ARSA SAHİPLERİNİ BEKLEYEN VERGİ SÜPRİZİ


ARSA SAHİPLERİNİ BEKLEYEN VERGİ SÜPRİZİ

Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Polatlı Temsilcisi Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Semih Aydın, 1 Temmuz itibarıyla değişen yeni imar uygulamaları ve arsa sahihplerine yönelik yeni vergi içeren bilgileri kamuoyuyla paylaştı.

ARSA SAHİPLERİNİ BEKLEYEN VERGİ SÜPRİZİ
Bu içerik 1041 kez okundu.
Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Polatlı Temsilcisi Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Semih Aydın, 1 Temmuz itibarıyla değişen yeni imar uygulamaları ve arsa sahihplerine yönelik yeni vergi içeren bilgileri kamuoyuyla paylaştı. 
 
Aydın, “Son yıllarda gelirler idaresi başkanlığı inşaat sektörünü mercek altına almış gibi görünüyor. Vatandaşlarımız bu konu çok dikkatli olmalı , yatırım yaparken elde ettikleri kazancın yanında elde ettikleri karın da bir vergisinin olduğunu düşünmeli ki     ‘ bu vergi de nereden çıktı?’ dememeli. Hemen belirtelim, bu yeni bir olay değil; 1963 yılından beri var. Konuyla ilgili olarak sık işlem yapılmadığından, çoğu kimse farkında değil. Ancak son zamanlarda karşılaştığımız bazı olaylar, bu işin artık “sorun” olacağını gösteriyor”
 
NEDİR BU OLAY?
 
Aydın “Gelir Vergisi Kanunu’nun (GVK) 37. maddesine göre, “Satın alınan veya trampa suretiyle iktisap olunan arazinin iktisap tarihinden itibaren 5 yıl içinde parsellenerek bu müddet içinde veya daha sonraki yıllarda kısmen veya tamamen satılmasından elde edilen kazançlar” ticari kazanç sayılıyor. İşte, arazi sahiplerine vergi sürprizi yaşatabilecek düzenleme bu. Hemen belirtelim, yazımıza konu edilen vergi sürprizi, arazileri ilgilendiriyor. Arazi; yeryüzü parçası, toprak ve yerey olarak tanımlanıyor” diye konuştu.
 
HER ARAZİYE VERGİ YOK 
Aydın “”Bütün araziler için vergi sürprizi yok. Kanunda arazinin edinilme şekli konusunda özel bir belirleme yapılmış. Buna göre arazinin satın alma veya trampa (takas) yoluyla edinilmiş olması gerekiyor. Miras kalan veya bağış yoluyla edinilen araziler için bir sorun yok. Satın alınan veya trampa yoluyla edinilen arazinin, madde kapsamına girmesi için edinilme tarihinden itibaren 5 yıl içinde parsellenmesi gerekiyor. Parsellenme yürürlükteki yasalara göre arazi parçasının ayrılması işlemine deniliyor. İşte bu işlem, edinilme tarihinden itibaren 5 yıl içinde yapılırsa vergi sürprizine hazırlıklı olunması gerekiyor” dedib
Yakında imar gelecekGayrimenkul alanlar genellikle satın aldıkları gayrimenkulün bir süre sonra değerleneceğini düşünerek satın alma kararını verirler. Bu noktada satıcı ve aracılar; “Yakında imar gelecek, buraları altın değerinde olacak” türünden açıklamalarla alıcı adayını ikna etmeye çalışırlar. Bu şekilde satın alınan arazi parsellendikten sonra adı “arsa” olarak değişiyor. Satın alınan arazi parsellenip arsa durumuna geldikten sonra ister 5 yıl içinde ister 15, hatta 50 yıl sonra satılsın aradaki farkın ticari kazanç olarak gelir vergisine tabi tutulması gerekiyor.
 
YÜKSEK VERGİ ÇIKIYOR
 
Aydın “Uzun yıllar önce satın alınıp, satın alma tarihinden itibaren 5 yıl içinde parsellenen arazinin aradan 15-20 yıl geçtikten sonra satılması halinde dudak uçuklatan bir vergiyle karşılaşmak mümkün. Bunun nedeni, kazanç hesaplanırken satış bedelinden sadece alış bedelinin düşülmesi. 20 yıl önce 5.000 liraya alınan bir arazinin kanunda belirtilen süre içinde parsellendiğini ve bu yıl 250 bin liraya satıldığını varsayalım.
 
Bu durumda vatandaşın bu satış dolayısıyla 250.000 - 5.000 = 245.000 lira kazancının olduğu kabul ediliyor. Arazinin satın alındığı tarihte yapılan ödemenin güncellenmesi söz konusu değil. Bu durumda 245 bin lira üzerinden 77 bin 400 lira vergi ödenmesi gerekecek. Bu kazanç süresi içinde beyan edilmediğinde, vergi miktarı kadar da para cezası söz konusu olacak.
 
OLMASI GEREKEN NEDİR?
 
Aydın “”Kentleşme nedeniyle ortaya çıkan rantların vergilendirilmesi yerinde bir uygulama. Böylelikle üretime dönük çalışanlar üzerindeki yükün bir nebze hafiflemesi mümkün olabilir. Ancak, kazanç hesaplanırken satın alma tarihindeki bedelin “nominal” olarak dikkate alınmasının akla yakın bir nedeni yok. Bu noktada, satın alma bedeline endeksleme uygulanmasına ve böylece enflasyondan kaynaklanan fiktif kazancın vergilendirilmesinin önlenmesine olanak veren bir yasal düzenleme yapılması gerekiyor” dedi.
 
AKLINIZDA BULUNSUN BEDELSİZ EDİNİLEN GAYRİMENKULÜN SATIŞINDA VERGİ YOK 
 
 
Aydın “Gayrimenkullerin ivazsız (bedelsiz) şekilde iktisap edilmesi değer artışı kazancının konusuna girmiyor. Bu çerçevede ivazsız olarak iktisap edilen gayrimenkulün üzerine, sahibi tarafından inşa edilen veya kat karşılığı olarak alınan gayrimenkullerin, daha sonra elden çıkarılması halinde elde edilen gelir, değer artışı kazancı kapsamında değerlendirilmiyor. Örneğin Abdullah Bey, veraset yoluyla intikal eden iki katlı ahşap binayı, yıkılıp yerine yeni bir bina yapması ve bu yeni binadan kendisine iki adet daire verilmesi karşılığında müteahhide vermiş, müteahhitten kat karşılığı aldığı iki adet daireyi teslim aldığı yıl içinde satmış olsun. İvazsız olarak (veraset yoluyla) iktisap edilen gayrimenkulün, cins tashihi yapılarak kat karşılığı verilmesi halinde, “ivazsız iktisap edilme” niteliği değişmeyeceğinden, gayrimenkulün satışından elde edilen gelir de değer artışı kazancına tabii olmayacak.” dedi.
ANKARA POLATLI HABER MALİ MÜŞAVİR SEMİH AYDIN VERGİ ARSA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
HABERİMİZ DSİ’Yİ HAREKET GEÇİRDİ SAKARYA  NEHRİ ÜZERİNDEKİ BENTLER YIKILIYOR
HABERİMİZ DSİ’Yİ HAREKET GEÇİRDİ SAKARYA NEHRİ ÜZERİNDEKİ BENTLER YIKILIYOR
Ticaret Odası’ndan Üyelerine BP ile İndirimli Akaryakıt Kolaylığı
Ticaret Odası’ndan Üyelerine BP ile İndirimli Akaryakıt Kolaylığı