Karaoğlu, Yıldızkaya’yı Bencillikle İtham Etti


Karaoğlu, Yıldızkaya’yı Bencillikle İtham Etti

Belediye Meclis toplantısının temmuz ayı ilk oturumunda bir araya gelen belediye meclis üyeleri arasında tansiyon zaman zaman yükseldi.

Karaoğlu, Yıldızkaya’yı Bencillikle İtham Etti
Bu içerik 3533 kez okundu.
 
Belediye meclisinin temmuz ayı ilk oturumunda meclis üyeleri arasında hararetli diyaloglar yaşandı. Polatlı belediyesinin yaptığı bir takım projeler hakkında eleştirilerini dile getirmek üzere meclis gündem maddelerinin görüşülmesinin sonrasında kürsüye çıkan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Gazi Karaoğlu eleştirilenin kalem kalem sıraladı.
 
BEN YAPTIM OLDU BEN İSTEDİM OLDU
 
Mecliste gündem dışı söz alarak Polatlı Belediyesi projelerini eleştiren AK Parti Büyükşehir ve Polatlı Belediye Meclis Üyesi Gazi Karaoğlu yapılan projeler sonrasında dile getiren konuşmalarda ben odaklı sözlerin telaffuzuna yer verildiğini dile getirerek “Bizler seçilerek gelmiş, Polatlı’yı temsil eden karar mekanizmasında yer alan kişileriz. Karar mekanizmasında yer almış olmamız ya da Polatlı halkını burada temsil ediyor olmamız istediğimiz doğrultuda kararlar alıp, istediğimiz gibi uygulamamız anlamına gelmemesi gerekir diye düşünüyorum. Sayın başkanın kendisinin de belirtmiş olduğu gibi yola ilk çıkarken, birlikte yöneteceğiz derken, son zamanlara baktığımızda maalesef bu düşünceden uzaklaşarak ‘ben yaptım oldu ben istedim oldu’ gibi bir düşünce içeresinde olduğunu sayın başkanın ve yapılan icatlardan de böyle bir yorum çıkarıyorum. Şöyle ki; birkaç konu olduğunda daha önceki belediye başkanlarımız tarafından ki özellikle Polatlı genelini ilgilendiren konularda sadece ve sadece meclisteki arkadaşlarımızın görüşleri ya da başkanın şahsi fikri ön planda tutularak kararlar almak yerine küçük çaplıda olsa anketler yapılarak vatandaşlarımızın bu konudaki teveccühü, talepleri değerlendirilirdi. Maalesef ki 3-3,5 yıllık dönem içinde bu yaklaşımdan uzaklaşılarak Ben yaptım oldu ben istedim oldu gibi bir çalışma yönetimi izlendiğini üzülerek görmekteyiz. Yeşil alanlar içerisinde gerek 100. Yıl gerekse şehitlik parkında iki tane yapı yapıldı. Burada bölge halkının talepleri göz önünde bulundurularak burada ne yapılır? Böyle bir çalışma içerisine girilebilinirdi. Velev ki bu yapılmadı bir binamız Hanımlar lokali diğeri Emekliler lokali olarak hizmete açıldı. Hanımlar konağı hakkında gidip yerinde incelemediğim için kendimce yorum yapmayı doğru bulmuyorum. Ancak Emekliler lokali ile gördüğüm tablo yapılan binanın maalesef ki maalesef yapım ve tahsis amacına uygun bir şekilde kullanılmadığı ve amacı dışında bir şekilde hizmete açıldığını maalesef ki görmekteyiz. Binanın genel yapısına bakıldığında üst katta Sayın başkanın konuk ağırlama mekanı, orta kat oyun salonu ve alt katta bir resteorant. Gönül arzu ederdi ki gerçekten amacına uygun bir şekilde doğru bir şekilde buradan istifade edilseydi emeklilerimizi orada çeşitli aktivitelerin içerisinde yer alıp vakit geçirebilseydi daha faydalı olacağını düşünüyorum. En azından bugün ki resteorant görüntüsünden uzaklaşıp amacına uygun hareket etmiş olurdu” dedi.
 
İŞLEVSEL ESTETİKTEN UZAK BETON VE DEMİR YIĞINI
 
AK pParti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Gazi Karaoğlu’nun bir başka konuya değinerek bunun eleştiri olmadığının” altını çizdiği konuşması ise Sanayi Girişine yapılan tag oldu. Karaoğlu “ Bu asla bir eleştiri değil sadece şahsi gözlemim ve gelen tepkileri dile getiriyorum. Bizim sanayi esnafımız tabiî ki hizmetin en güzeline layık. Ancak hizmet yapılırken bazı şeylerin sembolik, göstermelik ya da estetik gayeler dışında amacına uygun olan binaların ve donatıların yapılması gerektiği düşüncesindeyim. Sayın Başkanımda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in kent girişlerine koyduğu kapılardan esinlenerek sanayi girişine koymuş olduğu bir kapı. Kapının halen ne amaca hizmet ettiğini sanayi esnafına ne gibi bir katkı sağladığını anlamış değilim. Sanayi esnafımızın böyle biri talebi vardır, yapılması da uygundur. Ancak bu denli devasa işlevsel estetikten uzak beton ve demir yığının orada tüm heybetiyle durmasını ve Polatlı sanayi esnafına ne kattığını sayın başkana sormak isterim. Şayet bu kapı Polatlı girişinde olsaydı ve Polatlı ya gelenleri karşılama veya selamlama anlamında bir ibare içermiş olsaydı bende buna canı gönülden destek verirdim tıpkı Ankara’da olduğu gibi”
 
POLATLI ESNAFININ DURUMU BELLİ BİR AVM NE KADAR GEREKLİYDİ?
 
Elifkent sitesinde yapılması planlanan ve geçtiğimizi de günlerde ihale sürecinden geçen projeye dair eleştirilini dile getiren AK Parti Belediye Meclis Üyesi Gazi Karaoğlu: “ Sayın başkanım bu töhmet altında bırakmak değil, tenkit değil sadece ve sadece bilgi almak. Meclis üyesi birçok arkadaşımızın bu konuda bilgisi yok. İçeriğini her ne kadar bilmesek te kamuoyu ve bizler tarafından duyuldu. Elifkent ve bir şahsa ait petrol istasyonu arasında mülkiyeti belediyemize ait olan bir yerde inşaat yapılmasına ilişkin bir ihale yapıldı. İhalenin yapılış şekli, ihaleden neden Polatlı esnafının hiç şekilde katılım sağlayamamış olması ve ihalenin içeriği hakkında bize bilgi verirseniz sevinirim. Çünkü bize gelen durumlar da orada bir AVM yapılacağı duyu var. Burada bir AVM yapılacaksa ki yaklaşımım asla popülist değil Polatlı esnafının durumu belli herkes karınca kararınca ayakta durabilmek için bir şeyler yaparken bir AVM ne kadar gerekliydi? Ne kadar zaruriydi? Polatlı’ya ne katacak? Bunun için gerek oda başkanları gerekse esnaf ve vatandaşlarla talepleri alınarak anket yapılabilir karar verilebilirdi. Bunun esnafımıza yansımasını merak ediyorum. Bir diğer hususta tek firma tarafından ihaleye girildiği başka talipli çıkmadığı söyleniyor. Bunun doğruluğunu sayın başkanım mutlaka açıklayacaktır. Şayet doğru ise Kamu ihale kanunda açıktır; gerekli rekabet ortamı oluşturulmadığı için ihalenin iptal edilmesi gerekmektedir. İhaleye katılan tek firma ise neden yerel firmaların katılımı için ihale cazip hale getirilmedi? Esnaf ve özellikle müteahhit arkadaşlarımızın eleştirisi; Bu büyük çaplı bir ihale bu tek başımıza almamız mümkün değildi. Ancak burada yapılacak 500-600 konuttan bahsediliyor. 500 konut 50 konut halinde ihaleye çıkarılsaydı yada Polatlı Belediyesi ve müteahhitler arasında bir konsensüs oluşturulsaydı Polatlılı müteahhitlerimizde bu işten ekmek yemiş olurdu. Doğruluğunu bilemiyorum söylenen; İhale şartnamesinin 3 bin lira olduğu bu nedenle şartname dahi edinemedikleri konusunda bir sitemleri var. Bu konuda bir bilgi istiyoruz” dedi.
 
PROJELERİMİZİN TAMAMI SEÇİM SATHI MAHALLİNDE HEMŞEHRİLERİME VERDİĞİM SÖZLERDİR
 
Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya AK Partili Karaoğlu’unun eleştirilerine yanıt verdi: “ Gazi bey icraatları ben yaptım oldu şeklinde yaptığımı iddia ediyor. Sizin az önce bahsettiğiniz projelerimizin tamamı şahsımın seçim sathı mahallinde hemşehrilerime verdiğim sözlerin tamamıdır. Ben bu sözleri verdiğim için seçildim. Hanımefendilere çok nezih bir yer yapacağım dedim yaptım içerisi cıvıl cıvıl insan kaynıyor. Belki de işin mali boyutu dışında Yaptıklarımızın en iyilerinden biri, halka söz verdim. Siz emekliler konağı dediniz belki proje anlamında öyle çıktı ama biz sosyal tesisi olarak değerlendirdik. Toplumu emekliler olarak ayırmak istemedik. Burada çok fazla aktivite yapacak alanlarımızda var. Buradaki inşaat alanının sosyal kültürel tesis alanına çevrilmesi bir önceki dönem de yapılmış planlamaydı. Zaten bu şekilde ayrılmıştı bende en uygun yer olarak gördüğüm için bu estetik yapıyı yaptım. Herkes hayran kalıyor gidip orada fotoğraf çektirenler var bundan rahatsız olmamak gerekiyor. Spor salonu var, kütüphanesi var, mescitte var, dinlenme alanı da var kafeteryası da var. Burası bir sosyal tesisi başka da ne olabilir. Restoran konusunda Polatlı da nezih bir restoran olsun biraz daha kaliteli olsun anlamında talepler vardı Polatlı Ticaret Odası’ na kiraladık çokta güzel yaptılar. Bizde misafirlerimizi ağırlıyoruz. Ramazan ayında Sayın Gümrük Bakanımızı orada ağırlama şerefine nail olduk çokta mutlu olduk. Halkın içinde olduğu cıvıl cıvıl olduğu sosyal tesislerden rahatsız olmak bir siyasetçinin yapacağı en son şey olmalıdır diye düşünüyorum. Halka sormak derken ben hep halkın içindeyim. Hafta sonu bayram seyran hep sokaktayım her zaman yanlarındayım onlara sormadan ve Polatlı Halkının istemediği bir şeyi asla yapmam ”dedi.
 
SANAYİCİLERİMİZE GAZİ BEY RAHATSIZ OLDU DİYECEĞİM
 
Sanayi sitesinde yapılan tag ile ilgili eleştirilere cevap veren Başkan Yıldızkaya: “ Bunu sanayicilerimize söyleyeceğim “Gazi Bey rahatsız oldu diyeceğim” Göstermelik proje dediniz, göstermelik değil. Öyle büyükşehir belediyesinin yaptığı gibi 6 trilyonluk değil. Maliyet söylemek ayıp olur. O devasa boyutun altında çok düşük maliyetle çokta estik bir kapı oldu. Bunu sanayicilere söyleyeceğim Gazi Bey rahatsız oldu diyeceğim. Sanayiciler bu kapıdan rahatsız değil halk çokta memnunlar. Beni yoldan geçen başka başka belediyelerden beni arayıp proje istiyorlar. Proje devam ediyor. O çirkin yapıyı kaldırıp duvar yapıp aydınlatacağız. Sizde gidip fotoğraf çektireceksiniz. Ben orayı çok estetik buluyorum. İsterseniz anket yapalım. Sonuçta böyle bir proje karar verdim ihale ettim ve daha da proje devam ediyor bittiğinde çok daha güzel olacak. Orada esnaflarımızla görüştüm, orada üç oda başkanın talepleriydi bu kapı. Bunu anlayabilmiş değilim” dedi.
 
POLATLI HALKINA AVM SÖZÜM VARDI
 
İhaleye ilişkin bilgi veren Başkan Yıldızkaya “15 gün önce ihale yaptık. Burasını geçen dönem sizin de meclis üyesi olduğunuz dönem belediye meclisimiz özel alan, olarak ayırmıştı. 2 emsallik arsanın Arsanın yüzde 25’ ne ticari yüzde 75 ne de konut yapma şartı var. Bu planı ben yapmadım geçen dönem siz yaptınız. Vatandaşlarımızın küçük küçük parselleri vardı onlara da en iyi yerlerden verdik. Hiç itiraz olmadı. Polatlı halkına AVM sözüm vardı. Bu proje bu kurumun 91 yıllık tarihinin en büyük projesidir. 100 milyon civarında bedeli vardır. Vatandaşımız gayet mutlu çocuklar hanımlar gençler soruyorlar ne zaman başlıyor bitiyor. Bende küçük esnafın esnafımızın derdini gayet iyi biliyorum, Buradaki küçük esnafla hiçbir ilgisi yok. Polatlı kadar oradan geçen araçlara hitap edecek.
 
100 MİLYONLUK BİR İHALENİN ŞARTNAMESİ 50 LİRA MI OLACAKTI?
 
İhale sürecinde tek bir firmanın ihaleye katılması ile ilgili geçmiş dönemlerden örnek göstererek savunma yapan Başkan Yıldızkaya ihalenin usullere uygun olarak yapıldığını beyan etti ve “ Yapılış şekli yüzde yüz yasalara uygun bir ihaledir. Salıpazarı vardı hani belediye binası yapacaktık, pazarcılara vermemiştiniz de markete vermiştiniz ya belediye sizdeydi. Onun ihalesine kaç kişi girmişti. Böylesine büyük bir ihaleye keşke çok kişi katılsaydı da rekabet olsaydı. Duyurduk, bütün emlakçılara her ihaleyi gönderiyorum. Polatlı’daki müteahhitler görüştüm buna bizim gücümüz yetmez dediler ortak olun gelin dedim gelmediler. Bu ülkede ihaleye Polatlılı müteahhitler dışında kimse giremez mi diyeceğiz. Müteahhitler bizim dönemimizde altın çağını yaşıyor. Bir müteahhitte çıksın biz mağduruz desin. Buda çok mantıklı bir eleştiri olmaz Tabi ki görüşlerinize saygı duyarım. 100 milyonluk bir ihalenin şartnamesi 50 lira mı olacaktı? Daha çok olacaktı da ben acıdım da 3 bin lira yaptım. 10 bin lira olacaktı. Bu iş büyük bir iş ciddi olsun güçlü firmalar girsin. Alan firmayı tanımıyoruz İzmirli bir firma sorduk araştırdık banka hesaplarına baktık. Yapabilecek görünüyor. Hafriyatı başladı. Çok uzun sürmez bir açılış yaparak 2018 yılının 13 Eylülüne açılış yapmayı planlıyoruz. Kamumun yarına Polatlı belediyesi olarak çok doğru bir iş yaptık. İhalemizin hiçbir yerinde tek bir suzian yoktur. Kamuya açık ihale oldu. Arkadaşlarımız 6 ay çalıştı. İhale dışında şartlarımızı sunmuştuk, daireler metre kareler belliydi, meblağ koymuştuk. İhaleyi onayladık firmada bugün yarın gelir imzalar. Bu ihalenin Polatlı esnafımıza hiçbir şekilde zarar vereceğini düşünmüyorum. , Polatlı’mıza re katacağını büyük bir ihtiyacı karşılayarak Polatlı’dan gelip geçenlerin ilçeye katma değer katacağını düşünüyorum. Taktir belediye meclis üyelerimizin ve değerli hemşerilerimizindir” dedi.
ANKARA POLATLI HABER GAZİ KARAOĞLU MECLİS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Gıda Bakanı Fakıbaba'dan Et Fiyatlarına İlişkin Açıklama!
Gıda Bakanı Fakıbaba'dan Et Fiyatlarına İlişkin Açıklama!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!