SÜTÇÜ VE TOPLU AŞAĞI KÖYLERE SU BIRAKILMASI İÇİN SORUMLULUĞU ALDI


SÜTÇÜ VE TOPLU AŞAĞI KÖYLERE SU BIRAKILMASI İÇİN SORUMLULUĞU ALDI

Sakarya’da suların kesilmesiyle birlikte, Polatlı’nın güneyinde kalan aşağı köylerdeki çiftçiler ürünlerini sulayamıyordu.

SÜTÇÜ VE TOPLU AŞAĞI KÖYLERE SU  BIRAKILMASI İÇİN SORUMLULUĞU ALDI
Bu içerik 2726 kez okundu.
 
Polatlı Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Buhanettin Sütçü, Yukarı Sakarya Sulama Birliği Başkanı Necip Toplu, Yukarı Sakarya Sulama Birliği Genel Sekreteri Abdullah Soytürk ile dün bir araya gelerek birliğin kanallarından su salınması konusunda mutabaka vardı ve dün itibarıyla 3 gün boyunca suların açık kalması için kanaldan Sakarya Nehri yatağına su bırakılmaya başlandı.
 
 
3 GÜN BOYUNCA SU BIRAKILACAK
İlçedeki siyasi ve tarım kuruluşları umursamazbir biçimde Sakarya Nehri ile ilgili hiçbir girişim yapmazken, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Buhanettin Sütçü ve Yukarı Sakarya Sulama Birliği Başkanı Necip Toplu taşın altına ellerini koyarak aşağı köylere su gitmesi için Yukarı Sakarya Sulama Birliği kanalını açarak nehir yatağına su bırakmaya başladı. 
3 gün boyunca serbest bırakılacak olan su sayesinde Sakarya Nehri yeniden sulama için elverişli hale gelecek. 
 
SUYU BOŞA HARCAMAYIN!
 
Yukarı Sakarya Sulama Birliği Başkanı Necip Toplu, aşağı köylerin su sıkıntısı yaşamaması için kendi yetkisini kullanarak suyu serbest bırakma kararı aldı. Ancak çiftçiler umursamaz bir biçimde ürünlerini aşırı derece de sulamaya devam ediyor. Üstüne birde çiftçi sanki suyu kendi sulamıyor ve har vurup harman savurmuyormuş gibi yektkilileri suçlayarak kendi suçunu ört pas etmeye çalışıyor. 
 
DİNAMOLARA SINIRLAMA GELMELİ!
 
Sakarya Nehri ilk kez kuruduğu 2008 yılından bu yana sürekli olarak her yıl ya kuruyor yada su debisinde ciddi düşüyler meydana geliyor. Ancak bir türlü bundan ders amayan çiftçi, ha bire yeni sulama dinamoları hatta ve hatta aynı tarlaya birden fazla su dinamosu çekerek suyu ihtiyacından fazla harcıyor. Şehrin tarımsal temsilcileri ve siyasiler mutlaka Sakarya Nehri üzerinde yapılacak Gökpınar Barajı’nın yapımının hızlandırılması için yoğun çaba harcamalı. Bunun yanında Sakarya Nehri, Porsuk Çayı ve Ankara Çayı gibi Polatlı’nın tek su kaynak noklarının daha verimli ve kontrollü bir şekilde kullanılması için gerek dinamolara ve gerekse suyun kullanım şekline mutlaka sınırlama yada düzenleme getirilmeli. Aksi takdirde Sakarya Nehri başta olmak üzere su kaynaklarımız artık iyiden iyiye tükenecek. Bu sadece tarımı değil, ülkenin milli servetini ve doğal yaşamı da büyük sıkıntıya sokacak.
ANKARA POLATLI HABER SAKARYA NEHRİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim