bekliyoruz. Geçmiş dönemlerdeki festivallerimizde dahi bu vardı. Bu yılki ise çok daha büyük bir festival. Onun için daha fazla kalabalığın geleceğine inanıyoruz” yanıtını verdi.

AZERBAYCAN GRUBU’NDAN BAŞKAN GÖKÇEK’E TEŞEKKÜR

Azerbaycan gösteri ekibi adına Nigar İbrahimova da basın toplantısının ardından, Başkan Gökçek’e çiçek takdim etti.  5 yaşından beri ülke ülke festivallerde gösteri yaptığını kaydeden İbrahimova, “Ankara’daki gibi coşkulu bir festival, güzel bir festival görmedim. Çok teşekkür ediyoruz, Azerbaycan grubu adına. Kardeş ülkede bir başka coşkuyla karşılanmamız ise bizi daha mutlu ediyor. Provalarımıza ve danslarımıza çok özenle hazırlanıp geliyoruz. Çünkü organizasyon çok güzel. Onun hakkını vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

ANKARA POLATLI HABER FESTİVAL BAŞKAN MELİH GÖKÇEK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AK Partililer Akıncı Üssü Davasına Katıldı
AK Partililer Akıncı Üssü Davasına Katıldı
Gökçek Polatlı ve Haymana’dan Sonra Diğer  İlçelerde De Malzeme Dağıtımına Devam Ediyor
Gökçek Polatlı ve Haymana’dan Sonra Diğer İlçelerde De Malzeme Dağıtımına Devam Ediyor