ESNAFIN KOSGEB KREDİSİNDEKİ BANKA ENGELLEMESİ KALKACAK


ESNAFIN KOSGEB KREDİSİNDEKİ BANKA ENGELLEMESİ KALKACAK

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı ve TESK Yürütme Kurulu Üyesi Ali Karaca, hükümet tarafından esnafa sağlanan kredi desteğinin bankaların çıkardığı engeller yüzünden işlevsiz kaldığını söyledi.

ESNAFIN KOSGEB KREDİSİNDEKİ BANKA ENGELLEMESİ KALKACAK
Bu içerik 746 kez okundu.
Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı ve TESK Yürütme Kurulu Üyesi Ali Karaca, hükümet tarafından esnafa sağlanan kredi desteğinin bankaların çıkardığı engeller yüzünden işlevsiz kaldığını söyledi. 
 
KOSGEB’in sıfır faizli kredisini almaya hak kazanan firma sayısı 460 bin olurken, kredi kullanabilen firma sayısı 267 binde kaldı. Bunun üzerine harekete geçen TESK olarak, bankalarla bir araya geldiklerini ve kredi kullanım koşullarının esnetilmesi için çalışma baylatıldığını belirten Karaca “KOSGEB'in uygun görerek kredi talebini onayladığı 460 bin 167 işletmeden yalnızca 267 bin işletmeye kredi imkanı sundu. Geriye kalan işletmeleri ise sudan bahanelerle kapıdan geri çeviriyor” dedi.
 
KOSGEB UYGUN GÖRÜYOR, AMA BANKALAR VERMİYOR
 
Karaca, kredi desteğinden faydalanmak amacıyla 770 bin 976 işletmenin başvuruda bulunduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “KOSGEB bu başvuruları incelemiş, yaptığı elemeler sonucu 460 bin 167 işletmeye kredi verilmesini uygun bulmuştur. Bunun üzerine esnaf ve sanatkarlarımız dertlerine derman olabilecek krediyi almak için bankalara gittiklerinde ise sudan bahanelerle kapıdan geri çevrilmişlerdir. 
Bankalar esnaflara vergi ya da SGK borcu olduğunu söyleyerek krediyi işleme koysalar dahi ödemeyi yapmayıp hak edilen miktarı bloke etmektedirler. Böylece piyasaları canlandırmak amacıyla sunulan kredi imkanı heba edilmektedir. Sıcak paraya ihtiyaç duyulan böylesi bir dönemde para bankaların kasasında kalarak piyasaya girememektedir. Tabii bu da ekonomiyi olumsuz yönde etkilemektedir”
 
ESNAFA DESTEK OLUNMALI
 
Karaca, bankaları olumsuz tavırlarını değiştirmeye çağırarak, 'Kredinin işlevinin yerine gelebilmesi, piyasaların canlanması, dolayısıyla ekonomiye katkı sunulması açısından bankaları esnafı desteklemeye çağırıyorum. Vergi ya da SGK borçları zaten yapılandırılmıştır. Kredileri borç bitene kadar bloke ederek heba etmemeli piyasaya nakit para girişini desteklemelidirler' diye konuştu.KOSGEB’in sıfır faizli ve 50 bin liraya kadar olan desteklerinden yararlanmak isteyen ancak bankaların çeşitli talepleriyle birlikte bundan yararlanamayan esnafın şikayetlerinin giderek artması üzerine bu alanda yeni formül arayışları başladı. Başvuruları 10 Şubat’ta başlayan destek için 771 bin esnaftan talep geldi. Yapılan inceleme sonucunda 460 binin üzerinde firma desteklerden yararlanmaya hak kazanırken, bunlardan 267 bin tanesine kredi kullandırılabilmişti.Bankalarla daha yakın çalışacağız.Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı ve TESK Yürütme Kurulu Üyesi Ali Karaca, KOSGEB’in sıfır faizli kredilerine erişimde sıkıntı yaşandığını, KOSGEB’in onayladığı kredilerin neredeyse yarısının Bankalardan çekilemediğini vurgulayarak, bu konuda çözüm için adım attıklarını ve Bankalar Birliği ile görüştüklerini açıkladı.Polatlı Postası’nın sorularını yanıtlayan Ali Karaca, “Bankaların bu konuda biraz daha esnek olması gerektiğini ilettik. Bankalar Birliği ile samimi bir görüşme oldu, daha yakın çalışacağız” bilgisini verdi. Palandöken, özellikle kredi kullanımı vergi ve SGK borcu nedeniyle bloke edilenlerle ilgili olarak, yapılandırmadan yararlananlar yönünde bir esneklik sağlanması için çalıştıklarını açıkladı.
 
KAMU BANKALARI DA ENGEL ÇIKARIYOR
 
Bankaların, “hak ettiği halde kredi kullanamayan esnaflarla” ilgili kendilerinden bilgi talep ettiğini belirten Karaca, bu şekilde kendilerine ulaşan bilgileri verdiklerini, esnafların da bankalar ile yeniden görüşmeye geçtiklerini kaydetti. “Bankalar ile daha samimi bir iletişim içindeyiz” diyen Ali Karaca, risk gruplamasına yönelik banka kayıtlarıyla ilgili de şikayetlerini tekrar ettiklerini kaydetti. Karaca, “Özel bankalar bu konuda biraz katı ancak kamu bankaları da aynı engelleri çıkarıyor. Risk ve sicil ile ilgili bilgiler konusunda geçmiş kayıtlar duruyor. Bunun çözülmesi gerekli” diye konuştu.
 
KOSGEB DE KREDİ KULLANILMASINDAN YANA
 
Esnafların kamuya olan borçlarının mahsup edilmesi uygulamasının bir diğer önemli engel olduğunu belirten Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı ve TESK Yürütme Kurulu Üyesi Ali Karaca, bunun aşılması için de bakanlıklar düzeyinde girişimlerde bulunduklarını, ilave bir düzenlemenin gerçekleşebileceğini vurguladı. “Yeterli başvuru var, para da var.. Aslında iyi bir noktadayız, krediler kanalıyla bu kaynağın piyasaya çıkmasını istiyoruz. KOSGEB de bunun için çalışıyor” diyen Karaca, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın da iç ticaretin gelişmesi için bu yöndeki çabalara destek verdiğini kaydetti.
 
771 BİN BAŞVURUYA 267 BİN KREDİ  
Ali Karaca, KOSGEB’e yapılan sıfır faizli krediye 771 bin başvurunun yapıldığını, 460 bin 167 dosyanın onaylandığını ancak bunlardan sadece 267 bininin bankalardan krediyi kullanabildiğini vurguladı. Karaca, “Esnaf ve sanatkarlarımız krediyi almak için bankalara gittiklerinde ise sudan bahanelerle kapıdan geri çevriliyor. Bankalar esnaflara vergi ya da SGK borcu olduğunu söyleyerek krediyi işleme koysalar dahi ödemeyi yapmayıp krediyi bloke ediyor. Piyasaları canlandırmak amacıyla sunulan kredi imkanı heba edilmektedir. Sıcak paraya ihtiyaç duyulan böylesi bir dönemde para bankaların kasasında kalarak piyasaya girememektedir. Tabii bu da ekonomiyi olumsuz yönde etkilemektedir” dedi. Ali Karaca, kredisi SGK ve vergi borcu nedeniyle bloke edilenler için, yapılandırma kapsamına giren işletmelerin kredisinin serbest bırakılmasını talep ettiklerini hatırlattı.
 
KOSGEB'İN CEBİNDE 3 MİLYAR LİRA ÇIKACAK 
 
KOSGEB’in sıfır faizli kredisinden yararlanarak 50 bin liralık kredi kullanan bir esnaf için KOSGEB 11 bin 490 TL faizi bankaya ödeyecek. Başvurusu kabul edilen 267 bin esnaf için KOSGEB yaklaşık 3 milyar lira faiz ödemesi yapacak. Bankalarla yapılan anlaşma uyarınca faiz ödemeleri 2017, 2018 ve 2019 olmak üzere 3 yıla yayılacak. 267 bin işletmenin tamamının 50 bin liralık destekten yararlanması halinde, toplam kredi miktarı ise 13 milyar lira civarında hesaplanıyor.
 
ANKARA POLATLI HABER ALİ KARACA KOSGEB
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KIYMAZ VE GÜNGÖR ESNAFA YÖNELİK  ÜRETİLECEK PROJE İÇİN İSTİŞARE ETTİ
KIYMAZ VE GÜNGÖR ESNAFA YÖNELİK ÜRETİLECEK PROJE İÇİN İSTİŞARE ETTİ
FAALİYET BELGESİ VERMEK İÇİN DEĞİL  FAALİYET ÜRETMEK İÇİN ADAYIZ
FAALİYET BELGESİ VERMEK İÇİN DEĞİL FAALİYET ÜRETMEK İÇİN ADAYIZ