Tarihi Korumak İçin Müzakere Başladı


Tarihi Korumak İçin Müzakere Başladı

İlçe’nin tarihi alanlarının tanıtımı için yapılması gerekenlere dair fikir alışverişinde bulunmak amacıyla dün saat 09.00’dan akşam 17.00’ a kadar Halk Eğitimi Merkezi Toplantı salonunda çalıştay düzenlendi.

Tarihi Korumak İçin Müzakere Başladı
Bu içerik 654 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!
 
 
Polatlı’nın tarihi değerlerine sahip çıkmak ve gelecek nesillere aktarımının sağlam bir şekilde yapılabilmesi için dün saat 09.00’dan 17.00’a kadar Polatlı Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda, Pensilvanya Üniversitesi Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Polatlı Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile ‘ Gordion Kazı Projesi Ve Kültürel Mirasın Korunması Çalıştayı’ düzenlendi.
 
 
İlçe’nin tarihi alanlarının tanıtımı için yapılması gerekenlere dair fikir alışverişinde bulunmak amacıyla dün saat 09.00’dan akşam 17.00’ a kadar Halk Eğitimi Merkezi Toplantı salonunda çalıştay düzenlendi. Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Amerika Pennsylvania Üniversitesi Arkeoloji ve Antropoloji bölümü Profesör Dr. Ayşe Salzmann ve Prof. Dr. Naomi Miller’in, Anadolu Medeniyetler Müzesi’nin ortaklaşa yaptığı çalıştay dün gün boyu devam etti.  Polatlı’nın tarihinin tanıtılması ve sesinin daha çok duyurulması, tarihi değerlerinin korunması için yapılması gerekenlerin ele alındığı çalıştay dün gerçekleştirildi.  6-7 saat süren toplantıda ele alınan konuların başında tarihi değerlerin önce kendi toplumumuza daha sonrada çevredeki insanlara aktarılması gerektiği konusu üzerinde durulan meselelerden biri olurken, ele alınan konuların, önerilerin hayata geçmediği taktirde i bir yaptırımı olmayacağına dikkat çekildi. Toplantının ikinci bölümünde Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Koordinatörü Kadim Koç, Beştepe Kız Meslek Lisesi Okul Müdürü Devlet Kuş’ta tarihi mirasın korunması için atılması gereken adımlar hakkında görüşlerini beyan ettiler.  toplantıya Polatlı Belediyesi kent Konseyi Başkanı Tekin Çelik, Polatlı Belediyesi Kültür İşler Müdürü Veli Keskin ile birlikte okul idarecileri, tur şirketlerinin yetkilileri ile birlikte yaklaşık 25 kişilik bir gurup katıldı. Toplantının açılış konuşması Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Erol Güngör tarafından yapıldı.Toplantı sonunda gerçekleştirilen sertifika töreninde katılımcılara sertifikaları İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç tarafından verildi. Organizasyon komitesinde yer alan isimler  Ebru Balcı, Fatih Köse, Devlet Kuş, Fatih Talay, Erkan Karaman oldu. 
 
TÜRKLER TARİHİ DEĞERLERİNE GİDEREK BAĞLANIYOR
 
Gordion ve Çevresinin Tarihsel Peyzaj Korunması, Kültür Mirası Eğitim Programı kapsamında öğretmenler için çalıştay düzenlendi.   İlçe’nin tarihi alanlarının tanıtımı için yapılması gerekenlere dair fikir alışverişinde bulunmak amacıyla saat 09.00’da Halk Eğitimi Merkezi Toplantı salonunda çalıştay düzenlenen çalıştayda; yabancı kazıların ülkemizde git gide sayılarının azaldığı ve Türk tarih miraslarının daha çok sahiplenildiği konuşuldu.
 
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIMIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ
Kazı alanlarından sürdürülen faaliyetler de slayt gösterisi eşliğinde çalıştayda yer alan misafirlerle paylaşıldı. Çalıştayda öncelikli olarak Arkeolog Dr. Brian Rose söz alarak 3 sezondur burada bulunduklarını ve kazı çalışmalarına herkesin destekte bulunduğunu belirten açıklamalarda bulundu. Ardından söz alan Gordion Kazısı 2. Başkanı Amerika Pennsylvania Üniversitesi Arkeoloji ve Antropoloji bölümü Profesör Dr. Ayşe Salzmann ise Yassıhöyük’te yapılan kazıların yanı sıra okullarda öğrencilere tarih bilincinin aşılanması gerektiğini ifade etti. Salzmann, çalıştayda yaptığı konuşmada, bir tarım şehri olan Polatlı'nın, Gordion ile turizm açısından da çok büyük büyük değere sahip olduğunu ifade etti.  Ayrıca Sakarya Nehri’nin eski bir videosunu da katılımcılarla paylaşan Salzmann tarımın ne yönde ilerlediğini vurgulamak istedi.
 
TARİHİ DEĞERLERİMİZİ ÖNCE KENDİMİZ ÖĞRENMELİYİZ
 
30 yıldır hem bir ilkokul öğretmeni olarak hem de bir müzeci olarak Polatlı’ya da hizmet sunan, Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdür Yardımcısı Halil Demirdelen de faaliyetlere yönelik bir sunum gerçekleştirdi. 
Sunumunda ağırlıkla tarih bilincine dikkat çeken Demirdelen, kültür miraslarına sahip çıkılması gerektiğini önemle izah etti. Öğrencilerin öğrenme durumlarına göre müze eğitimlerinin verilmesine dikkat çeken Demirdelen görerek yaşayarak ve dokunarak öğrenmenin en etkili öğrenme şekli olduğunu önemle vurguladı. Ülkenin dört bir yanında müzelerin durumlarının son yıllarda oldukça ilerlediğini beyan eden Demirdelen tarihi değerlere dair bilgilerin öğrencilerden önce öğretmenlere verilmesi gerektiğinin altını çizerken müze eğitimlerinin verilmesi içinde belli bir yaşın gerekmediğini sözlerine ilave etti.
 
TARİHİ DEĞERLER İLE BİRLİKTE BİTKİ ÖRTÜSÜ DE KORUNMALI
 
Arkeobotanikçi  Prof. Dr. Naomi Miller ise çalıştaya; topladığı taze bitkileri getirerek tanıttı. Kazı alanında yer alan ve binlerce yıldır kullanılan bitkileri tanıtan Miller, Polatlı’nın tarihinin tanıtılması ve sesinin daha çok duyurulması, tarihi değerlerinin korunması için yapılması gerekenlerin ele alınacağını söyledi. 
Miller, Anadolu’da antik dönemlerden itibaren çevrenin değiştiğini ifade ederek, kültürel miras eğitiminde bitki örtüsünün de önemli olduğunu vurguladı. Miler konuşmasında trihi değerlere ilave olarak ekolojik dengenin ve bitki örtüsünün korunmasının da elzem bir durum olduğuna dikkat çekti.
ANKARA POLATLI HABER TARİH MÜZAKERE
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim