ASMMMO Temsilcisi Aydın'dan Önemli Duyuru


ASMMMO Temsilcisi Aydın'dan Önemli Duyuru

6736 ve 7020 sayılı yapılandırma kanunu ile borçlarını yapılandıran vergi mükelleflerini oldukça ilgilendiren önemli açıklama Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) İlçe temsilcisi Semih Aydın’dan geldi.

ASMMMO Temsilcisi Aydın'dan Önemli Duyuru
Bu içerik 499 kez okundu.

 

Af Yasası ile vergi ve sigorta prim borçlarının yeniden yapılandırılması sağlandı. 30 Haziran'da sona eren yapılandırma başvurusu için vergi dairelerine 1 milyon 892 bin, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) ise 343 bin kişi başvurdu. Toplamda 19 milyar liralık kamu alacağı yapılandırılmış oldu.

31 TEMMUZDAN ÖNCE TAKSİTLERİ ÖDEME DE FAYDA VAR

ASMMMO Polatlı Temsilcili Abdullah Semih Aydın vergi borçlarını yapılandıran mükellefleri yakından ilgilendiren açıkmalarda bulundu. Hem 6736 hem de 7020 sayılı yapılandırma kanunu ile vergi borcunu takside böldürüp ödeyen vatandaşların borç yapılandırmalarına zarar gelmemesi için bir hatırlatmada bulundu. 7020 sayılı kanun ile borçlarını yapılandıran vatandaşların ilk taksilerinin son ödeme günün 31 Temmuz olduğunun altını çizen Aydın, 6736 sayılı kanun ile borcunu yapılandıran mükelleflerin 3. Taksitinin son ödeme gününde 31 Temmuz olduğunu da sözlerine ekledi.  Taksit ödemelerinin www.gib.gov.tradresinden veya anlaşmalı bankalardan yapılabileceğini dile getiren Aydın, ödemelerin son günlere bırakılmaması yoğunluk nedeniyle olabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşın önceden tedbir amaçlı 31 Temmuzdan önce yatırmasında fayda olacağını açıklamalarına ilave etti. 

İLK TAKSİT BU AY

Şimdi sıra yapılandırılan borçların ödenmesine geldi. Ödeme, başvuru anındaki tercihe göre taksitle ya da peşin yapılabiliyor. Vergi, trafik ve idari para cezalarını yapılandırarak taksidi seçenler ilk taksidi bu ayın sonuna kadar yatırılacak. Ayrıca geçen yılki aftan yararlanarak borcunu yapılandıranlar da 3'üncü taksit ödemesini ay sonuna kadar yatıracak.

PEŞİNDE AĞUSTOS SONU

SGK prim borçları için ilk taksit 31 Ağustos'a kadar, diğer taksitler de takip eden ikişer aylık dönemler halinde ödenecek. Peşin ödemeyi seçenler için de son tarih 31 Ağustos. Başvuru sırasında borcunu taksitler halinde ödeyeceğini beyan edenler, isterlerse yapılandırılan borcun tamamını ilk taksit süresi içinde kapatabilecek. Bu durumda taksit farkı olmayacak.

AMAN HAKKINIZ KAYBOLMASIN!

Ödemelerin zamanında yapılması önemli. Çünkü, taksitlerin ilk ikisinin süresinde ve tam olarak ödenmemesi halinde hak yanacak. Ayrıca, ilk iki taksidi süresinde ödeyenler de bir takvim yılında ikiden fazla taksidi ödemezse hak yine yanacak. Taksitler devam ederken, sigorta primlerini 2 aydan fazla geciktiren ya da eksik ödeyen de hakkını kaybedecek.

 

ANKARA POLATLI HABER AF YASASI PRİM BORÇLARI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim