HABERİMİZ DSİ’Yİ HAREKET GEÇİRDİ SAKARYA NEHRİ ÜZERİNDEKİ BENTLER YIKILIYOR


HABERİMİZ DSİ’Yİ HAREKET GEÇİRDİ SAKARYA NEHRİ ÜZERİNDEKİ BENTLER YIKILIYOR

Polatlı Postası Gazetesi’nin iki gündür manşetten işlediği ve Sakarya Nehri’nde suyun kurumasına rağmen Sakarya’ya sınır pek çok köyün bent örerek zaten olmayan suyu biriktirdiğine yönelik haberimizin ardından Devlet Su işleri (DSİ) harekete geçerek dün ö

HABERİMİZ DSİ’Yİ HAREKET GEÇİRDİ SAKARYA  NEHRİ ÜZERİNDEKİ BENTLER YIKILIYOR
Bu içerik 3467 kez okundu.
Polatlı Postası Gazetesi’nin iki gündür manşetten işlediği ve Sakarya Nehri’nde suyun kurumasına rağmen Sakarya’ya sınır pek çok köyün bent örerek zaten olmayan suyu biriktirdiğine yönelik haberimizin ardından Devlet Su işleri (DSİ) harekete geçerek dün öğle saatlerinde bir ekibi Polatlı’ya göndererek Sakarya Nehri üzerinde bahsi geçen bent ve köylerde incelemelerde bulundu. 
 
DSİ NİHAYET HAREKETE GEÇTİ!
 
DSİ yaklaşık 1 gündür bu konuda BİMER’e yapılan şikayetleri neden göz ardı etti ve gerekeni yapmadı bu henüz bilinmiyor ancak köylüler nehir üzerine bent yapmaya başlaması ve haberin gazetemize yansımasının ardından DSİ Polatlı’ya gönderdiği bir ekip ile birlikte bentlerin yakılması için önce saha tespit çalışması yaptı ardından da akşam saatlerinde bentlerin yıkılmasına yönelik çalışma başlattı. 
 
SU SIKINTISI BÜYÜYECEK!
 
Çiftçinin suya en çok ihtiyaç duyduğu dönemde Sakarya’nın kuruması ve ardından da Yukarı Sakarya Sulama Birliği’nden suyun bırakılmasına karşın nehir üzerine örülen bentler sebebiyle aşağı köylere su gelmemesi üzerine su krizi patlak verdi.
 
KAYMAKAM GÖKTÜRK DURUMU İNCELİYOR
 
 
Polatlı Kaymakamlığı’na vakeleten bakan Haymana Kaymakamı Hüseyin Göktürk, dün Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Burhanettin Sütçü başta olmak üzere kurmaylarıyla bir araya gelerek Sakarya Nehri ve su sıkıntısı konusunda istişare yaptı. İdare olarak bu konuda yapılabilecekleri istişare eden Kaymakam Göktürk, sürekli olarak gelişmelerden haberdar olarak konunun üzerinde hassasiyetle duruyor. 
 
DEVLET KURUMLARININ YAPMASI GEREKENİ KARAİLYAS KÖYÜ SAKİNLERİ YAPTI!
 
Sakarya Nehri’ne suyun gelmemesiyle birlikte Kara İlyas Köyü sakinleri harekete geçerek, devlet kurumlarının yapması gerekeni kendileri yaptılar.  Karailyas Köyü sakinleri, Tatlıkuyu ve İğciler köylerinin bulunduğu mevkilerde Sakarya üzerine yapılan bentleri kendi çabalarıyla yıktılar. Köylüler dün öğlen saatlerinde suyun biriktiği ve yasak olmasına karşın bent yapılan Sakarya’nın suyunu eniden serbset bırakarak aşağı köylere su gelmesi için taşın altına elini koydu. 
 
ZEKAİ KÖSEOĞLU KÖYLERİ ZİYARET ETTİ
 
Sakarya Nehri’nin kurumasının ardından adeta sessizliğe bürünen isimlerin başında gelen Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu dün Karacaahmet başta olmak üzere Yeniköseler, İlören ve diğer bölge köylerini ziyaret ederek köy muhtarları ve köy sakinleriyle bir araya geldi. Sulamanın yukarıdan su geene kadar durdurulmasına yönelik mütabakata varılırken, Sakarya Nehri’ne sınırı olan köylerin muhtar ve köy sakinleri Zekai Köseoğlu’nun bu önerisine olumlu yanıt verdi. Aşağı köyler suyun gelmeye başlamasıyla birlikte su kullanımı bir iki gün durdurarak suyun yeniden kullanılabilecek debi oranlarına ulaşması için doğru kararı verdi.
ANKARA POLATLI HABER DSİ SAKARYA NEHRİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim