SERİNLEMEK İSTERKEN CANINIZDAN OLMAYIN!


SERİNLEMEK İSTERKEN CANINIZDAN OLMAYIN!

Yoğun çöl sıcaklıkları sebebiyle bir hayli bunuan ve hasat sezonunun olmasıyla birlikte mevsimlik tarım işçisi nüfusununda arttığı Polatlı’da yetkililer Sakarya Nehri, Porsuk Çayı, Ankara Çayı, göletler ve Yukurı Sakarya Sulama Birliği kanaletlerine vatan

SERİNLEMEK İSTERKEN CANINIZDAN OLMAYIN!
Bu içerik 674 kez okundu.
 
Neredeyse her yıl boğulma vakalarının yaşanması sebebiyle yetkililer bu yıl işi daha sıkı tutmakta kararlı. 
Serinlemek isterken son 10 yılda 20 vatandaş Sakarya Nehri, Porsuk Çayı, Ankara Çayı ve diger sulama göletlerinde boğularak yaşamlarını yitirdiler.
 
TOPLU, BİRLİĞİMİZE KOMŞU KÖY SAKİNLERİMİZİ VE İŞÇİLERİMİZİ UYARDIK 
 
Yukarı Sakarya Sulama Birliği Başkanı Necip Toplu, özellikle ailelerin hafta sonu piknik alanı olarak sulama kanallarının bulunduğu mekanlardan uzak bölgeleri seçmelerini istedi.  Toplu, şöyle dedi: “Vatandaşlarımız illa da bu alanlarda piknik yapacaklarsa mutlaka çocuklarına sahip çıkmalarını, boğulma gibi acı ve trajik durumla karşılaşmamaları için dikkatli olmalarını ve çocuklara gerekli uyarı ve önlemleri yaparak bu hususta onları bilinçlendirmelidirler. Özellikle zemini bilinmeyen ve akış hızı fazla olan sulama kanalları boğulma vakaları için açık birer tehdit unsurudur. 
 
Bununla birlikte piknik yada herhangi bi sebeple kanalın bulunduğu birliğe ait servis yollarının da kullanılmasının yasak olduğunu söylemek istiyorum. Biz 61 km’lik servis yolumuzun tamamına uyarı levhalerı yerleştirerek vatandaşlarıızın gerekmedikçe bu yolları kulanmalaları gerektiği yönünde tüm tedbirlerimizi aldık. Sonuç olarak bizler gerekli tedbirleri alırken, vatandaşlarımızdan da beklentimiz olası olumsuz durumları yaşamamak adına bir kez daha belirtmek gerekirse Boğulma riskine karşı aileler çocuklarına sahip çıkarak sulama kanalı ve Akarsu kenarlarından uzak durulmasını sağlamalıdırlar” diye konuştu.
 
BÜYÜKŞEHİR’DE PİKNİK, YANGIN VE BOĞULMA  UYARISI YAPTI
 
Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, hava sıcaklıklarının aşırı derecede artması üzerine Başkentlileri muhtemel suda boğulmalara ve piknik yangınlarına karşı uyardı. Daire Başkanı Celil Sipahi, “Piknik için kentin ormanlık ve yeşil alanlarını tercih eden hemşehrilerimiz, yaktıkları ateşin söndüğünden emin olmadan piknik alanından ayrılmasınlar. Gerekli gördüklerinde ateşin üzerini toprakla örtsünler. Kibrit ve sigarayı kesinlikle söndürmeden atmasınlar. Güneş altında ısıyı odaklaştırarak büyük ölçüde yangın nedeni olan şişe ve cam parçalarını rastgele etrafa bırakmasınlar” diye konuştu. Sipahi ayrıca, son dönemlerde boğulma olaylarında artış görüldüğünü hazırlatarak çocukların göl, gölet ve ırmak gibi sulardan uzak tutulmasını istedi.
 
DSİ UYARDI!
 
Yukarı Sakarya Sulama Birliği Başkanı Necip Toplu’nun yaptığı uyarı açıklamasına paralel olarak Devlet Su işleri (DSİ) ise birliklere v ekyö muhtarlıklarına yazı göndererek vatandaşların dikkatli olması gerektiğini söyledi.DSİ’nin Yukarı Sakarya Sulama Birliği’ne yönelik uyarı yazısında ise şu ifadelere yer verildi;
“İdaremizce işletmeye açılan tesislerin inşa edildiği yıllarda yerleşimin olmadığı ancak, zaman içerisinde nüfusun yoğunlaştığı bölgelerde kanal ve depolama tesislerinde akan ya da durağan su kütleleri ile tesislerin işletme ve bakımı için kullanılan servis yolları maksatları haricinde kullanılması bölge halkının can ve mal güvenliği açısından risk oluşturmaktadır.
 
İdaremizce yapısal tedbirler kapsamında tesislere korkuluk yapılması, çit çekilmesi, bariyer konulması, sesli ve ışıklı uyarı düzeneği kurulması, işaret levhası konulması, ızgara konulması, zincir, merdiven, şamandıra, doğal yaşam için ulaşım yapısı vb. projeye dayalı çalışmaların yanında, yapısal olmayan tedbirler kapsamında; duyuru, ilan, eğitim vb. yollarla halkın bilgilendirilmesi, tehlikelere karşı toplumsal bilincin arttırılması, çocuk ve gençlere yüzme eğitimi verilmesinin boğulma olaylarının azaltılmasında önemli olduğu anlaşılmştır. 
 
Bu çerçevede, rutin olarak sulama kanallarına su verilmeden önce ilgili kurumlar (Valilikler, Belediyeler, Köy veya Mahalle Muhtarlıkları) vasıtası ile sulama kanallarına suyun verileceği hiçbir şekilde suya girilmemesi gerektiği, suya girmenin can kayıplarına sebep olabileceği vurgulanarak, Valilik tarafından alınan, DSİ tesislerinde suya girmenin emre aykırı davranış olarak belirlendiği ve uymayanlar hakkında idari yaptırım cezası uygulanacağı hususundaki karar metninin, yerel radyo ve televizyon kanalları ile köy muhtarlıkları, belediyeler. okullar ve camilerde yer alan iletişim imkanları kullanılarak halka duyurulması sağlanmalıdır. 
 
2016 yılı sulama sezonunun başlangıcında olduğumuz bu günlerde hava sıcaklıklarına bağlı olarak yüzmek veya serinlemek için tesislerimize girilmesinin önlenebilmesi ve toplumsal bilincin oluşturulması maksadıyla yerel kanallarda tesisler hakkında bilgi verilerek can ve mal güvenliği açısından alınması gerekli emniyet tedbirlerinin yayımlatılması da yaşanabilecek müessif olayların azaltılmasına katkı sağlayacaktır” dedi.
ANKARA POLATLI HABER SAKARYA NEHRİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi