KURAKLIĞIN EN BÜYÜK TETİKLEYİCİSİ SULAMA!


KURAKLIĞIN EN BÜYÜK TETİKLEYİCİSİ SULAMA!

Uzun yıllardır Sakarya Nehri’nin kuramasına alıştığımız Polatlı’da, en büyük etken olarak mevsimsel değişiklikler olarak gösteriliyor.

KURAKLIĞIN EN BÜYÜK  TETİKLEYİCİSİ SULAMA!
Bu içerik 1663 kez okundu.
 
Oysa Polatlı’daki 1 milyon dekarın üzerinde bir arazi Sakarya Nehri ve bağlantılarından sulanıyor. Bu sulama yöntemi dinamo adı verilen ve suyu pompalama marifetiyle tarlalara aktarılan bir sistem.
 
Polatlı Postası Gazetesi 2009 yılında Yukarı Sakarya Sulama Birliği’nin sınır başlangıcından Yeniköseler Mahallesi’ne kadar yaklaık 130 km’lik bir yolu izlemiş ve o dönem vahşi ve şanlış sulama sebebiyle kuraklığın baş gösterdiğini manşetine taşımıştı. Gelinen noktada aradan 8 yıl gibi uzun bir süre geçmesine karşın çiftçinin su kaynaklarını kullandığı dinamolar daha da çoğaldı.
 
BİLDİK GÖRÜNTÜLER YİNE SAHNEDE!
 
Sakarya Nehri üzerinde bulunan ve pek çok köyün hak talebi ile sulama kaynağı olarak nehri kullandığı sulama tarzı sayesinde neredeyse her yıl görmeye alıtığımız kurumuş Sakarya Nehri manzaraları yeniden hortladı. Elbette yağışlar bu yıl çok iyi gitmedi ancak sadece yağış olmaması sebebiyle mi nehirler kuruyor? Tam aksine sulama kaynaklarının alabildiğince hoyrat ve acımasızca kullanılması sayesinde Sakarya Nehri yeniden kurudu ve çiftçi artık su için sondaj çalışmalarına yeniden başlasa da bu kalıcı bir çöüm değil. Kalıcı çözüm su kaynaklarını en verimli ve kontrollü bir biçimde kulanmaktan geçiyor. 
ANKARA POLATLI HABER KURAKLIK SAKARYA NEHİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi