BUĞDAYDA FİYAT STABİL TEMSİLCİLER SUSKUN


BUĞDAYDA FİYAT STABİL TEMSİLCİLER SUSKUN

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından müdahale fiyatının açıklanmasının adından gözlerin çevrildiği Polatlı Ticaret Borsası’nda fiyatlar stabil halde devam ediyor.

BUĞDAYDA FİYAT STABİL TEMSİLCİLER SUSKUN
Bu içerik 962 kez okundu.
 
940 kuruş müdahale fiyatanın açıklanmasının ardından durağanlığa giren ve ürün çeşitliliğinin ve bolluğunun artmasıyla fiyatların küçük iniş çıkışlar yaşadığı  Polatlı  Ticaret Borsası’nın son verilerine göre, 1 derecedeki anadolu kırmızı sert buğday ortalama: 1, lira 83 kuruş, 2 derecedeki anadolu kırmızı sert buğday ortalama: 1, lira 52 kuruş, 3 derecedeki anadolu kırmızı sert buğday ortalama: 955 kuruş ve son olarak da 4 derecedeki anadolu kırmızı sert buğday ortalama: 935 kuruştan işlem gördü.
 
ÇİFTÇİ MÜDAHALE FİYATINDAN MEMNUN DEĞİL!
 
TMO’nun müdahele fiyatını açıklamasının ardından küçük bir oranla serest piyasada 940 kuruşun üzerinde seyreden buğdayda çiftçi istediğini elde edemedi. Hükümetin buğday fiyatlarında çiftçinin girdi maliyetlerini hesaplamadan fiyat açıklamasının serbset piyasa koşullarındakti yüksek fiyatları otomatik olarak etkilediğini ve fiyatların düştüğünü söylerken, Polatlı çiftçisi neredeyse ürününü satabileceği tek alternatif olan Polatlı ticaret Borsası’nı tercih etmeyi sürdürüyor.  Çünkü Borsa hem peşin ürün alıyor hem de aradaçok büyük farklar olması ile TMO’nun açıkladığı fiyattan daha yüksek bir fiyata ürün alıyor.
 
TZOB VE POLATLI ZİRAAT ODASI SESSİZLİĞİNİ KORUYOR
 
TMO’nun geçtiğimiz hafta sonunda buğday müdahale fiyatanı açıklamasının ardından Türkiye’nin basında en çok yer alan kuruluşu ünvanı bulunan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar tabir-i caiz ise dut yemiş bülbül misali sesi soluğu çıkmıyor. Polatlı çiftçisinin en önemli çiftçi temsilcisi olan Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu’da hububat aım fiyatlarına ilişkin ne bir basın toplantısı nede herhangi bir kamuoyunu bilgilendirme açıklaması yapmadı.  Tarımdaki bu ilgisizlik ve çiftçinin haklarının korunmasına ilişkin tam bir sessizlik içinde olan tarım kuruluşlarının temsilcilerinin bu tavrı çiftçileri de bir hayli kızdırıyor. 
 
SAKARYA KURUYOR TARIM TEMSİLCİSİLERİ TOPU TACA ATIYOR!
 
Sakarya Nehri ve Porsuk Çayı’ndaki su kesintileri ardı ardına beraberinde sıkıntılı günleride geri getirdi. 2008 yılından itibaren kurumasğına alıştığımız Sakarya Nehri, bugünlerde yine tamamen kuudu ve çiftçi ürününü sulayamaz hale geldi.  Eski dönemlede Polatlı Ziraat Odası başkan ve yönetimleri gerek DSİ, gerek siyasi temsilciler ve gerekse TBMM nezdinde çok ciddi uğraşlar ve girişimler yaparken, şu dönemde tam bir sessizlik ve vurdum duymazlık hakim görünüyor. 
 
SELİN ÜZERİNDEN 1,5 AY GEÇTİ AMA ERTELEMEDEN HALA SES YOK!
 
Ramazan Ayı içinde meydana gelen sel felaketinde onbinlerce dear arazi ve ürün su altında kalmış, Polatı tarihinin en büyük sel felaketiyle karşı karşıya kalarak yine tarım tarihinin en büyük zararına uğramıştı. Polatlı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğgü sel tespitini yaptığı hafta zarar biançosunu ve raporunu ilgili tüm resmi kurumlara ve kuruluşlara gönderdi. Ancak sel felaketinin ardından 1,5 ay gibi uzun bir süre geçmiş olmasına karşın çiftçinin Tarım Kredi ve Ziraat Bankası’na olan borçlarının ertelenmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararı bir türlü çıkmadı. Polatlı İlçe Zirata Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Polatlı Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse ve tüm tarım kuruluşları bu konuda da sessizliğe bürünürken, kararnamenin çıkması noktasında siyasilere herhangi bir baskı yapılmamamıs tarımın sahipsizliğinin ve vurdum duymazlığının en bariz ispatı olarak Polatlı tarım tarihine kara bir leke olarak geçecek.
 
HAYVAN İTHALATI VAR, AMA HAYVANCININHAKKINI SAVUNAN YOK!
 
Hükümetin aldığı yenin kararla birlikte hayvan ithalatının önü açılırken, Kurban Bayramı öncesinde Polatlılı hayvansal üretim yapan ve saşıları neredeyse bitkisel üretim yapan çiftçi sayısına yatklaşın üreticilerin haklarının saöunulması noktasında da tarım temsilcileri sınıfta kaldı. Polatlı son birkaç yıl içinde hayvan nüfusi bakımından pek çok ilden daha büyük bir hayvansal üretim potansiyeline sahip olsa da bu sektörde de tarım temsilcilerinin ve şehri yönetenlerin umursamaz tavırları sebebiyle sahipsiz kalmış durumda. 
Elbette işin icraat makamı hütümek olsa da, tarım temsilcileri de böyle suskun oturarak, çiftçinin hakkını aramayarak yapılan pek çok yanlışa göz yumarak, sesziz kalarak sorumluluğu ve suçu paylaşıyor.
ANKARA POLATLI HABER TARIM BUĞDAY FİYAT
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
HABERİMİZ DSİ’Yİ HAREKET GEÇİRDİ SAKARYA  NEHRİ ÜZERİNDEKİ BENTLER YIKILIYOR
HABERİMİZ DSİ’Yİ HAREKET GEÇİRDİ SAKARYA NEHRİ ÜZERİNDEKİ BENTLER YIKILIYOR
Ticaret Odası’ndan Üyelerine BP ile İndirimli Akaryakıt Kolaylığı
Ticaret Odası’ndan Üyelerine BP ile İndirimli Akaryakıt Kolaylığı