Dr. Yüzgeçer’den Sıcak Havalarda Kalbi Korumak İçin Önemli Uyarılar


Dr. Yüzgeçer’den Sıcak Havalarda Kalbi Korumak İçin Önemli Uyarılar

Son dönemde kendisini gösteren aşırı sıcak havalar, kalp hastalarının şikâyetlerini artırabildiği gibi, sağlıklı insanları da her an kalp sorunlarıyla karşı karşıya bırakabiliyor.

Dr. Yüzgeçer’den Sıcak Havalarda  Kalbi Korumak İçin Önemli Uyarılar
Bu içerik 838 kez okundu.
 
Sıcak havada, kalbin düzensiz atması, boğulma hissi, nefes darlığı gibi belirtiler görülebilirken, kalp krizi riski de ortaya çıkabiliyor. Özel Polatlı Can Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Yüzgeçer sıcak havalarda kalp sağlığını korumanın yollarını anlattı.
 
AĞIR VE YAĞLI YEMEKLERDEN KAÇININ, BOL SU TÜKETİN
 
Yüzgeçer; “Sıcak havanın metabolizmanın çalışmasını olumsuz etkilemesini engellemek ve yaz aylarını sağlıklı geçirmek için alınacak bazı temel tedbirleri ise şöyle sıralamak mümkün. Yaz aylarında açık renkli, rahat ve bol, terlemeyi artırmayan kumaştan yapılmış giysileri tercih edin. Ağır, yağlı yemeklerden kaçının, az ve sık aralıklarla, sebze ve meyveden zengin bir tarzda beslenmeye çalışın. Alkol alıyorsanız dikkatli olun. Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde açık havada güneş altında kesinlikle alkol almayın. Yaz aylarında günlük sıvı ihtiyacı 2-3 litreye çıkmaktadır. Yazın günde 2-2,5 litre su tüketmeye özen gösterin. Soda ve maden suyu tüketiminde dikkatli olmalıdır. Kontrolsüz maden suyu ve soda tüketimi tansiyonu yükselteceği gibi, kalp yetmezliği bulgularının da ortaya çıkmasına ya da daha ağırlaşmasına neden olabilir. Özellikle güneşin dik olduğu saatlerde açık havada dolaşmayın. Terle birlikte vücudumuzda elektrolit, özellikle de sodyum kaybı fazla olacağından, doktorunuzun fikri doğrultusunda tuz kullanın. Denize, sabah ve akşam saatlerinde aç karnına girin, kumda güneş banyosu yapmayın, denizde kıyıya paralel olarak yüzün. Açıklarda yüzmeyin. Doktorunuza danışarak hipertansiyon ilaçlarınızın yaza göre düzenlenmesini sağlayın. Uzun seyahate çıkmadan mutlaka kalbiniz ile ilgili kontrollerinizi yaptırın.”dedi.
 
ANİ ÖLÜMLER GELİŞEBİLİR
 
Yüzgeçer, aşırı sıcakların kalp hastaları için tehlike oluşturduğunu, normal kişilerin ise risk altında olduğunu ifade ederek; “Son günlerde ülkeyi etkisi altına alan aşırı sıcaklar kalp hastaları açısından tehlike oluştururken, normal insanlar için de risk barındırıyor. Aşırıcı sıcakların kalp hastalığı tanısı konmuş kişilerde ani ölümlere neden olabilir, normal kişilerde ise ileriki yıllarda kalp hastalıklarına zemin hazırlar. Hava sıcaklıklarının son günlerde oldukça arttı. Kalp hastalıkları tanısı konmuş kişiler dikkatli olmalı. Sıcak havalardan dolayı kalp hastası kişilerde ani ölümler olabilir, normal kişilerin ise risk altındadır. Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birinci sıradaki en sık ölüm nedenidir. Özellikle yaz aylarında kalp hastalarının dikkatli olması gerekir. Çünkü bu hastaların genelde tansiyonu yüksek oluyor veya idrar söktürücü hap kullanıyor. Sıcak havalardan dolayı vücuttaki sıvı dengesinde de bozulma olduğu için bundan dolayı ani ölümler gelişebiliyor. Ayrıca aşırı tansiyon yükselmeleri kalp krizini tetikliyor.”
 
ŞİMDİ OLMASA DA SONRA
 
Kalp hastalığına dair tanı konmuş kişilerin dikkatli olması gerektiğini belirttiği gibi normal kişilerin de risk altında olduğunu söyleyen Yüzgeçer; “Aşırı sıcaklarda vücutta yüksek oranda sıvı kaybı olur. Tansiyonda hafif bir yükseliş, sıvı kaybı ile beraber olduğu zaman tehlikeli olabilir. Çünkü tansiyon yükselmesi ve sıvı kaybı karşısında kalp vücuttaki dengeyi sağlamak için normalden fazla çalışmak durumda kalır. Bu da uzun sürdüğü zaman kalbi yorar ve normal kişilerde kalp krizine neden olmasa bile kalpte yorgunluk oluşturur. Kalbin yorulması da kalp kasında büyümeye neden olur. Kalp kasındaki büyüme ileri yaşlarda kalp hastalığına zemin oluşturur.”ifadelerini kullandı. Kadınların erkeklere nazaran daha az risk altında olduğunu kaydeden Yüzgeçer; “Kadınlar menopoz dönemine kadar östrojen hormonundan dolayı erkeklere göre daha az risk taşır. Ancak kadınların kalpleri düşük kan seviyesinden dolayı daha hızlı çalışır. Buna sıcaklardan dolayı yaşanan sıvı kaybı eklenince de kalp daha da hızlı çalışacaktır. Bu açından kadınların dikkatli olması gerekmektedir.”dedi.
 
SEMPTOMLARI GÖZARDI ETMEYİN
 
Yüzgeçer, genel olarak risk altında olanları ise şöyle belirtti; “40-50 yaş aralığı olanlar. Ailesinde kalp hastalığı hikâyesi bulunanlar. Tansiyon sorunu olanlar. Diyabet hastaları, sigara içenler, sağlıklı beslenmeyen kişiler. Risk grubunda olan kişilerde özellikle 40-50 yaşlarında koroner arterlerde yavaş tıkanma yerine hızlı gelişen tam tıkanma oluşur. Bu nedenle bu yaş aralığında ani ölümler daha sık yaşanır. Risk faktörlerinden en az üç tanesini taşıyan kişilerin yılda bir kere bir kontrolden geçmesi gerekir. Risk faktörü taşıyan kişilerin göğüs ağrısı, terleme, mide bulantısı, kolda uyuşma, ani gelişen halsizlik ve yorgunluk gibi şikâyetleri göz ardı etmemesi gerekiyor. Bu semptomlardan birkaç tanesini aynı anda gösteren kişilerin ise acilen doktora başvurması gerekir.”
ANKARA POLATLI HABER KALP HASTALIKLARI CAN HASTANESİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi