Özkan, İstihdamda Eylem Planı Ne Getirecek


Özkan, İstihdamda Eylem Planı Ne Getirecek

Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Serkan Özkan 2017- 2019 yılları arasında istihdam ile ilgili yapılacak olan eylem planı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Özkan, İstihdamda Eylem Planı Ne Getirecek
Bu içerik 446 kez okundu.
 
İstihdamla ilgili 2017-2019 yılı istihdam hedeflerini içeren eylem planı, 7 Haziran tarihinde Resmî Gazete'de yayınlandı.  Yüksek Planlama Kurulu, 4 politika ekseni ve 7 sektör üzerinde önemli dönüşümleri sağlayacak hedeflerini belirlemiş oldu. Buna göre eylem planının gerçekleştirilmesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye İş Kurumu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aktif görev alacak. Eylem planında dört temel politika ekseni ise Eğitim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi, İşgücü piyasasında güvence ve esnekliğin sağlanması, Özel politika gerektiren grupların istihdamının artırılması, İstihdam-sosyal koruma ilişkisinin güçlendirilmesi olacak. Ayrıca bilişim, finans, inşaat, sağlık, tarım, turizm, tekstil ve hazır giyim sektörleri için özel tedbirler alınacak, bu sektörlere özgü çalışmalar yapılacak.
 
TEMEL HEDEF, İŞSİZLİĞİN AZALTILMASI
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Özkan; “Eylem planının temel hedefi, işsizliğin azaltılması amaçlanıyor. Halen, yüzde 11,7 civarına dolaşan işsizlik oranının yüzde 5 seviyesine düşürülecek. Genç işsizliğin de bu seviyeye çekilmesi sağlanacak. İstihdam oranı yüzde 55 seviyesine yükseltilecek. Tarım dışı sektörde kayıt dışı istihdam oranı yüzde 15 in altına indirilecek. İşsizliğin azaltılmasında fırsat eşitliğinin sağlanması için, 2019 yılında kadar işgücü piyasasına erişimi zor olan kadın, engelliler, gençler, yoksullar, kırsal alanda yaşayanlara özel destekler verilecek. Buna göre kadınların kayıt dışı çalışma oranı düşürülecek, ayrımcı politikalar engellenecek, işgücü piyasasında erişimi zor olan özel grupların prim gün sayılarında ve analık haklarında esneklikler sağlanacak.”dedi.
 
ESNEK ÇALIŞANLAR İÇİN SOSYAL GÜVENLİK UYUMU YAPILACAK
 
Özkan; “İstihdamın arttırılması ve her kesimin işgücü piyasasına katılması için güvenceli esnekliğin sağlanması hedefleniyor. Buna göre esnek çalışma biçimleri hakkında farkındalık, teşvik ve tanıtım faaliyetleri yapılacak, esnek çalışanların tabi amacıyla veri tabanı oluşturulacak, esnek çalışanlara karşı eşit işlem yükümlülüğüne yönelik tedbirler alınacak, esnek çalışan özel grupların prim gün sayılarında ve analık haklarında esneklikler sağlanacak, esnek çalışma ile sosyal güvenlik uyumu gerçekleştirilecek.”ifadelerini kullandı.
 
BANKACILIK VE FİNANS SEKTÖRÜ ENGELLİLERE AÇILACAK
Açıklamasının son kısmanda ise Özkan, eylem planında bankacılık ve finans sektörü için de önemli hedefler olduğunu söyleyerek; “Sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücü için aktif işgücü hizmetleri devreye sokulacak. Sektörde nitelikli işgücü sayısı yüzde 28 artırılacak. Sektörde engelli istihdamı yüzde 10 oranında artırılarak, engelli istihdam edene özel teşvik verilecek.”dedi.
ANKARA POLATLI HABER İSTİHDAM EYLEM PLANI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Gıda Bakanı Fakıbaba'dan Et Fiyatlarına İlişkin Açıklama!
Gıda Bakanı Fakıbaba'dan Et Fiyatlarına İlişkin Açıklama!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!