Bastı: Çocuklarımı Mahalle Esnafının Yanında Hayata Hazırlamamız Gerek


Bastı: Çocuklarımı Mahalle Esnafının Yanında Hayata Hazırlamamız Gerek

Çocukların sorumlulu k almalarını ve toplu şekilde çalışma disiplini kazanmalarını yaz tatillerinde çalışarak öğrenebileceklerini vurgulayan Polatlı Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Mesut Bastı, “Çocuklarımızı hep 'benim çektiğim zorluğu o çekmesin' m

Bastı: Çocuklarımı Mahalle Esnafının  Yanında Hayata Hazırlamamız Gerek
Bu içerik 310 kez okundu.

 

 

Çocukların sorumlulu k almalarını ve toplu şekilde çalışma disiplini kazanmalarını yaz tatillerinde çalışarak öğrenebileceklerini vurgulayan Polatlı Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Mesut Bastı, “Çocuklarımızı hep 'benim çektiğim zorluğu o çekmesin' mantığı ile yetiştiriyoruz.
 
Fakat bu onlara para kazanmanın değerini ve zorluğunu, hayatta karşımıza çıkan engellerle baş edebilmeyi öğretmede yetersiz kalıyor. Çocukların kabiliyet ve başarısı yalnızca derslerden geçmek değildir. Yaz tatillerinde kısa süreli olarak bir esnafın yanında çalışarak bir zanaat öğrenebilir, toplum içinde birey olmayı kavrayabilir, sorumluluk alma bilinci kazanabilir ve yeteneklerinin hangi alanda olduğunu daha iyi anlayabilirler” diye konuştu. 
 
POLATLI’DA ÇIRAK BULMAKTA ZORLANIYORUZ
 
Polatlı Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Mesut Bastı, berberlik ve sanayi başta olmak üzere pek çok meslek ustalarının görerek ve uygulamaı olarak yetiştiği meslek türlerinde artık çırak yada kalfa bulmanın zorlaştığını , eski dönemlerde yaz tatillerinde ailelerin çocuklarını hem hayata hazırlamak hem de becerilerini geliştirmek adına bazı meslekguruplarına çocuklarını çırak olarak vererek çocumların gelişimene katkı sağlama döneminin sona erdiğini söyleyerek “Artık çırak bulmakta gerçekten zorlanıyoruz. Çıraklık ve kalfalık bireysel yetenek ve tecrübe ile yapılan mesleklerin ana unsurudur. Çocukların meslek olarak seçmese bile okul dışında mutlaka bu tür mesleklere gelerek kendilerini geliştirmeleri gerekiyor” dedi.
 
ÇOCUKLARIN YETENEKLERİNİ YANLIŞ YERLERDE HARCAMAYALIM
 
Çocukların hayatlarının yalnızca okuldaki başarıları ile şekillenemeyeceğini belirten Polatlı Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Mesut Bastı, 'Çocuklarımızı en iyi okullarda, en iyi şartlarda okusun, hiçbir zorlukla karşılaşmasın diyerek yetiştiriyoruz. Fakat bu onların bazen asıl yeteneklerinin körelmesine veya hiç fark edilememesine neden olabiliyor. Onların hayallerini veya ilgi alanlarını çoğu zaman yanlış okul ve sektörlerde harcıyoruz. Sorumluluk bilinci almayı, sorunlarla başa çıkmayı, girişimciliğin ne kadar önemli olduğunu öğretmekte yetersiz kalabiliyoruz. Karşılarına çıkan her engelde yardımcı olarak onların özgüven gelişimine olumsuz katkıda bulunuyoruz' diye konuştu.
 
KISA SÜRELİ ÇALIŞMAK ÇOCUKLARIN ÖZGÜVENLERİNİ SAĞLAMLAŞTIRIR
 
Yaz tatillerinde esnafın yanında kısa süreli çalışmanın çocukların hayatı öğrenmelerine önemli katkı sağlayacağını ifade eden Polatlı Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Mesut Bastı şunları söyledi: 'Çocuklarımızın hepsinin ayrı ayrı yetenekli olduğu alanlar var. Kiminin el becerisi kiminin duygusal zekâsı kiminin iletişimi yaşıtlarından oldukça üstün olabiliyor. Onların yeteneklerini keşfetmelerini sağlamak, çalışma disiplini kazanmayı öğretmek için yapılabilecek çok çeşitli yollar var. Bunlardan biri de yaz tatillerinde bir esnafın yanında çalışmalarıdır. Böylelikle para kazanmanın değerini anlayacaklar, özgüvenleri sağlamlaşacaktır. Çocuklarımızı esnafın yanında kısa süreli çalıştırmak belki onların ileride iyi birer girişimci yapacaktır. Bu aynı zamanda 900 yıllık Ahilik geleneğinin devam etmesi açısından oldukça önemlidir. Onların geleceğe sağlam adımlar atmalarını istiyorsak o adımları kendilerinin atmalarına müsaade etmeliyiz.'
ANKARA POLATLI HABER MESUT BASTI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim