Dişi Hayvanlar Kurbanlık Olmayacak


Dişi Hayvanlar Kurbanlık Olmayacak

Gıda, Tarım va hayvancılık Bakanlığı’nın aldığı kararla birlikte ülke genelinde dişi hayvanlar kurbanlık olarak kesilmeyecek.

Dişi Hayvanlar Kurbanlık Olmayacak
Bu içerik 620 kez okundu.
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Ankara İl Müdürü Bülent Korkmaz, ilv eilçelerdeki tarım müdürlüklerinin yetkilileriyle bir araya gelerek bir toplantı yaptı ve dişi hayvanların kurbanlık olarak kesilmemesi kararı hakkında bilgiler erdi.
 
 Ankara’da yapılan toplantıda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Ankara İl Müdürü Bülent Korkmaz başkanlığında, İl Müdür Yardımcımız Ergün Erol, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciği Şube Müdürlüğüne Vekâlet eden Derya Yetişik, İlimiz İlçelerinde faaliyette bulunan Belediye ve Özel mezbahanelerde görev yapan veteriner hekim ve çalışanlarının yanı sıra kurumumuzda görev yapan İlgili teknik personelle birlikte dişi ve gebe hayvan kesimlerini engellemek için toplantı yapıldı.
 
Toplantıda Açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Bülent Korkmaz Türkiye'de sürdürülebilir bir hayvancılık için damızlık dişi hayvan varlığının artırılmasının büyük önem arz ettiğini vurguladı.  Tarımın bir kolu olan hayvancılık, tarımın diğer alanlarında ve ülke ekonomisinde gelişmeyi canlandırıcı etkiye sahip olması bakımından stratejik bir öneme sahiptir. Dünya nüfusunun hızla artmasına paralel olarak her geçen gün insan beslenmesinde kullanılan gıda kaynaklarının daha verimli kullanılması ve daha iyi değerlendirilmesi zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde uygulanan tarımsal ve hayvansal desteklemeler ile anaç hayvan sayısının arttırılması gerektiğini belirtti. Dişi hayvanların kesimhanelere ve hayvan pazarlarına sevkinin engellenmesi için gerekli önlemlerin alındığını ifade eden Korkmaz. Kurban satış yerlerine dişi hayvan sevkini ve kesimlerini engellemek için kontrollerin sıklaşacağını belirti. Damızlık vasfını yitirerek mezbahaneye getirilen dişi hayvanların mezbahanede bulunan resmi veteriner hekimler tarafından tekrar kontrolden geçirileceğini kaydetti. Aynı zamanda dişi hayvan kesimi yapan mezbahalara mevzuatlar çerçevesinde aykırılık durumunda her türlü yasal yaptırımın uygulanması için gereken Korkmaz veren Korkmaz Ülkemizin en önemli lokomotif sektörlerinden birisi olan tarım ve hayvancılıkta üretim, istihdamın ve ihracatın arttırılması için gerekli tedbirlerin alındığını sözlerine ekledi.
ANKARA POLATLI HABER DİŞİ HAYVAN KURBANLIK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim