Gündem Suriyeli Sığınmacılar


Gündem Suriyeli Sığınmacılar

Suriyeli sığınmacıların sosyo kültürel ve ekonomik hayata etkileri ve kamu düzenin bozulması halinde yapılması gerekenler, kamu düzenini stabil şekilde korumak için alınması gereken tedbirler, Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer ve mahalle muhtarları tarafından

Gündem Suriyeli Sığınmacılar
Bu içerik 767 kez okundu.
 
Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer Başkanlığında Suriyeli sığınmacıların yoğun olarak ikamet ettikleri mahallelerden Yenimahalle, Cumhuriyet, Esentepe, Şentepe, Mehmet Akif ve Gülveren Mahalleleri Muhtarları ile birlikte Suriyeli sığınmacılar konusunda bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
 
İLÇEDE 5 BİN KAYITLI SURİYELİ VAR
 
Toplantıda alınan kararlar içerisinde Suriyeli vatandaşların kültür şoku yaşamamaları toplumsal kurallara uyum sağlamları için yapılması gerekenler oldu. Toplantıda üzerinde durulan konular şu şekilde oldu; İlçe sınırlarında, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında, 5 bin civarında kayıtlı Suriyeli bulunuyor. Suriyeliler daha çok Yenimahalle, Cumhuriyet, Esentepe, Şentepe, Mehmet Akif ve Gülveren Mahallelerinde yaşıyor. Bu kişilerin, içinde yaşadıkları topluma entegrasyonu, toplumsal kurallara uyumu ve kamu hizmetlerine erişimlerinin sağlanması, kamu düzeni ve toplumsal barışın temini açısından büyük önem taşıyor.  
 
SURİYELİLERE VERİLEN EĞİTİMLER YETERSİZ
 
Suriyelilerin; toplumsal ve hukuki kurallara uyum, çocuklarının eğitimi ve kamu hizmetlerinden yararlanma şartları konusunda bilgilendirilmesi amacıyla, kamu kurum ve kuruluşları tarafından birçok eğitim programı düzenleniyor.  Ancak, son dönemde yaşanan bazı sorunlar, bu konuda yapılan çalışmaların yeterli olmadığını gösteriyor.  Bu sebeple, koruma altına alınan yabancıların ihtiyaçlarının karşılanması, toplumsal kurallara uyumlarının sağlanması, yardım faaliyetlerinin koordine edilmesi, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması için aşağıdaki usul ve esaslara göre hareket edilmesi uygun bulundu. 
 
KAMU DÜZENİNİ BOZANLAR HAKKINDA İŞLEM YAPILACAK
 
Toplumsal, sosyo kültürel ve ekonomik hayata doğrudan ya da dolaylı olarak etkisi olan Suriyeli vatandaşların bu faktörlere göstereceği uyumun sağlanması için yapılması gerekenlere dair alınan kararlar şu şekilde oldu: “  Yabancılar tarafından işletilen işyerlerinin yetkili idareler tarafından belirlenen açılış ve kapanış saatlerine uyması sağlanacak. Polis ve belediye zabıtasından oluşan denetim ekipleri, işyerlerinin belirlenen saatlerde açılması ve kapanmasını sağlayacaktır. Hakkında geçici koruma kararı bulunan yabancılardan; ahlak ve adaba aykırı davranışta bulunanlar, toplumda infial yaratacak şekilde hareket edenler, kamu düzeni ve güvenliğini bozanlar hakkında, ilgili kurumlar tarafından inceleme başlatılacaktır. 
Yapılan inceleme neticesinde, geçici koruma şartlarını kaybettiği anlaşılan yabancılar hakkında, geri gönderme işlemi başlatılacak.
 
SEYYAR SATICILIK YAPANLAR VE GIDA KURALLARINA UYMAYANLAR CEZALANDIRILACAK
 
Gıda maddelerinin gerekli şartlara uygun sahip olması gerektiğinin altı çizildi. Konuyla ilgili maddeler şu şekilde oldu; Yabancılar tarafından işletilen işyerlerinde, Türk Gıda Kodeksine uygun ürünlerin satışı için gerekli kontroller yapılacak ve Gıda Kodeksine uygun olmayan ürünler toplanarak imha edilecektir. Kaymakamlık ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü gıda denetimleri konusunda gerekli koordinasyonu sağlayacak. Yetkili idarelerden izin almadan cadde, sokak ve kaldırımlar üzerinde mal teşhiri ve satışına izin verilmeyecek. Yapılan uyarılara rağmen kaldırılmayan tezgâhlar belediye tarafından toplatılacak. Tezgâhların kaldırılması konusunda ilçe Emniyet gerekli güvenlik tedbirlerini alacak.
 
YÜKSEK SESLE MÜZİK DİNLEMEK RASTGELE ÇÖP ATMAK ÖNLENECEK
 
Bir tek Suriyeli vatandaşları değil toplumun genelini ilgilendiren maddelerde toplantının konusu oldu. Polis ve belediye zabıtasından oluşan ekipler, parklarda düzenli olarak denetim yapacaktır. Parklarda kamu düzeni ve güvenliğini bozacak, halkı rahatsız edecek gürültü, yüksek sesle müzik yayını ve benzeri davranışlara izin verilmeyecek. Cadde ve sokaklara rastgele çöp atılması önlenecek, belediye tarafından ilan edilen saatler dışında çöplerin sokağa bırakılmasına izin verilmeyecek. İlan edilen saatler dışında cadde ve sokaklara çöplerini bırakanlar hakkında, belediye tarafından ilgili mevzuatına göre işlem yapılacak.
 
OKUL ÇAĞINA GELMİŞ ÇOCUKLAR OKULLARA KAYIT ETTİRİLECEK
 
Eğitim çağına gelmiş çocukları tespit edilerek, her yıl Temmuz ayının sonuna kadar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ikamet durumlarına göre ilgili okullara kayıtların yapılmasını sağlayacak ve ihtiyaç duyulması halinde dil kursu açılacak. Ayrıca, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere eğitim yardımı yapılacak. Kaymakamlık olarak, ilçemizde ikamet eden yabancılara, kamuya açık alanlarda uyulması gereken kurallar hakkında, bilgilendirme ve eğitim toplantıları düzenlenecek. Koruma altına alınan yabancıların, ihtiyaçlarının eksiksiz karşılanması ve yardımlarda mükerrerliğin önlenmesi için, yerli ve yabancı yardım kuruluşları, yardım yaptıkları kişilerin listesi ile yardımın miktar ve çeşidini, her ay düzenli olarak Kaymakamlığa bildirecek. Mahalle Muhtarları Suriyeli sığınmacılar hakkında gerekli raporları düzenleyip Kaymakamlığa sunacak. 
ANKARA POLATLI HABER SURİYELİ SIĞINMACILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim