Yüzgeçer, Sıcak Hava Kalbi Yoruyor


Yüzgeçer, Sıcak Hava Kalbi Yoruyor

Özel Polatlı Can Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Yüzgeçer hava sıcaklarının ve nem oranındaki aşırı artışın insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğini söyleyerek vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Yüzgeçer, Sıcak Hava Kalbi Yoruyor
Bu içerik 989 kez okundu.
Özel Polatlı Can Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Yüzgeçer  hava sıcaklarının ve nem oranındaki aşırı artışın insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğini söyleyerek vatandaşlara uyarılarda bulundu.
 
Yüzgeçer, sıcak ve bunaltıcı havalarda kalp hastalığı olan olmayan pek çok kişi, havanın kendisini bunalttığından, göğüs kafesine baskı yaptığından şikâyet ettiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı; “ Sağlıklı kişiler için bile çoğu zaman hastalık nedeni olabilen yaz sıcakları, özellikle kalp rahatsızlığı olanlarda şikâyetleri tırmandırır. Yaz aylarında kalp hastalarının sağlıklarına çok dikkat etmesi gerektiğini belirtti ve kalbi koruyan önerilerde bulundu. Hava sıcaklıklarının artması, özellikle kalp hastaları açısından bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Kalp krizleri mevsimsel olarak yazın artış gösteriyor. Bunun en önemli nedeni tuz ve elektrolit kaybı ile birlikte kanın pıhtılaşma oranının artması. Olası bir kalp krizini önlemek için özellikle kalp hastası olan kişilerin bol sıvı alarak güneşin zararlı etkilerinden korunmaları çok önemli.”
 
SICAK VE NEMLİ HAVALAR KALP HASTALARI İÇİN RİSK FAKTÖRLERİNİ BERABERİNDE GETİRİYOR
 
Yüzgeçer; “Aşırı sıcak ve nemli havanın özellikle kalp damar hastaları, hipertansiyon ve kalp yetersizliği olan hastalar için artmış bir risk meydana getirdiği gerçeği göz ardı edilmemelidir. Vücut ısısını sabit tutan en önemli mekanizmalardan biri cildin kan dolaşımıdır. Cildi besleyen damarlar soğukta büzüşerek, sıcakta ise genişleyerek vücuttaki ısı kaybını azaltmaya veya artırmaya çalışır. Bu durum kalbin daha fazla çalışmasını gerektirir. Kalp yetersizliği bulunan hastalarda kan akımının ağırlıklı olarak cilde yönlenmesi, hayati organlara olan kan akımının azalmasına yol açabilir.” İfadelerini kullandı.
 
SU İHTİYACI DENGELENMEZSE KALP YETERSİZLİĞİ OLUŞABİLİR
 
Vücudun sıcağa karşı aldığı en etkili yöntem terlemedir diyen Yüzgeçer; “Nemli deriden su buharlaşırken cilt de soğumaya başlar. Doğal olarak bu durumda sıvı ve elektrolit denilen tuz ve mineraller kaybedilir. Damarlarda dolaşan sıvı hacminin azalması, kanın akışkanlığının ve böbreklerden geçen kan miktarının azalmasına neden olur. Bu durum, yeterli sıvı alınmadığı takdirde böbrek fonksiyonlarında bozulmaya yol açabilir. Bunu dengelemek üzere böbrek ve böbreküstü bezlerinden salgılanan maddeler damarların büzüşmesine ve ani tansiyon yükselmeleri ile kalp yetersizliği bulgularının artmasına neden olabilir.”dedi.
HİPERTANSİYON 
HASTALARININ İLAÇLARINI YAZA GÖRE 
DÜZENLENMELİ
Yüzgeçer; “Hipertansiyonu bulunan ve idrar söktürücü ilaçlar kullanan hastaların yeterli miktarda sıvı almaları çok önemlidir. Aksi takdirde ani tansiyon düşmeleri, böbrek fonksiyonlarında bozulmalar ortaya çıkabilir. Bunun yanında tansiyon düşürücü olarak kalsiyum kanal blokeri kullanan bazı hastaların sıcaklarla birlikte bacaklarında ve ayak bileklerinde gözlenebilen şişliklerde artış olmaktadır. Bu durumdaki hastalar tuz kısıtlamasına biraz daha fazla dikkat etmelidir. Hipertansiyon çoğunlukla herhangi bir şikayete yol açmayan bir hastalık olduğundan çoğu hasta kan basıncındaki değişikliklerin farkına varamaz. Özellikle mevsim değişikliği dönemlerinde kan basıncındaki değişiklikleri daha yakından izlemekte yarar vardır. Bu nedenle, yüksek tansiyonu bulunan hastalar yaz aylarında herhangi bir sorun yaşamamak için doktorlarına danışmalıdır. Böylelikle bu hastaların ilaç kullanımları eğer hekimleri tarafından gerekli görülürse yaz dönemi için yeniden düzenlenebilir.” İfadelerini kullandı.
 
ANİ BİR KALP SPAZMI YA DA KRİZİNDE NE YAPILMALI?
 
Yüzgeçer, aşırı sıcak ve nemli günlerde, kalp krizi geçiren veya kalp ve damar hastalığı nedeni ile yaşamını yitirenlerin sayısı artış gösterdiğini ifade ederek; “Aşırı sıcak dalgalarının yaşandığı yıllarda yapılan gözlemsel çalışmalarda özellikle yaşlı ve yandaş hastalıkları olan hastaların daha fazla etkilendiği görülmüştür. Böyle günlerde daha önceden kalp damar hastalığı olan hastaların, mümkün olduğu kadar serin yerlerde kalmaları, göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı gibi şikâyetleri başlarsa, zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmaları çok önemlidir.”dedi.
ANKARA POLATLI HABER CAN HASTANESİ KARDİYOLOJİ UZMANI HÜSEYİN YÜZGEÇER
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi