TABAN FİYAT NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


TABAN FİYAT NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ülke genelinde Çukurova dahil tüm bölgelerde hasat sezonu başladı.

TABAN FİYAT NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Bu içerik 1765 kez okundu.
Ülke genelinde Çukurova dahil tüm bölgelerde hasat sezonu başladı.
 
İlk arpa ve buğdayın Polatlı Ticaret Borsası’na gelmesiyle birlikte resmi olarak da hasat sezonu başlamış oldu. Çiftçilerin şimdiki beklentisi Çukurova’da hasadın bitmek üzere olmasına rağmen açıklanmayan TMO alım fiyatı.
 
ÇİFTÇİ TMO FİYATINI BEKLİYOR 
 
Polatlı’da hasata başlayan çiftçiler ise hükümetin neden hala TMO taban alım fiyatını açıklamadığını merak ederken, her yıl olduğu gibi TMO’nun mutlaka müdahale fiyatını açıklaması gerektiği konusunda görüş bildiriyorlar.
 
TÜCCAR - MÜDAHALE FİYATI KISKACI
 
Uzun yıllardır Polatlı’da, kaliteli buğdaya Polatlı ticaret Borsası’nda iyi fiyat verilmesine rağmen hali hazırda süren, “Devlet çiftçiyi tüccarın eline bırakmasın” tartıymaları da hasat sezonuyla birlikte yeniden alevlendi. Şu anda bakıldığında ülke genelinde uzmanlar bugday fiyatının maliyetni hesaplamaya başladı. 
Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan rapora göre çiftçinin buğdayına yaptığı masraf ve diğer giderler eklendiğinde buğdayın mutlaka 1 lira 32 kuruştan satılması gerektiğini belirtiyorlar.  Oysa Polatlı Ticaret Borsası’nda henüz hasat başlayalı birkaç gün olmasına karşın fiyat şimdiden 1 lira 250 kuruşu geçti bile.Bu durum aslında tüccarların alım yaptığı serbest piyasa ekonomisinde kaliteli buğdaya daha yüksek fiyat verildiğinin ispatı konumunda. Bunun yanında çiftçiler TMO’ya ürünlerini vadeli verirken, Polatlı Ticaret Borsası’nda iylem gören ürünler peşin ödeme sistemine sahip bir işleyiş sebebiyle ürününü satar satmaz karşılığını alıyor. Buda beraberinde çiftçilerin genellikle hem yüksek fiyat hemde peşin ödeme sebebiyle Polatlı Ticaret Borsası’nı tercih etmelerine sebep oluyor. 
 
POLATLI TİCARET BORSASI SERBEST PİYASANIN HUBUBAT FİYATINDA  BELİRLEYİCİ KURUM 
DURUMUNDA
 
Sadece Türkiye değil Dünya’da hububat fiyatlarında serbest piyasa ekonomisinin belirleyici kurumu haline dönüşen Polatlı Ticaret Borsası her yıl olduğu gibi uluslararası akrediteye sahip laboratuvaında yaptığı tahliller neticesinde ürünü fiyatlandırıyor. Üretim aşamasından hasada kadar iyi yetiştirilmiş buğdaya ülke genelindeki en yüksek serbest piyasa fiyatı yine Polatlı Ticaret Borsası’nda veriliyor. Sadece Polatlı değil, 7 farklı bölgeden onbinlirce çiftçinin ürünlerini değerlendirmek için tercih ettiği Polatlı Ticaret Borsası’nda 
 
HASAT YENİ BAŞLADI AMA BORSADA İYİ BUĞDAY İYİ FAYAT ALIYOR
 
Polatlı Ticaret Borsası, Haziran ayı başıhdan bu yana buğday alımlarına başladı. 30 Haziran itibarıyla Borsa’da kaliteli buğday 1 lira 23 kuruştan  işlem gördü. Bununla birlikte Borsa’ya şu ana kadar giren hububat miktarı toplamı 536 bin kg oldu. Toplam ürün değeri ise 506 bin TL tutarında oldu.
ANKARA POLATLI HABER HASAT SEZONU ARPA BUĞDAY
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Teyyareci     0000-00-00 Gümrük vergisinin düşürülmesi ile taban fiyat çiftçi için talan fiyat oldu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Gıda Bakanı Fakıbaba'dan Et Fiyatlarına İlişkin Açıklama!
Gıda Bakanı Fakıbaba'dan Et Fiyatlarına İlişkin Açıklama!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!