ÖZKAN: TANAP’ın HİBE DESTEĞİ FIRSATINI KAÇIRMAMAK GEREKİYOR


ÖZKAN: TANAP’ın HİBE DESTEĞİ FIRSATINI KAÇIRMAMAK GEREKİYOR

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ilçemize yeni fırsatlar sunuyor. Söz konusu boru hattının Türkiye’den geçtiği 20 il ve 67 ilçeye yapılacak bazı yatırımlarda 1 milyon 500 bin TL’ye kadar hibe desteği verileceği bildirildi.

ÖZKAN: TANAP’ın HİBE DESTEĞİ  FIRSATINI KAÇIRMAMAK GEREKİYOR
Bu içerik 1582 kez okundu.
 
 
Projeyi yürüten TANAP Doğalgaz İletim A.Ş, boru hattı üzerindeki şehirlerde kurumsal sosyal sorumluluk kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmek üzere Sosyal ve Çevresel Yatırım Programını başlatmış bulunuyor. Bu kapsamda boru hattının geçtiği ilçelerde faaliyet gösteren çiftçi ve işletmelere %95 oranında hibe desteği verilecek.  Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Serkan Özkan konuyla ilgili yaptığı açıklamalar da başvuru da dikkat edilmesi gereken hususları anlattı. Özkan;
 
KİMLER BAŞVURUDA BULUNABİLİR?
 
Tarım bilgi sistemlerine (ÇKS, HKS, AKS, TURKVET, TÜKAS vb.) kayıtlı olan gerçek kişiler kooperatif, oda, yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşları ile KOBİ’ler hibe desteği için başvuruda bulunabiliyor. 
Proje faaliyetlerinin boru hattının geçtiği ilçelerde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ankara (Bala, Gölbaşı, Haymana, Polatlı), Eskişehir (Günyüzü, Sivrihisar, Çifteler, Mahmudiye, Seyitgazi, Odunpazarı, Tepebaşı, İnönü), Bursa (Harmancık, Orhaneli, Büyükorhan, Mustafakemalpaşa), Balıkesir (Susurluk, Manyas, Gönen), Bilecik (Bozüyük), Kütahya (Domaniç, Tavşanlı), Çanakkale (Biga, Gelibolu), Tekirdağ (Şarköy), Edirne (Keşan, İpsala). Polatlı da bu 27 ilçeden biri olduğundan hibeden faydalanma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum.
 
NE TÜR PROJELER ÖNERİLEBİLİYOR?
 
Bitkisel üretim yapan çiftçilerimiz için her türlü tarımsal makine alımı, damlama sistemi kurulması, çit ve örtü sistemlerinin yapımı, çelik silo yapımı gibi çiftçilikle ilgili faaliyetleri geliştirmeye yönelik tüm projeler; Hayvancılık için canlı hayvan alımı (5 büyükbaş, 50 küçükbaşa kadar), ağıl/ahır onarımı, balya makinası, yem karma makinası gibi her türlü yeni makine, ekipmanalımı kümes hayvancılığına yönelik projeler, Arıcılık için 50 kovana kadar canlı arı alımı, her türlü tam otomatik alet ekipman alımı, karavan ve konteyner tedariki kooperatiflerin süt toplama tesislerinin geliştirilmesi, içme suyu gibi altyapılarının iyileştirilmesi, okul yenilemeleri, atık toplama merkezleri kurulması gibi çevresel ve sosyal projeler; KOBİ’lerin yürüttükleri faaliyetlerde verimlilik artışı sağlayacak projeler.
 
PROJE BÜYÜKLÜĞÜ NE KADAR OLABİLİYOR?
 
Program kapsamında 200.000 TL’ye kadar küçük ölçekli proje, 200.000 TL’den 1.500.000 TL’ye kadar orta ölçekli proje başvurusunda bulunulabiliyor. Tarım bilgi sistemlerine kayıtlı gerçek kişi olarak faaliyet gösteren çiftçilerimiz 200.000 TL’ye kadar olan küçük ölçekli proje başvurusunda bulunabiliyor. Tüzel kişiler ve KOBİ’ler her iki ölçek için de başvuruda bulunabiliyor. Başarılı olan projelerin %95’i TANAP tarafından hibe olarak karşılanıyor. KOBİ’ler tarafından yapılan başvurularda hibe oranı %70 olarak uygulanıyor. Başvuruların 23 Haziran-23 Ağustos tarihleri arasında yapılması gerekiyor. Dolayısıyla başvurmak isteyenlerin oldukça acele etmeleri gerekiyor.
 
PROJEYE NASIL BAŞVURULABİLİR?
 
Hibe başvurusu www.tanap-seip.com adresinden HİBEBİS sistemine kayıt olarak ücretsiz olarak yapılabilir.Ayrıca bu konuda proje danışmanlık şirketlerinin desteklerinden de faydalanılabilir.
 
TANAP KÜÇÜK ÖLÇEKLİ HİBE BAŞVURUSU İÇİN GEREKEN BELGELER
 
Tarım bilgi sistemine (ÇKS, AKS, TÜKAS, TURKVET, vb.) kayıtlı olan gerçek kişiler uygun başvuru sahipleridir. İlçe Tarım Müdürlüklerinden Temin edilecek belgeler, Tarım Bilgi Sistemi (çks,aks,tükas,türvet, v.b. belgesi, Mali durum için yıllık geliri gösteren zirai beyanname  ya da ÇKS , AKS kaydı ve dökümü İşletme tescil belgesi(Hayvancılık projelerinde ahır/ağıl tapusu veya işletme tescil belgesi gereklidir.) Ahır/ağıl kapasite raporu
 
DİĞER BELGELER
 
Tapu, hisseli tapuysa tüm hissedarların muvafakat name (muvafakat name ilçe tarımdan temin edilebilir. Tüm hissedarların ve muhtarın imzası gereklidir. Mülkiyet yoksa ÇKS kaydı ya da en az 3 yıl süreli kira sözleşmesi (Kira sözleşmesi ilçe tarımdan temin edilebilir. Muhtarın imzası gereklidir.) SKG 'dan ve ilgili vergi dairesinden alınan borcu yoktur yazısı.Başvuru sahibinin borcu varsa yapılandırma yapması ve bu durumu gösteren belgeyi temin etmesi gerekmektedir.Nüfus cüzdanı fotokopisi Nüfus müdürlüğünden Nüfus kayıt örneği İkametgah belgesi İmza Beyannamesi Traktör ruhsat fotokopisi Araç ruhsat fotokopisi Mesleği ile ilgili sertifikalar ve kurs belgeleri.
 
TANAP ORTA ÖLÇEKLİ PROJELER İÇİN GEREKLİ BELGELER
 
Başvuru yapanın tasdikli (yetkili makamlar tarafından )senedi, tüzüğü veya ana sözleşmesi, kuruluş kanunu veya yönetmeliği. Başvuru sahibinin ve her bir bağlı kuruluşun (bağlı kuruluşların) tüzel kişilik kayıtlarının tasdikli sertifikası (yetkili makamlardan alınan kayıt belgeleri) Başvuru sahibinin, bağımsız denetim şirketi /SMMM/YMM veya yerel vergi daireleri tarafından onaylanmış son şirket/kurum finansal tablolarının (hesapların kapatılmış olduğu son üç mali yıl(2014-2015-2016) için gelir tablosu ve bilançosu)bir kopyası. Bilançosu olmayan kuruluşlar sadece en yakın tarihli, onaylanmış son şirket/kurum hesaplarının/mizanını ve gelir tablosu iletilecektir. Temsil yetkisi verilmiş kişinin (kişilerin)adları; temsil etmekle görevlendirilen kişinin (kişilerin)söz konusu yetki ile donatıldığı bilgisi, noter onaylı orijinal imza sirküleri yoksa noter tasdikli orjinal yetkili organ kararı. Başvuru sahibin ve her vir bağlı kuruluşun (varsa) yönetim organlarının, imza yetkisi olan kişi görevlendirerek projeyi yürütmeye ilişkin tasdikli kararı. Tanap 'ın talep tarihi itibariyle, başvuru sahibinin ilgili vergi dairelerinden ve sosyal güvenlik kurumundan aldığı, vergi ve sosyal sigorta primleri ödemelerine ilişkin yükümlülüklerin yerine getirildiğini ''vergi borcu ve prim borcu olmadığını'' gösteren kanıtlayıcı belgeler. Başvuru sahibi ve ortağının borcunu yapılandırmışsa, bu durumu gösteren ve ilgili kurumdan/kuruluştan alınan belge.Başvuru sahibinin ilgili vergi dairesinden alınmış vergi sicil ve mükellefiyet bilgilerinin belirtildiği belgeler (vergi levhası ve vergi mükellefiyet yazısı gibi).Başvuru sahibi vergiden muaf tutuluyorsa, bunu ilgili belgelerle kanıtlaması gerekiyor. 
Başvuru sahibi bölgede yerleşik ise, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yerleşik olduğunu kanıtlayan belge. Projeyle ilgili önceden hazırlanmış kapasite, araştırma, fizibilite raporları, pafta, çizim ve plan gibi açıklayıcı belgeler.
ANKARA POLATLI HABER TANAP
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim