ÜNİVERSİTE TANITIMI: GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ


ÜNİVERSİTE TANITIMI: GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Akyol, GTÜ olarak öğrencilerimiz için nihai hedefimiz; uluslararası alanda rakipleriyle rekabet edebilir, alanında uzman mezunlar yetiştirmek ve bu mezunların en iyi iş alanlarında istihdam edilmelerine ön ayak olmaktır.

ÜNİVERSİTE TANITIMI: GEBZE TEKNİK  ÜNİVERSİTESİ
Bu içerik 310 kez okundu.

 

Öğrencinizin farklılaşma çizgisini nasıl sağlıyorsunuz? Ayrıca tercih edilirlikteki düzeyinizi ön plana çıkarmak için nasıl bir strateji izliyorsunuz?


GTÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Akyol: Gebze Teknik Üniversitesi olarak öğrencilerimiz için nihai hedefimiz; uluslararası alanda rakipleriyle rekabet edebilir, alanında uzman mezunlar yetiştirmek ve bu mezunların en iyi iş alanlarında istihdam edilmelerine ön ayak olmaktır. Bu bağlamda öğrencilerimizin ders programları hazırlanırken itiraf etmek gerekir ki bir miktar onları zorluyoruz. Proje çalışmaları üniversitemiz eğitim anlayışı içinde büyük yer tutmaktadır. Böylelikle öğrenciler teorik bilgiyi pratikte de deneyimlemenin fırsatını yakalamaktadırlar. Konumumuz nedeniyle sanayii kuruluşları ile iç içe ve organik bağları olan bir üniversiteyiz, bunun en büyük avantajı da staj olanaklarının kolaylığı ve çeşitliliği ile kendini göstermektedir. Üniversitemizin, ülkemizin saygın sanayii kuruluşları ile yapmış olduğu protokol anlaşmaları ile öğrencilerimiz klasik bir ay süreli stajlar yerine üç ayı kapsayan uzun süreli stajlar yapma imkânı bulmaktadırlar. 
Öğrencilerimize Erasmus programı sayesinde lisans hayatları sırasında yurt dışı deneyimi sunuyoruz. Bu anlamda, Erasmus ile yurt dışına en kolay öğrenci gönderen üniversite Gebze Teknik Üniversitesi’dir. Üniversitemizin, Avrupa’daki yaklaşık 100 üniversite ile anlaşması var. Az sayıda lisans öğrencimizin olması ve çok sayıda anlaşmamızın olması, öğrencilerimizin şartları sağlaması durumunda sıra beklemeden, yığılma olmadan yurt dışında eğitim alma imkanına kavuşmasını sağlıyor. Bizim üniversitemizde şartları sağlayan her öğrenci, Erasmus programından yararlanabiliyor.
Ayrıca, Üniversitemiz “girişimcilik” konusuna da azami önem göstermektedir. Son sınıf öğrencilerimiz, girişimcilik dersleri ile kendi işlerini kurma noktasında yönlendirilmekte ve cesaretlendirilmektedirler. 
Gebze Teknik Üniversitesi’nin Türkiye’deki tüm üniversiteler arasındaki konumu nedir?
GTÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Akyol: Gebze Teknik Üniversitesi sunduğu bilimsel imkânlar açısından Türkiye’nin ilk 5 üniversitesinden birisi konumundadır. Bu olanakları öğrenci adaylarımıza anlatmak amacıyla,  üniversitemizin tanıtım çalışmaları devam etmektedir. Ülke çapındaki birçok üniversite eğitim fuarına katılmış durumdayız ve katılmaya da devam edeceğiz. Hem İstanbul’da hem Kocaeli’deki liselere öğretim üyelerimiz ile ziyaretler gerçekleştirip mesleki seminerler düzenledik, yine aynı şekilde geçtiğimiz yıl bahar ayında gerçekleştirdiğimiz açık gün etkinliğimiz ile çevre okullardan 4000’e yakın lise öğrencisini kampüsümüzde ağırladık ve meslek tercihleri konusunda onları bilgilendirdik. Sosyal medyada aktif olarak yer almaya başladık, twitter, instagram ve facebook hesaplarımızdan üniversitemizdeki haberleri, gelişmeleri her an öğrencilerimiz ve öğrenci adaylarımız ile paylaşmaktayız. 

Fiziki koşullar artık üniversitelerin iddialı oldukları alanlardan birini oluşturuyor. Mevcut
fiziki yapılanmanıza katkılar olacak mı? Yatırım programınızda neler var?


GTÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Akyol: Üniversitemizi hızla bir yaşam ve cazibe merkezi haline dönüştürüyoruz. Bu doğrultuda çalışma planımızı hazırladık. Bu temel plan çerçevesinde yatırımlara başladık. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin verdiği destek ile doğa ile iç içe Üniversitemizde yürüyüş yolları ve bisiklet parkurları oluşturduk. Sağlık Bakanlığı ile imzaladığımız protokolle Üniversitemize 1600 bisiklet aldık. Bisikletleri öğrencilerimizin kullanımına ücretsiz sunduk. Öğrencilerimizin ve personelimizin hoşça vakit geçirebileceği yapay göleti tamamladık. Yarı olimpik kapalı yüzme havuzumuzun faaliyete girmesiyle GTÜ bilim merkezi olmanın yanı sıra tam bir sağlıklı yaşam ve spor alanı haline geldi. Talepte bulunan personelimize hazırladığımız hobi bahçelerinden veriyoruz ki mesai dışında birçok personelimiz ailesiyle gelip bahçesini ekip biçebiliyor. Tüm bahçe malzemelerinin bulunduğu bahçede sulama olanakları da mevcut. Aynı bölgeye çocukların da güzel vakit geçirmesi için oyun, park alanları oluşturduk. Bununla beraber önümüzdeki dönemde yerleşke içerisinde alışveriş ve yeme-içme merkezlerinin olacağı meydan projelerini hayata geçireceğiz. Şu anda tercih dönemi olması itibariyle üniversitemize tanıtım etkinliğimiz için gelen aday öğrenciler ve aileleriyle görüştüm. Hepsinin ortak duygusu, muazzam güzellikte bir kampüsle karşılaşmanın verdiği mutluluktu. Yeri gelmişken tüm okuyucularınızı da buradan Gebze Teknik Üniversitesi’ni keşfetmeye davet ediyoruz. 


Sizin de belirttiğiniz gibi Üniversiteniz, Türkiye’nin en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 5’te yer alıyor; bu bağlamda Gebze Teknik Üniversitesi’nin eğitim sektöründeki iddiasını paylaşır mısınız?


GTÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Akyol: Gebze Teknik Üniversitesi, 25 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen evrensel ölçekte bilim ve proje üretmeyi başarabilen bir üniversite haline gelmiştir. Bu kapsamda toplam yayın sayısı, kişi başına düşen yayın sayısı, kişi başına düşen atıf sayısı ve öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapılan, “Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri” sıralamasında, URAP tarafından yapılan değerlendirmede, Türkiye’nin köklü üniversitelerini geride bırakarak 5., Tıp Fakültesi olmayan ‘Türkiye’nin En iyi Üniversiteleri’ sıralamasında ise 2. olmuştur. Sabancı Üniversitesi tarafından yapılan değerlendirmede ise birinci sırada yer almıştır. Hedefimiz, bu liderlik yolculuğunu sürdürüp Türkiye'nin en iyi teknik üniversitesi konumuna gelmek ve Dünya ölçeğinde ilk 500'e girebilmektir. Üniversitemiz aynı zamanda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Girişimcilik Endeksi sıralamasında 7. Ve Teknoparkı olmayan üniversiteler sıralamasında ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca en güncel bir bilgiyi sizlerle paylaşmak isterim ki Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması sonuçlarına göre Gebze Teknik Üniversitesi A Plus (A+) üniversite kategorisinde yer alarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

 

Bildiğimiz kadarıyla GTÜ, Bilişim Vadisi’nin büyük ortaklarından birisi. Bu alanda ne tür projelere ağırlık vermeyi planlıyorsunuz?


GTÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Akyol: Üniversitemiz, bölgemiz ve ülkemiz için son derece önemli olduğuna inandığım, Üniversitemizin Muallimköy Yerleşkesine inşaa edilen ve faaliyete girmek üzere olan Bilişim Vadisi'nideki ortaklık oranımız yüzde 15’ten yüzde 27 oranına yükseldi. Büyük bir heyecanla projenin içerisinde yer almak gurur verici. 3 milyon metrekarelik bir alana yayılacak alanda bilgi, ürüne dönüşecek ve akademisyenler, girişimciler ve sanayiciler bir çatı altında toplanacak. Kuluçka merkezleri, uluslararası yenilik ve teknoloji transfer ofisleri ve prototip atölyeleri ile güçlü bir sinerji oluşacak. Buradaki 5 bin Ar-Ge firması ile rekabet gücümüz artacak, bu konuda dünyada hatrı sayılır bir noktaya geleceğiz. Bilişim Vadisi tamamlandığında 100 bin kişiye istihdam sağlayacak. Bu süreçte Üniversitemiz,  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kocaeli Üniversitesi ve İŞKUR ile imzaladığı "Nitelikli Bilişim Elemanı Yetiştirme Projesi" protokolü kapsamında Bilişim Vadisi’ne nitelikli çalışan yetiştirme konusunda en önemli rolü oynayacak. Yeni yapılanmayla beraber açtığımız Bilişim Teknolojileri Enstitüsü de Bilişim Vadisi'nin ihtiyacına yönelik lisansüstü programlar açarak ülkemizin geleceğine yatırım yapacak. Sistem Teknolojisi ve Siber Güvenlik programlarında tezli, Bilişim Teknolojisi bölümünde ise tezsiz yüksek lisans programları ilk kez bu sene öğrenci aldı. Şunu da belirtmek isterim ki tüm bu ilişkilerimizin öğrencilerimize olumlu yansımasını görmekten gurur duyuyoruz. Gebze Teknik Üniversitesi aynı zamanda Amerika’da Silikon Vadisi’nde de bir ofisi mevcut. Dünyanın önde gelen firmalarıyla bir aradayız. Öğrencilerimizin, Mezunlar Derneğimizin yapmış olduğu bir araştırmaya göre yüzde 50’ye yakın bir oranda mezun olmadan iş bulmakta veya kendi işini kurmaktadır. Diğer öğrencilerimizin de yüzde 75’i ilk 6 ay içinde iş bulmaktadır. Sanayiyle bütünleşmiş bir üniversite olmamız, sanayinin temsilcilerini öğrencilerimizle buluşturmamızın şüphesiz bu başarıda büyük payı vardır.


Üniversitenizin Gebze bölgesine yaptığı sosyal kültürel katkılardan da söz eder misiniz?


GTÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Akyol: Üniversite olarak bölgede yapılan pek çok kültürel ve sosyal projeye sahip çıkıp gerekli katkıyı sunuyoruz. Geçtiğimiz günlerde Gebze’nin ismi ile özdeşleştiği Çoban Mustafa Paşa Külliyesi Panelinin düzenlenmesine destek sağladık. Engelliler için Türkiye’de ilk defa ‘Kelebeğin Düşü Festivali’ni gerçekleştirdik. Mimarlık fakültemizden bir hocamız, Karamürsel’de Türk sahil şeridinin en uzun bayrak direğine sahip olan Bayrak Adasını tasarladı ve yerel yönetimin desteğini aldı. Ülkemizde ilk kez düzenlenen İnsansız Hava Araçları yarışlarına ev sahipliği yaparak ulusal ve uluslararası pek çok eğitim kurumunu Gebze’de ağırladık. Bölgemize değer katacak daha birçok proje içinde her zaman gönüllü olarak katkımızı sunmaya devam edeceğiz. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Haluk Görgün’ün de sürekli belirttiği bir husus var ki üniversitemizin kapısı herkese açık. Halkımızın, üniversitemizde gerçekleştirilen sosyal, kültürel ve bilimsel etkinliklere katılımları bizleri onurlandıracaktır. Zaten liseli gençlerimizle sürekli buluşup onları kampüsümüzde ağırlıyoruz. Üniversitemizde kendi adına kurulan ve öğrencisi olan öğretim üyemizin çalışmalarını sürdürdüğü laboratuvarın açılışı için gelen Aziz Sancar’ın konferansına bölgemizdeki tüm lise öğrencilerini davet ettik ve en ön sıralarda oturmalarını sağladık. 54 Öğrenci topluluğumuzun düzenlemiş oldukları etkinliklerle, akademisyenlerimizin düzenlemiş oldukları ulusal – uluslararası konferanslar, paneller, sempozyumlarla bölgemizin bir bilim kültür merkezi haline gelmesine ciddi katkı sunmaktayız.
 

ANKARA POLATLI HABER GTÜ LYS TERCİH
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim