ARABACI ÇOK KONUŞULAN YENİ İMAR YÖNETMELİĞİNİ ANLATTI


ARABACI ÇOK KONUŞULAN YENİ İMAR YÖNETMELİĞİNİ ANLATTI

Polatlı Müteahhitler Derneği Başkanı Abdullah Arabacı yeni imar yönetmeliği hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Yönetmeliğin genel anlamda pozitif nitelik taşıdığını bildiren Arabacı konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

ARABACI ÇOK KONUŞULAN YENİ  İMAR YÖNETMELİĞİNİ ANLATTI
Bu içerik 1707 kez okundu.
 
Polatlı Müteahhitler Derneği Başkanı Abdullah Arabacı yeni imar yönetmeliği hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Yönetmeliğin genel anlamda pozitif nitelik taşıdığını bildiren Arabacı konuşmasında şu ifadelere yer verdi.
 
 
ARABACI YENİ İNŞAAT YÖNETMELİĞİNİ ANLATTI
 
Polatlı Müteahhitler Derneği Başkanı Abdullah Arabacı önceki gün yeni imar yönetmeliği hakkında değerlendirmelerde bulundu. “Bağımsız bölüm oluşturmak için eskiden 1 yatak odası, 1 mutfak ve 1 oturma odasının cepheye bakma şartı varken. Yeni yönetmelikle sadece 1 yatak odası vefa 1 oturma odasının cepheye bakma şartı getirildi. Yapıların iskân edilebilmesi için 2.40 m olan temiz yükseklik 2.60m ye çıkarılarak dairelerin daha ferah olması hedeflendi.”
 
BİNALARDA ENGELLİLER DE DÜŞÜNÜLDÜ 
 
Arabacı “Binalarda engellilerin yaşamını kolaylaştırmak adına yapılan değişiklikler de aşağıdaki gibi oldu; Kat adedi 3 olan binalarda asansör yeri, daha fazla olan binalarda asansör yapma mecburiyeti getirildi. Engellileri düşünerek merdivenlerin her iki tarafına da korkuluk yapılması zorunlu hale getirildi. Bina merdivenlerinde rıhlarının önüne yapılan damlalık çıkıntıları yasaklandı. Engelliler için yapılan rampaların eğimleri ile alakalı yeni düzenleme getirildi.”
 
ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER VAR
 
Arabacı “İlçemizde şehir içinde bulunan arsaların neredeyse tamamı yapılaşmış geriye kalan arsaların çoğu sorunlu arsalar. Bu durumu çözmek adına Komşu parselin mevzuata uygun olarak yapılaşması sonucu müstakil kalan ve asgari parsel büyüklüklerini sağlamayan parsellerde ilgili kurallara uymak koşulu ile yapı yapılmasına izin verildi. Bina emniyeti açısından, Islak hacimlerin altına enerji odası yapılması kesinlikle yasaklandı. Tek tesisat bacasından elektrik, su ve doğalgaz gibi birbirine tehlike yaratan tesisatlarına geçişi yasaklandı Işıklık ve hava bacalarının komşu parsele bakan kısmının duvar ile kapatılması şartı getirildi. Bahçelerin ve peyzaj düzenlemelerinin binalara değer kattığını hepimiz biliyoruz. 
Bu konuya da değinen yönetmelik, Yan yan olan 2 parselde bahçelerin daha etkin kullanması adına birlikte yapılması istendiğinde tapu dairesinden tevhidi yapışmadan izin verilmemekte idi. Yeni yönetmelikle beraber belediyenin izin vermesi halinde ayrıca tevhit işlemine gerek kalmadı. 
Bununlarla beraber Planında konut alanı olarak belirlenen yerlerde gerekli şartları sağlaması ve belediyenin izin vermesi halinde zemin katı ticariye çevrilebilmesi sağlandı. Parselin yakınında umumi otopark olması durumunda ilgili idarinin izin vermesi durumunda binanın bodrumunda yapılan otoparkla umumi otopark arasında yeraltı geçişi yapabilme imkânı verildi. Binaların 4 tarafına da gerekli şartları sağlaması halinde çıkma yapılabilmesine izin verildi.” 
 
CAMİAMIZA HAYIRLI OLSUN
 
Yeni yönetmeliğin meslektaşları açısından olumlu gelişmeleri de beraberinde getirdiğini kaydeden Arabacı sözlerini şöyle sürdürdü.“Özet olarak değindiğiniz yönetmeliğin camiamıza, ilçemize hayırlı olması ümidimiz. Yeni yönetmelikle değişenler Geçtiğimiz pazartesi itibari ile sektörümüz yeni bir yönetmelikle tanıştı. Aylardır çıkması beklenen, bazı maddeleri sızan bir kaç kere ertelen yönetmelik sonunda yayınlandı ve 01.10.2017 tarihi itibari ile uygulanmaya başlanacak. Piyasamız ile alakadar olanların da bildiği gibi şu an yürürlükte olan yönetmelik geçici maddeleri yüzünden tam olarak uygulanamıyor, birkaç yönetmeliğin harmanlanması ile karmaşıklık hüküm sürüyordu. Bu yönetmelik kendinden önce bulunan tüm yönetmelikleri rafa kaldırıp her şeyin sınırını kati olarak çizmiş bulunmakta. 
Yönetmeliğin sektörümüze getirdikleri ve götürdükleri noktalar var. Özet olarak geçecek olursak; 
Son yıllarda sektörümüzün çokça uğraştığı emsal meselesi; Emsali binalarda taban alanı plan notlarında belirtilmeyen yerlerde arsa alanının %60'a kadar kullanımına izin verilmiş olup buda binaların dikey mimari değil de yatay mimari esaslarına göre yapılabilmesine imkân sağlamıştır. Bu bir zorunluluk değildir, Fakat bu madde ile isteyen dikey mimari isteyen yatak mimari koşullarına göre proje üretebilecek. 
Emsale dâhil olmayan alanlara sınırlama getirildi. Emsal harici yaptığımızı mescit, sığınak, kapıcı dairesi, spor ve oyun odaları, binaya ait depolar gibi yerlere belirli bir metrekare şartı getirildi. 
Bunun yanında Merdiven alanları ve kat holler, bina girişleri emsalden tamamen çıkarıldı. Yangın yönetmeliği ile çerçevesi çizilmiş olan merdiven alanının %50'ye kadar daha büyük merdiven alanı emsalin dışına çıkarıldı. Eski yönetmelikle emsale haiz alanın %20si olarak belirtilen balkon alanları 2m genişlik olarak yeniden düzenlendi. Buda 2m genişliğinde yapılan balkonların emsal harici alan olarak kullanılabileceği, daha geniş balkonların emsale dâhil alanlardan sayılacağı anlamına gelmekte.”
 
SU BASKINLARINA DA ÇÖZÜM VAR
 
Yönetmelikte su baskınlarına karşı bazı yeniliklerin yapıldığını bildiren Arabacı “Geçtiğimiz günlerde yaşanan sel felaketi ile binaların bodrum katları ile alakalı birçoğumuz, söylenmişizdir. Yeni yönetmelikle beraber bu soruna kısmi de olsa çözüm getirildi. Su ve taşkın riski olan yerlerde binalar DSİ veya Su işleri müdürlüğünün belirleyeceği kert kotunun 1.50 m yükseğine inşa edilecek. Bu kotun altına iskân edilebilen alanlar yapılamayacak. Ayrıca Eski yönetmelikte 1m olan su basman kotu yeni yönetmelikle beraber 1.20 m ye çıkarıldı.Binalara kot verilirken cadde ve sokak siluetini korunması esas alındı, kodlandırana hususunda karmaşıklıklar çözüldü ve genel olarak binanın cephe aldığı yollardan geniş olanına göre değil, yüksek olanına göre kodlandırma yapılması esas alındı. İlçemize yansıma da ülke genelinde popülerliği artan 1+0 daireler ile alakalı da düzenlemeler yapıldı. Yönetmelik de geçtiği üzere; Konutlarda bağımsız bölüm olabilme şartı olarak 1 oturma odası, 1 yatak odası, 1 mutfak, 1 banyo ve 1 tuvalet yapma şartı getirilmiş olup bu sayede dairelerin belirli metrekarenin üzerinde olması sağlanmış.” Diyerek açıklamasına son verdi.
ANKARA POLATLI HABER MÜTEAHHİTLER DERNEK BAŞKANI ABDULLAH ARABACI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
HABERİMİZ DSİ’Yİ HAREKET GEÇİRDİ SAKARYA  NEHRİ ÜZERİNDEKİ BENTLER YIKILIYOR
HABERİMİZ DSİ’Yİ HAREKET GEÇİRDİ SAKARYA NEHRİ ÜZERİNDEKİ BENTLER YIKILIYOR
Ticaret Odası’ndan Üyelerine BP ile İndirimli Akaryakıt Kolaylığı
Ticaret Odası’ndan Üyelerine BP ile İndirimli Akaryakıt Kolaylığı