ASKİ Şehrin Su Borularını Yeniliyor


ASKİ Şehrin Su Borularını Yeniliyor

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) kayıp kaçak su kullanımını önlemek için şehir merkezinin su borularını yeniliyor.

ASKİ Şehrin Su Borularını Yeniliyor
Bu içerik 874 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!
 
285 kilometrelik alanda yapılacak değişim ile şehir merkezinde kayıp kaçak su kullanımın önüne geçmek amaçlanıyor. 
 
 
ASKİ Bölge Müdürlüğü ekipleri eski su borularının neden olduğu kayıp kaçak kullanımını önlemek ve su zayiatının önüne geçmek için su hattını yenilemeye başladı. Mehmet Akif Mahallesi ve Şentepe Mahallesinde çalışmalarına başlayan ASKİ bölge ekipleri ekip sayısını artırıp şehir merkezinde de aynı çalışmayı yaparak kısa süre içerisinde su borularını yenilemeyi ve kaçak su kullanımının önüne geçmeyi hedefliyor.  Mehmet Akif Mahallesi’nde yapılan çalışmaları yerinde incelemek için AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, AK Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi İlyas Kara ve AK Parti Belediye Meclis Üyesi Durmuş Ali Yaman ile AK Parti yönetim kurulu üyeleri mahalleye gitti ve ASKİ bölge Müdürü Hasan İpek ile ASKİ Sorumlu Şefi Zübeyir Şimşek’ten çalışmalar hakkında bilgi aldı.
 
KAYIP KAÇAK KULLANIMINI ÖNLEMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ
 
Çalışmaların seyri ve çalışma neticesi hakkında bilgi veren ASKİ Bölge Müdürü Hasan İpek: “ Polatlı’nın mevcut içme suyu hattının yenilenmesi kayıp kaçakların ve faturalandırılamayan içme suyunun kontrol altına alınabilmesi amacıyla 2016 yılı içerisinde Polatlı merkezi içme suyu tatbikat projesi hazırlandı yaklaşık 550 kilometre olarak onaylandı. 2017 yılı içerisinde ihale işlemleri yapıldı ilk etap da 285 kilometre hattın değişmesi amacı ile çalışmalara başlandı. Bu süreç içerisinde devam edecek. Öncelikli olarak şehir merkezini değiştirmeyi düşünüyoruz. Yaklaşık 28 kilometre aspes boru muhtelif çaplarda onların yenilenmesi amacıyla öncelikli olarak o kısımlara ağırlık verilecek.  İlk olarak bu planlanan bölgeler dışında kalan kısımlarda gelecek yıllarda yenilenecek.”
 
AMACIMIZ POLATLI’YA SU SIKINTISI YAŞATMAMAK
 
Polatlı’nın içme suyu problemini gidermek ASKİ Bölge ekiplerinin yaptığı çalışmalar hakkında hatırlatma da bulunan Müdür İpek :” Polatlı’ya gelen su miktarı ile ilgili daha önceden yaptığımız çalışmalar var.  
Mevcut on kuyunun rehabilite edilerek su seviyesini yüzde 70 olarak artırdık. İlave 4 tane kuyu vurmak suretiyle Polatlı’nın belli bir süre daha su sıkıntısı yaşamayacağı çözümünü ürettik. 
Şimdi oradan yeteri kadar su geliyor ama şu merkezde eski şebeke hattından kaynaklı kayıp kaçak oranları var bu kaçakları önlemek için eski boruları yenilemek amacı ile böyle bir çalışmanın gerekliliği genel merkez olarak karar verildi. Amacımız Polatlı’nın 24 saat süre ile su ihtiyacını karşılayabilmesi ve yeteri kadar suyu buraya temin etmek, şehir merkezinde ki kayıp kaçakları minimum orana indirmektir. “ şeklinde konuştu.
 
VATANDAŞA SAĞDUYU ÇAĞRISI
 
AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir çalışmalar neticesinde oluşabilecek olumsuzluklara ve kazı çalışmalarına vatandaşın sağduyulu ve anlayışlı olması gerektiği konusunda rica da bulunarak çalışmanın sonucunda Polatlı’nın kazanacağını da sözlerine ilave etti Başkan Demir:”   :” ASKİ Polatlı’da çok ciddi çalışmalar yapıyor.   Şu an iki mahallede çalışmalarında devam ediyorlar ama ekiplerinin artırılması ile birlikte Polatlı genelinde bir içme suyu hattı yenilenmesi yapılacak. 
Kayıp kaçak su kullanımının önüğne geçmek için yapılan çalışma hem vatandaşın hemde haksız su kullanımının önüne geçmek adına yapılan önemli bir çalışma. Ayrıca sağlık açısından kullanımı önemli olan aspes boruların döşenmesi de ayrıca güzel bir çalışma. 
Bu çalışmalar sürecinde vatandaşların evlerinin önü mecburen kazılacak bu konuda da vatandaştan sabır ve sağduyu rica ediyoruz. Karşılıklı anlayış ve özverili çalışma ile Polatlı kazanmış olacak.  ASKİ ve büyükşehir ekiplerine Büyük Şehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek’in desteği ile yapılan bu güzel ve önemli projelere teşekkür ediyorum.” dedi.
 
ANKARA POLATLI HABER ASKİ KAÇAK SU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim