TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 150 İLÇESİ ARASINDA POLATLI 85. SIRADA


TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 150 İLÇESİ ARASINDA POLATLI 85. SIRADA

Ülkemizdeki insani gelişmeyi desteklemek üzere kurulmuş olan İ̇nsani Gelişme Vakfı (İNGEV) 2017 yılı araştırma raporlarını yayınladı ve buna Polatlı Postası Gazetesi ulaşmayı başardı.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 150 İLÇESİ ARASINDA POLATLI 85. SIRADA
Bu içerik 526 kez okundu.
Ülkemizdeki insani gelişmeyi desteklemek üzere kurulmuş olan İ̇nsani Gelişme Vakfı (İNGEV) 2017 yılı araştırma raporlarını yayınladı ve buna Polatlı Postası Gazetesi ulaşmayı başardı.
 
 
50 farklı parametre kullanılan ve sadece Türkiye’nin nüfus, mücavir alan yada ekenomik gelişme olarak en büyük ilçcesi olan 150 ilçe kategoriye alındı. Araştırma aslına bakarsanız ulaşımdan eğitime, ekonomik yapıdan sosyal projelere ve belediyelerin hpizmet performansına kadar pek çok detayı kapsıyor. 
 
40 İLDEN BÜYÜĞÜZ TEZİ ÇÖPE GİTTİ!
Araştırmanın sonunda 2017 itibarıyla Polatlı, sürekli olarak övünülen “40 ilden büyüğüz” tezini de çöpe atmış oluyor. Sadece nüfus olarak şehir merkezi nüfusu bakımından TÜİK verilerine bakıldığında Polatlı 21 ilden daha büyük bir şehir merkezi nüfusuna sahip. Bunun dışında ekonomik parametler incelendiğinde ise Polatlı ekonomisinin aslan payını ne sanayi nede turizm oluşturuyor. Polatlı’nın en büyük ekonomik girdisi tarım sektörünün getirisi olarak görülebiliyor. 
 
İNGEV’İN ARAŞTIRMASI ÇOK MESAFİE KAT ETMEMİZ GEREKTİĞİNİ ORTAYA KOYDU
Polatlı olarak ekonomik yapıdan sosyal parametlere kadar pekç ok konuda yapılan araştırma orta seviye bir ilçe konumunda. Buda yetmezmiş gibi 150 ilçenin yer aldığı kategoride ancak end üşü seviyenin biraz üstündeki sıralama olan 85. sırayı alabildi.  İngev (İnsani Gelişme Vakfı) tarafından yapılan İnsani Gelişme Endeksi –İlçeler (İGE-İ) sonuçları belli oldu. 
Araştırma 2017 yılı itibarıyla değerlendirilen endesklerden yola çıkılarak sonuçlandı. Buna göre Polatlı Türkiye’nin enr büyük ilçelerinden bir olarak insani gelişme endeksine göre 150 ilçenin üzerinden yapılan araştırma da ancak 85. sıraya yerleşebildi.
 
ARAŞTIRMA KAPSAMI OLDUKÇA GENİŞ
 
İngev (İnsani Gelişme Vakfı) tarafından yapılan  araştırmada sosyal, ekonomik ve çevresel faktörlere yönelik bileşenlerden oluşan İGE-İ, yönetişim, sosyal kapsama, ekonomik durum, eğitim, sağlık, sosyal yaşam, çevre ve ulaşım başlıkları altında toplam 50 gösterge baz alındı ve bu göstergelere göre Polatlı orta insanı gelişme kategorisine girmeyi ancak başarabildi.
 
POLATLI ORTA SEVİYE BİR ÖLÇÜYE SAHİP 
Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’nin en büyük ilçeleri olarak düşünülebilecek 150 ilçe genel olarak değerlendirildiğinde orta düzeyde insani gelişmenin olduğu tespit edildi. Analiz kapsamındaki 150 ilçe arasında Ankara’dan Çankaya, Yenimahalle, Keçiören ve Polatlı baz alınmış. Nüfus olarak oldukça büyük bir değere sahip olan Polaülı, araştırmanın verilerinin ışığında aslında gelişim kateforisinde bir hayli mesafe kat etmesi gereken ilçeler arasında yer alıyor.
Araştırmada ayrıca İstanbul’dan Kadıköy, Beşiktaş, Beyoğlu, Bakırköy, Şişli, Fatih, Ataşehir ve Üsküdar, Antalya’dan Muratpaşa ve Konyaaltı, Eskişehir’den Odunpazarı ve Tepebaşı, Bursa’dan Nilüfer ve Osmangazi, Kocaeli’den ise İzmit ilçeleri en yüksek insani gelişmenin tespit edildiği ilçeler olarak sıralandı. İGE-İ olarak adlandırılan İnsani Gelişme Endeksi – İlçeler araştırması, Türkiye’de 30 büyükşehir il sınırı içinde yer alan en yüksek nüfusa sahip 150 ilçeyi kapsadı. İlçe düzeyinde sosyal, ekonomik ve çevresel faktörlere yönelik bileşenlerden oluşan İGE-İ, yönetişim, sosyal kapsama, ekonomik durum, eğitim, sağlık, sosyal yaşam, çevre ve ulaşım başlıkları altında toplam 50 göstergeyi içerdi. Göstergeler arasında istatistiki verilerin dışında, belediyelerin faaliyet raporları, kurumsal internet siteleri, sosyal ağ paylaşımları ve “gizli müşteri” yöntemi ile elde edilen veriler de kullanıldı.
 
ARAŞTIRMA AKADEMİSYENLER VE SAHA UZMANLARINCA YÜRÜTÜLDÜ
İ̇nsani Gelişme Vakfı (İNGEV) tarafından yürütülen aratırma alanında son derece uzmanlamış bir isim olan İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Şeker’in önderliğinde ve uzman saha ekipleri tarafından yürütüldü., İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Şeker araştırmaya yönelik bilgi notunda “Bu yıl ilki açıklanan İGE-İ’nin yıllar itibariyle tekrarlanmasıyla ilçelerdeki insani gelişmenin izlenmesinin sağlanacağı; bu bağlamda yerel yönetimlerin faydalanabileceği önemli bir veritabanının oluşturulacağını ifade etti”.  İnsani gelişmenin yerel düzeyde yapılacak eylem planlarıyla yükseltilmesini, özellikle belediyelerin bu alandaki faaliyetlerini yoğunlaştırmalarına ve etkinleştirmelerine bağlayan Doç. Dr. Murat Şeker, “yerel yönetimlerin yaptıkları etkinlikler ve harcadıkları bütçenin merkezine insani gelişmeyi koydukları ölçüde, hizmet ettiği bölge insanının gelişimine katkıda bulunacağını “söyledi.
ANKARA POLATLI HABER İNGEV 2017 ARAŞTIRMA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi