SICAKTAN UYUYAMIYORSANIZ BUNLARA DİKKAT


SICAKTAN UYUYAMIYORSANIZ BUNLARA DİKKAT

Uzmanlar, sıcak hava dalgası hem sıcaklığı hem de nemi artırdığı için birçok hastalığı tetiklediği gibi uyku bozukluklarına da yol açtığını söyledi.

SICAKTAN UYUYAMIYORSANIZ BUNLARA DİKKAT
Bu içerik 118 kez okundu.

 

Uzmanlar, ülkeyi etkisi altına alan sıcak hava dalgasının, başta yaşlılar ve küçük çocuklar olmak üzere vatandaşlarda hem uyku uyumayı zorlaştırabileceğini hem de kimi uyku problemlerine yol açabileceğini söyledi.

Son günlerde uyku bozukluğu şikâyeti çeken insanların oranında artış görüldüğünü vurgulayan Uzmanlar; ''İyi ve kaliteli bir uyku için normalde ortalama 37 civarı olan vücut sıcaklığının, uyku sırasında 1-2 derece civarında düşmesi gerekiyor. Fakat havalar aşırı sıcak olunca bu vücut sıcaklığının düşmesi de çok az oluyor.”dedi.

ÇAY VE KAHVE TÜKETİMİ UYKUDAN EN AZ 2 SAAT ÖNCE BIRAKILMALI

Sıcak havalarda özellikle yatmadan önce aşırı çay ve kahve içilmesinin uyku kalitesini bozduğuna dikkati çeken uzmanlar; “ Toplumumuzun sıkça tükettiği çayda bulunan teofilin maddesinin biraz nefes açıcı özelliği vardır ama bu madde çarpıntı da yapabiliyor ve aynı zamanda da uyku bozukluklarına yol açabiliyor. Yine kahvede bulunan kafeinin de uyarıcı etkiye sahip olduğu için uyku kaçırdığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla özellikle bu mevsimde ve sıcaklarda uykudan en az 2 saat önce bu içecekleri içmeyi bırakmak gerekiyor.' Sıcak havalarda, bazı hususlara dikkat ederek uyku problemlerinin en alt seviyeye indirilebilir. Bu mevsimde sağlıklı bir uyku için öncelikle "uyku Hijyeni”nin şart.”

Akşam yemeklerinde aşırı ağır, yağlı, acılı ve baharatlı yemekler tüketilmemesi gerektiğini söyleyen Uzmanlar; “Yatmadan 3-4 saat önce yeme-içme kesilmeli, ağır ve aşırı egzersizlerden kaçınılmalı, yatak odası karanlık ve sessiz bir ortam olmalı ve sık sık havalandırılmalı, ılık suyla mutlaka duş alınmalı. Çünkü bu duş hem vücudu gevşetir hem de rahatlatır. Yine uyku esnasında üst örtülecekse örtü ya da çarşaf mutlaka pamuklu olmalı ki kişiyi terletmesin. Ayrıca yatak nevresim takımları düzenli aralıklarla değiştirilmeli ve yıkanmalı, klima kullanılıyorsa uyku odasının ortalama sıcaklığı 24-25 derece olacak şekilde ayarlanmalı ve uykudan önce aşırı çay ve kahve gibi sıcak içecekler içilmemeli.''dedi.

ANKARA POLATLI HABER SICAK HAVA UYKU BOZUKLUĞU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AK Partililer Akıncı Üssü Davasına Katıldı
AK Partililer Akıncı Üssü Davasına Katıldı
Gökçek Polatlı ve Haymana’dan Sonra Diğer  İlçelerde De Malzeme Dağıtımına Devam Ediyor
Gökçek Polatlı ve Haymana’dan Sonra Diğer İlçelerde De Malzeme Dağıtımına Devam Ediyor