O PLAKALAR ARTIK AĞIR HASARLI ARAÇ OLARAK DEĞERLENDİRİLECEK


O PLAKALAR ARTIK AĞIR HASARLI ARAÇ OLARAK DEĞERLENDİRİLECEK

Standartlara uygun olmayan ve Polatlı’da sayıları giderek artan standart dışı plaka takan araçların muayeneden geçemeyeceğini Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan yeni uygulamanın 3 Temmuz’dan itibaren başlayacağını belirterek tüm

O PLAKALAR ARTIK AĞIR HASARLI  ARAÇ OLARAK DEĞERLENDİRİLECEK
Bu içerik 2436 kez okundu.
Standartlara uygun olmayan ve Polatlı’da sayıları giderek artan standart dışı plaka takan araçların muayeneden geçemeyeceğini Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan yeni uygulamanın 3 Temmuz’dan itibaren başlayacağını belirterek tüm araç sahiplerini uyardı.
 
KUSUR TAPLOSU DEĞİŞTİ
 
Araç muayenelerinde uygulanan kusur tablosunda yapılan değişiklikle standartlara uygun olmayan plakalar, muayeneden geçemeyeceğini belirten Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, “HGS’de yanlış ceza yazılmasına da neden olan, plakalarda rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik veya kapatma şeklinde olması ağır kusur kapsamında değerlendirilecek. 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce 3 Temmuz itibarıyla geçerli olacak kusur tablosu yeniden düzenlendi. Yeni düzenleme ile Hızlı Geçiş Sisteminde (HGS) yanlış ceza yazılmasına da neden olan rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik veya kapatma şeklinde olması ağır kusur kapsamına alındı. Söz konusu düzenlemeyle plakalardaki yazı ve rakamların, Karayolu Trafik Kanunu’nun tescil plakaları bölümünde belirtilen 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olmayan plakaların bulunduğu araçlar, TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenesinden geçemeyecek” dedi.  
 
MERDİVEN ALTI PLAKALAR STANDART DIŞI
Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, plakaların basım ve dağıtımının, TŞOF ve federasyona bağlı odalara verildiğini anımsatarak, merdiven altı yerlerde basılan plakalarda belirlenen standartların dışına çıkıldığını ifade etti. Sahte plakaların terör olayları, gasp, soygun gibi kötü işlerde kullanıldığını dile getiren Tarhan, sahte plaka basan, dağıtan ve aracına takanlara para cezası uygulandığını anımsattı. TÜVTÜRK fenni muayene istasyonlarında temmuz ayı itibarıyla “sahte” olarak nitelendirilen, standardın dışında basılan plakaların birinci derecede ağır kusurlu sayılacağını belirten Tarhan, “Silik, italik veya bold olarak yazılan, rakam ve harflerin arasında vida olan, ortasındaki boşluğun köşeli şeklinde olması gibi standarda uygun olmayan şekilde plaka takılı araçlar, muayeneden geçmeyecek.  Bir defaya mahsus ceza kesilmeyecek araç sahiplerinden plakaların standartlara uygun olarak değiştirmeleri istenecek. Onun rastgele yerde plaka bastırıp aracınıza taktırmayın ” ifadelerini kullandı.
 
ODAMIZDA PLAKA ÜCRETLERİ 45 LİRA
 
Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, aracın kimliği niteliğindeki plakaların, standartların dışında olması halinde otoyol ve köprülerde görüntüleme cihazları tarafından okunamadığına dikkati çekerek, plakalarda standartlara hızlı şekilde geçişin sağlanması amacıyla böyle bir uygulamanın hayata geçirileceğini söyledi. Söz konusu plakaların değişimi için araç sahiplerinin öncelikle Trafik Şube Müdürlüklerine başvurarak, buradan temin edecekleri formları doldurmaları gerektiğini vurgulayan Tarhan, daha sonra bu belgeyle Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası’sına gelinerek 45 lira karşılığında yaklaşık 10 dakikada değiştirilebileceğini kaydetti.
ANKARA POLATLI HABER PLAKA HASARLI ARAÇ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
HABERİMİZ DSİ’Yİ HAREKET GEÇİRDİ SAKARYA  NEHRİ ÜZERİNDEKİ BENTLER YIKILIYOR
HABERİMİZ DSİ’Yİ HAREKET GEÇİRDİ SAKARYA NEHRİ ÜZERİNDEKİ BENTLER YIKILIYOR
Ticaret Odası’ndan Üyelerine BP ile İndirimli Akaryakıt Kolaylığı
Ticaret Odası’ndan Üyelerine BP ile İndirimli Akaryakıt Kolaylığı