Polatlı Darbe Girişimi Davasında Ara Karar


Polatlı Darbe Girişimi Davasında Ara Karar

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Polatlı 58. Topçu Tugayı ile Topçu ve Füze Okul Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 330 kişinin yargılandığı davada, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Polatlı Darbe Girişimi Davasında Ara Karar
Bu içerik 1191 kez okundu.
 
 
Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki mahkeme salonunda görülen davaya, sanıklar, yakınları ve tarafların avukatları katıldı. 
Ayrıca dünkü duruşmada, sanık eski Tuğgeneral Murat Aygün ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Muammer Cemaloğlu arasında yaşanan tartışma nedeniyle, bu kişiler hakkında "hakaret" ve "duruşma düzenini bozdukları" gerekçesiyle adli işlem yapılması için duruşma tutanakları ve görüntülerin Ankara Batı Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesi kararlaştırıldı. Olay sırasındaki söylemleriyle "yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs ettiği" öne sürülen TBMM avukatı Necdet Pakdil hakkında benzer bir karar veren mahkeme, bu işlemlerin birer suretlerinin TBMM, Cumhurbaşkanlığı Sekreterliği ve Ankara Barosuna gönderilmesine hükmetti.
 
Polatlı Darbe Girişimi Davası
 
Aralarında sanıklar eski Topçu ve Füze Okul Komutanı Tümgeneral Osman Ünlü, eski 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün, eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı Teşkilat Şube Müdürü Kurmay Albay Bilal Akyüz ile farklı rütbelerde 330 sanık, darbe girişiminde bulundukları gerekçesiyle yargılanıyor. 
 
İddianameye göre, FETÖ'nün darbeye teşebbüs faaliyetlerinin parçası olarak sanık Aygün, 15 Temmuz'da Ankara'daki 10 ayrı kavşağın trafiğe kapatılması ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile TÜRKSAT'ın ele geçirilmesi için birliklerin kışlanın dışına çıkarılması emrini verdi. Bunun üzerine füze fırlatma bataryalarının da bulunduğu 43 araç ile 240 personel birlikten ayrıldı. Araçlar kışladan çıkarken, sanık eski Albay Selçuk Serhat Pesek'in "Önünüze çıkan engelleri aşın. Polis ve halka ateş edin." şeklinde emirler verdiği, diğer sanık ifadelerine yansıdı. Ankara'ya doğru yola çıkan araçlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Meydanlara inin" çağrısı üzerine halk tarafından engellendi. Sanıklar, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" ile suçlanıyor. Ayrıca sanıkların "terör örgütü üyesi olmak" suçundan da cezalandırılmaları talep ediliyor.
ANKARA POLATLI HABER DARBE GİRİŞİMİ FETÖ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim