PTO’da TANAP Hibe Programı Tanıtıldı


PTO’da TANAP Hibe Programı Tanıtıldı

Polatlı Ticaret Odası’na üye KOBİ’ler için düzenlenen TANAP (Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi) Sosyal ve Çevresel Yatırım Hibe Programı yoğun katılımla geçtiğimiz günlerde gerçekleşti.

PTO’da TANAP Hibe Programı Tanıtıldı
Bu içerik 892 kez okundu.
 
 
Hem KOBİ’lerin hem de derneklerin ve okul yöneticilerinin katılım sağladığı seminer, İş Geliştirme Uzmanı Çağatay Ergin tarafından düzenlendi.
 
Polatlı Ticaret Odası toplantı salonunda düzenlenen seminere ilgi beklenenin üzerinde oldu. İş Geliştirme Uzmanı, Kırsal Turizm, yenilenebilir enerji, yerel ürünler, ahşap atölyeleri, tarım ve hayvancılık gibi sosyal ve çevresel konularda hazırlanan küçük ölçekli ve orta ölçekli projeler için TANAP’ın yüzde 95 hibe vereceğini belirtti. Bu oran kobiler için ise %70 olarak belirlendi. TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları II. Çağrı kapsamında hibe başvuruları 23 Haziran 2017 tarihinde açıldığını belirten Uzman Ergin, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, kooperatifler, birlikler, federasyonlar ve birlik konfederasyonları, üniversiteler, KOBİ'ler, İl Özel İdareleri sosyal ve çevresel öncelik alanlarında projeleriyle 23 Ağustos’a kadar  başvuru yapabileceklerini belirtti .
 
TANAP SOSYAL VE ÇEVRESEL YATIRIM PROGRAMLARI NEDİR?
 
TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları ile ilgili de bilgi veren Ergin; “TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP), TANAP güzergâhı üzerinde uygulanan bir yatırım ve kalkınma projeleri destek programıdır. 2015 yılında uygulanmaya başlayan Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları’nın temel amacı TANAP Boru Hattı boyunca ekosistem ile uyumlu bir birlik kurarak ekonomik ve sosyal kalkınmaya ve doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunmaktır.  2015 yılında TANAP Boru Hattı boyunca yapılan saha ziyaretleri ve masaüstü çalışmaları sonrasında bir İhtiyaç Analizi Raporu ortaya çıkmış ve bu rapor temel alınarak TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programlarının öncelik alanlarını ve finansal sınırlarını belirleyen Planlama ve Strateji Dokümanları oluşturulmuştur. Öncelik alanları Sosyal ve Çevresel olmak üzere iki temel bileşenden oluşmaktadır.  
 
Sosyal bileşen, turizm hizmetlerini çeşitlendiren yatırımları, okulların, kütüphanelerin, spor alanlarının ve ortak sosyal alanların ekipman ihtiyaçlarının karşılanmasını, kırsal alanda sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılmasını, mesleki eğitim merkezlerinin kapasitelerini artırılmasını, tarımda çeşitliliğin, katma değerin ve verimliliğin artırılmasını, yerel ve geleneksel ürünlerin üretimini ve sosyal sermaye yatırımlarını desteklemektedir. Çevresel bileşen, doğal kaynakların, toprak ve suyun sürdürülebilir yönetimini, yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli kullanılmasını ve geliştirilmesini, çevresel altyapının yönetimini ve çevre bilincinin artırılmasını, tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesinin ve ekonomik kullanımının desteklenmesini, biyo-çeşitlilik ve eko-sistemlerin korunmasını ve 
geliştirilmesini desteklemektedir.” dedi.
ANKARA POLATLI HABER PTO TANAP HİBE PROGRAMI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi