Devlet Hastanesi Organ Bağışını Anlatmak İçin Harekete Geçti


Devlet Hastanesi Organ Bağışını Anlatmak İçin Harekete Geçti

Polatlı Devlet Hastanesi organ bağışı konusunda farkındalık yaratmak ve organ bağışı bilinci oluşturmak için Çarşı Camii meydanında Cuma namazı çıkışı vatandaşların yoğun olduğu saatte stant açtı.

Devlet Hastanesi Organ Bağışını Anlatmak İçin Harekete Geçti
Bu içerik 785 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!
 
Polatlı Devlet Hastanesi organ bağışı konusunda halkı bilinçlendirmek amacıyla dün Cuma namazı çıkışı Çarşı Cami'nde stant açtı.  
 
Yapılan bu etkinlik ile organ bağışının insan hayatındaki önemine dikkat çekilirken İlçe Müftüsü Mehmet Muslu tarafından verilen Cuma hutbesinde de organ bağışı yapmanın dinen bir sakıncası olmadığının altı çizildi. Cuma namazı çıkışında cemaatin yoğunluğunu değerlendiren hastane yönetimi organ bağışının önemini daha fazla kişiye aktarabilmek için camii çıkışına stant kurdu. Hastane Yönetici Hüseyin Aslan’n da bizzat standın başında durarak aklında soru işareti olan vatandaşlara bilgi aktarımında bulundu. İlçe Müftüsü Mehmet Muslu Cuma vaazında organ bağışında bulunmanın dinen bir sakınca yaratmadığını vatandaşın aklında dinen uygun olmadığı gibi düşüncelerin gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. Polatlı Devlet Hastanesi hekimleri tarafından bilgi aktarımının yapıldığı stanta vatandaşın ilgisi ve merakı büyük oldu.
 
POLATLI’DA ORGAN BAĞIŞI SAYISI ÇOK AZ
 
Organ bağışının hayat kurtarma da önemine dikkat çekilmek amacıyla yapılan etkinliğin amacı ile alakalı Polatlı Devlet Hastanesi Yöneticisi Hüseyin Aslan : “ Ülkemizde her on kişiden ikisi organını bağışladı, Polatlı’da bu sayı biraz daha az farkındalığı artırmak ve bağış sayısını artırmak için böyle bir etkinlik düzenledik. Halkımızda buna destek oluyor teveccüh gösteriyor ve bağış yapıyor. İnsanların kampanyamıza ilgi göstermesi bizim çok hoşumuza gidiyor.” diye konuştu.   
 
22 BİN 579 İNSAN ORGAN BAĞIŞI BEKLİYOR
 
Türkiye genelinde organ bağışına ihtiyaç duyan insanların total sayısını ve bu bağışların hangi organlar için olduğu hakkında aktarımda bulunan HastaneYöneticisi doktor Hüseyin Aslan : “  30 bine yakın hasta var 22 bin 579 organ nakli bekliyor bu organ bağışı bekleyenlerden 2 bin 274’ü karaciğer, 271 Pankreas, 49 akciğer, 672 kalp ve 3 kalp kapağı bekleyen vatandaşımız var. Her on aileden sadece ikisi organ bağışına onay veriyor.” dedi.Amacımız insanlara yaşama sevincikazandırmak. İnsanların organ bağışı konusunda yaşadıkları sıkıntılar ile ilgili çıkarımda bulunan Aslan : “ Organ bağışı konusun da vatandaşlar İslami yönden çekiniyorlar. Malum din hakkında herkes yoğum yapıyor. Bu konuda vatandaşın aklında soru işaretini gidermek için biz Müftümüzün bilgi vermesini talep ettik çünkü ilçenin din konusunda yetkili ismi. Müftümüzün de dediği gibi organlar toprak olup gidecek ama o böbreğin, o kalbin, o korneanın insanlara hayat vereceği bazen unutulabiliyor. Amacımız insanlara yaşama dair umut vermek, yaşama sevinci kazandırmak.” şeklinde konuştu. 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AK Partililer Akıncı Üssü Davasına Katıldı
AK Partililer Akıncı Üssü Davasına Katıldı
Gökçek Polatlı ve Haymana’dan Sonra Diğer  İlçelerde De Malzeme Dağıtımına Devam Ediyor
Gökçek Polatlı ve Haymana’dan Sonra Diğer İlçelerde De Malzeme Dağıtımına Devam Ediyor