Güneşin Cilde Zararları Çok Büyük


Güneşin Cilde Zararları Çok Büyük

Özel Polatlı Can Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Yusuf Kalas uzun süre güneş ışığına maruz kalmanın hücrelerde kalıcı ve birikici hasar oluşturabileceğini söyleyerek, vatandaşları uyardı.

Güneşin Cilde Zararları Çok Büyük
Bu içerik 1010 kez okundu.
 
Özel Polatlı Can Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Yusuf Kalas uzun süre güneş ışığına maruz kalmanın hücrelerde kalıcı ve birikici hasar oluşturabileceğini söyleyerek, vatandaşları uyardı.
 
Uzun süre güneşe ya da ultraviyole kaynaklarına maruz kalındığında bu ışınların deri hücrelerinin kromozomlar üzerinde tahrip edici etkisi olduğunu belirten Kalas; “Işık, elektromanyetik tayfın bir bölümünü oluşturmaktadır. Cildiyede ışık duyarlılığı ve buna bağlı tablolardan (durumlardan) bahsedildiğinde, güneş ışığı yani iyonize olmayan radyasyon ve görünen ışığın yol açtığı fizyolojik değişiklikler kastedilir. Ultraviyole dediğimiz mor ötesi ışınların ışık iletişim (fotosentez) , görmeye yardımcı olmak, D vitamini salgısı, ısı sağlamak, zararlı patojenleri öldürmek gibi yararlı etkilerinin yanı sıra güneş yanığı ve deri kanserlerine yol açması, ışık duyarlılığı tabloları, deri yaşlanması ve katarakt gibi zararlı etkileri vardır.”dedi.
 
KALAS: YÜKSEK KORUMA FAKTÖRLÜ ÜRÜNLER TERCİH EDİLMELİ
 
Kalas “Işığın normal derideki etkilerinden en önemlilerinden biri ani değişikliklerden olan güneş yanığıdır. Toz ve duman parçacıkları mor ötesi ışıklarını emdiklerinden dolayı güneş yanığı deniz kıyısında ve yüksek yerlerde ayrıca yansıyan ışığın ek bir enerji oluşturmasıyla karda ve kumda daha kolay gelişir. Güneş yanığının oluşmasına etki eden diğer etmenler ise ışığın etki süresi, boynuzsu tabakanın kalınlığı ve pigmentasyonun derecesidir. Bundan başka deride erken veya geç deri renginde değişiklikler görülmektedir. Güneş ışınlarının yaptığı uzun süreli değişiklikler ise aşırı pigment artışı ile görülen kahverengi ve siyah lekelerin oluşmasıdır. Ayrıca çil dediğimiz yüzde küçük kahverengi lekeler oluşabilmektedir. Ayrıca kollarda ve bacakların alt kısımlarında birkaç mm çapında beyaz lekeler oluşabilmektedir. Ayrıca bunun haricinde ışığa bağlı deri yaşlanması, aktinik keratoz, seboreik keratoz ve bir kısım deri kanserleri vakası görülebilmektedir. Güneş ışınlarına bağlı bir diğer durumda, polimorf ışık döküntüsü dediğimiz vücudun güneş gören kısımlarında güneşe çıkıldıktan 30 dak.-3 gün sonra beliren kırmızılık, kabarcık ve kaşıntıyla seyreden bir tablodur. Ilıman kuşakta %10-20 görülme sıklığı olup, deri tiplerinin tümünde ortaya çıkabilir. Klinik olarak hastalık alın, yanaklar, el sırtları, ön kolların dış yüzü, göğüsün alt kısmı gibi bölgelerde birden bire kaşıntı, kırmızılık ve kabarcıklarla başlar. Tablonun özelliği ilk şiddetli atağın güneşin etkili olmaya başladığı ilkbahar ve erken yaz aylarında gelişmesi, yaz boyunca ise şiddeti giderek azalan ataklar yapmasıdır. Bulgular güneşe çıkılmadığı takdirde bir hafta içinde geriler. Tedavide aslolan güneşten koruma atakların engellenmesinde en önemli etkendir. Bunun için yüksek koruma faktörlü ürünler seçilmelidir. Ayrıca bir takım koruyucu cilt kremleri de kullanılmalıdır.”ifadelerini kullandı.
ANKARA POLATLI HABER GÜNEŞ IŞINLARI DR YUSUF KALAS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi