İLETİŞİM


İLETİŞİM

Polatlı’nın kurumsal kimliği oturmuş, işi sadece eğitim olan Amerikan Kültür Eğitim Kurumları, Polatlı’ya eğitimden, sosyal projelere kadar pek çok konuda sunduğu hizet portföyüne bir yenisini daha ekliyor. Amerikan Kültür Eğitim Kurumları Kurucusu Fuat T

İLETİŞİM
Bu içerik 529 kez okundu.
 
Çocuğunuza güvenin; onda sınırlar ve sorumluluk bilinci geliştirmenin tek yolu, ona güvenmekten geçer. Ona güvenin ve onunla sürekli iletişim içinde olun.
 
Doğan Cüceloğlu
 
Bugün iletişime özellikle aile içi iletişime değinmek istiyorum. Aslında çoğu kez iletişim gibi görünen iletişimsizliğimiz birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Belki modern aile kavramımız ile modern iletişim kavramımız aynı değildir kim bilir!  Dolayısıyla “doğru bildiğimiz yanlışlar”  neler ise onları tespit ederek bir an önce aile içi iletimde yeni bir başlangıç yapmalıyız. Eşler arası doğru iletişim dili, kardeşler arası doğru iletim dili, ebeveynler ile çocuklar arası doğru iletişim dili, sosyal hayatta kullanacağımız doğru iletişim dili diye bölümlemeler yapmak elbette mümkün. Ayrıca iletişim dediğimiz zaman aslında dipsiz bir kuyu bu konumuz. O yüzden özellikle anne ve babaların çocuklarıyla doğru iletişim kurabilmelerine değinmek istiyorum. 
 
Maddeler halinde doğru iletişim kurallarından en önemlilerini sıralayacak olursak:
 
1. Öncelikle çocuğunuzu iyi dinlemeyi öğrenmelisiniz. Onu dinliyormuş gibi yapmayın, bunu hemen hisseder. Eğer bir işiniz varsa biraz beklemesini ve birazdan onu dinleyeceğinizi ifade edin.
2. Çocuğunuz sizinle işbirliğine girmiyorsa çoğunlukla “ben de bir bireyim ve isteklerim var, siz de beni anlayın” demek istiyordur, lütfen fark edin ve dikkate alın.
3. Her türlü iletişimde olduğu gibi çocuğunuzla olan iletişimde de “ben dili” ni kullanmak faydalı olacaktır.
4. Çocuğunuza karşı davranışlarınızda tutarlı olmanız önemlidir. Kendi içinizde çelişkili davranışlarda bulunmanız ya da anne ve babanın birbiriyle çelişen biçimde davranması, çocuğu “doğruyu bulma” konusunda zorlayacaktır. 
5. Eğer, çocuğunuza kızgınsanız, onunla konuşmak için sakinleşmeyi bekleyebilirsiniz.
6. Onunla konuşurken göz göze gelmelisiniz. Bu onun kendisini önemli hissetmesine neden olur. Konuşma başlamadan önce onu kucağınıza alabilir ya da onun mesafesinde oturabilirsiniz. Yukarıdan konuşmanız onun karşısında bir güç olduğunuz imajını yaratabilir. Söylediklerini anladığınızı belli etmek için onay işaretleri verin (başınızı sallamak, “hıı... hıı..., evet, seni anlıyorum” demek gibi).
7. Hatalarını sürekli yüzlerine vurmayın. Hakaret ve kıyaslamaktan kaçının.
8. Çocukların zihni bir anlamda  kayıt cihazı gibi işlediğinden sadece çocuğunuzla olan konuşmalarınızın değil çevrenizdeki insanlarla olan iletişiminiz ve etkileşiminizin de ona model olduğunu unutmayın.
9. Çocuğunuzun yerine karar vermektense konuyu onunla konuşup düşüncelerini dinleyebilirsiniz. Anne ve babasının kendisini dinlediğini gören çocuk duygularını ifade etme olanağı bulur ve anlaşıldığını hisseder.
10. “Ben sözümü bitirdikten sonra konuşacaksın”, “senin için en iyisinin ne olduğunu biliyorum”, “sadece söylediğimi yap" gibi cümleleri kullanıyorsanız azaltmaya çalışabilirsiniz. Çünkü bu tür konuşma biçimi açık iletişimi engeller ve daha sonra çocuğunuzun sizinle açık iletişim kurma olasılığını azaltabilir.
11. Yanlış bir davranış yapmış olsa bile ondan bahsederken öncelikle olumlu olan yönlerini vurgulamalısınız. Bu davranışı ile onu sevmenizden bir şey eksilmediğini hissettirmelisiniz. Olumlulardan sonra olumsuz davranışlar nedenleri ile vurgulanmalı ve çözüm için birlikte yeni kararlar almalısınız.
12. Ona gün içerisinde yaşına uygun sorumluluklar verin. Yapmış olduğu her sorumluluk için ona teşekkür etmeyi de unutmayın.
13. Paylaşım bilincinin oluşması için ihtiyacı olan maddi güçlük yaşayan çocuklar için çocuklarınızla seçtiğimiz kendi kıyafet ve oyuncaklarını paylaşabilirsiniz (Eski ya da kullanılmayan eşyalar olması yeni ve sevdiklerinden de seçebiliriz.).
14. Anne ve baba olarak her akşam onunla özel rutin aktiviteler planlayın. Bir çocuk için annenin yeri ayrı, babanın yeri ayrıdır. Bu nedenle birbirinizin rollerini almak için çaba göstermeyin. Her akşam sizinle en az bir şey yapacağını bilmesi onu mutlu eder, rahatlatır ve ilişkinizi güçlendirir.
 
Bu yazdıklarım sadece yol gösterici birkaç örnek kalıp cümle durumundadır. Sizler kendi aile içi iletişiminiz için eminim daha manidar kurgular yapacaksınızdır. 
ANKARA POLATLI HABER ÇOCUKLARLA İLETİŞİM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ODTÜ ONLINE ÜCRETSİZ SERTİFİKALI DERSLERİN TANITIMINI GERÇEKLEŞTİRDİ
ODTÜ ONLINE ÜCRETSİZ SERTİFİKALI DERSLERİN TANITIMINI GERÇEKLEŞTİRDİ
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı