BU SON ŞANSI KAÇIRMAYIN


BU SON ŞANSI KAÇIRMAYIN

Borçlu vatandaşlara yönelik önemli bir fırsat olarak Maliye Bakanlığı tarafından sunulan borç yapılandırma fırsatı bugün mesai saatinde doluyor ve yetkililer yeni bir yapılandırma fırsatının olmayacağı yönünde uyarıyor.

BU SON ŞANSI KAÇIRMAYIN
Bu içerik 865 kez okundu.
 
Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler (ASMMMO) Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, gazetemize özel bir açıklama yaparak, “Borçlu vatandaşlarımız tarihin bu en büyük yapılandırma fırsatını kaçırmamak için bugün mesai saatine kadar mutlaka başvurularını yapmalılar” diye konuştu.
 
Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler (ASMMMO) Polatlı Temsilcisi Semih Aydın , kamuya olan borçları yapılandıran 7020 sayılı kanun için başvuruların haziran sonunda bittiğini belirterek, vatandaşlara başvuruları son güne bırakmamaları çağrısında bulundu. Aydın yaptığı açıklamada, 7020 sayılı kanunla kamuya borcu olan vatandaşlar için son bir genel yapılandırma imkanı tanıdıklarını söyledi. Kanunun esasen 1 Temmuz 2016-31 Mart 2017 tarihlerinde ödenmemiş kamu alacaklarını yapılandırmak amacıyla çıkarıldığını belirten Aydın, “Ancak daha önceki yapılandırma kanunlarına hiç müracaat etmemiş vatandaşlarımız da bu kanun kapsamında, geçmiş dönemlere ait olan borçları için başvuruda bulunabilecek” dedi. Aydın, vatandaşların Haziran ayı içinde kanun çerçevesinde vadesinde ödenmemiş borçlarını ödemek için yapılandırmaya müracaat edebileceklerine işaret ederek, bunun çok önemli bir imkan olduğunu, öğrenciden çiftçiye, memurdan esnaf ve sanayiciye kadar çok geniş bir kitleyi ilgilendirdiğini söyledi.
 
10 MİLYON MÜKELLEFE YAPILANDIRMA İMKANI 
 
Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler (ASMMMO) Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, yaklaşık 10 milyon mükellefin söz konusu kanun çerçevesinde borcunu yapılandırma imkanına kavuşacağına dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Maliye Bakanlığına olan vergi borçları, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına gümrük vergisi borçları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğüne ait kredi borçları kanun kapsamında olacak. Maliye Bakanlığı açısından bakıldığında tüm vergiler, vergi cezaları, gecikme zamları ve faizleri yeniden yapılandırma kapsamında bulunacak.
Trafik, askerlik, seçim, nüfus para cezaları, karayollarında usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları, öğrencilerin öğrenim kredisi borçları, ecrimisiller de kanun kapsamında yapılandırılabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) olan prim borçları ve buna bağlı idari para cezaları da kanun kapsamında yapılandırılabilecek” dedi.  
 
Aydın, 2017 yılına ilişkin tahakkuk eden Motorlu Taşıtlar Vergisinin (MTV) birinci taksidinin yeniden yapılandırma kapsamı dahilinde olduğuna dikkati çekerek, ikinci taksitin ise kapsam dışı olduğunu söyledi. 
Vatandaşların yeniden yapılandırmaya müracaat etmelerini çok önemsediklerini dile getiren Aydın, bu çerçevede ödemelerin vergi dairelerine bizzat gidilerek yapılabileceğini, posta yoluyla ve Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) internet sayfasında üzerinden de müracaatta bulunulabileceğini belirtti.
 
HAZİRAN ÖDEME DEĞİL MÜRACAAT AYI 
 
Aydın, 6736 sayılı Kanun ile büyük bir başarı yakaladıklarını ve 23,5 milyar liraya yakın tahsilat yaptıklarını anlatarak, “Bütçeye yıl başında Maliye olarak yeniden yapılandırma kapsamına koyduğu tutar 2017 için 1,5 milyar liraydı. Şu an itibarıyla geldiğimiz rakam 5,5 milyar lirayı geçti, 6 milyara yaklaşıyor. Bu yeniden yapılandırma kanununu da yaptıktan sonra bu rakam daha da yukarıya gidecek. 2017 bütçe gelirlerine de buradan önemli bir katkı sağlayacak” değerlendirmesinde bulundu.
Maliye açısından kapsama girecek alacak aslı tutarının 30,5 milyar lira, SGK açısından ise 23,6 milyar lira olduğunu bildiren Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler (ASMMMO) Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, “Dolayısıyla 54 milyar lira civarında iki kurumun yapılandırabileceği bir alacak tutarı gözüküyor. 30 Haziran akşamı müracaatları göreceğiz." ifadelerini kullandı. Önceki yapıladırma kanunlarından vatandaşların başvuruları son güne bıraktıktan sonra maliyeden ek süre istediğini gördüklerini anlatan Aydın, “Müracaata gidildiğinde para istemiyoruz, bu ay ödeme ayı değil, haziran müracaat ayı” dedi. Aydın, haziran ayında müracaat edildikten sonra, ilk ödemelerin vergi dairelerine olan borçlar için temmuz ayında, SGK'ya ise ağustos ayı içinde yapılacağını, ödemelerde de 36 aya kadar taksit imkanı bulunduğunu bildirdi.
 
PEŞİN ÖDEMELERDE AYRICA YÜZDE 50 İNDİRİM YAPILACAK
 
Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler (ASMMMO) Polatlı Temsilcisi Semih Aydın  “Peşin ödemelerde Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarlar üzerinden ayrıca yüzde 50 indirim yapılacak. Borçları tecil edilenlerin, tecil talep tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde tahakkuk eden ve bu kapsama giren borçları da tecil edilebilecek. Bakanlar Kurulu, teminatsız tecil tutarını 10 katına kadar artırmaya, yarısına kadar indirmeye, yeniden kanuni tutarına getirmeye, zorunlu teminat oranını yüzde 50'ye kadar artırmaya, sıfıra kadar indirmeye, yeniden kanuni orana getirmeye yetkili olacak. Maden bölgesinde belirlenen alandaki ruhsatların tüzel kişiliği haiz bir şirkette birleştirilmesi için mevcut ruhsat sahiplerine imkan tanınıyor. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından buluculuk hakkı kazanılan maden ruhsat sahaları, bedeli karşılığında ihtisaslaşmış devlet kuruluşları ile bunların bağlı ortaklıklarına bakan onayıyla devredilebilecek” dedi.
 
KESİNLİKLE SÜRE UZATIMI OLMAYACAK 
 
Bundan önceki yeniden yapılandırma kanunlarında, kanunla verilen başvuru süresini Bakanlar Kurulunun uzatabildiğini hatırlatan Aydın, ancak 7020 sayılı Kanunda Bakanlar Kuruluna böyle bir yetki verilmediğini söyledi. Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler (ASMMMO) Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, şunları kaydetti: "Vatandaşlarımız, 'önceki kanunlarda süre nasıl olsa uzatılıyordu, bunda da olur' diye düşünebilirler. Asla böyle bir şey söz konusu değil.  Haziran ayının sonunda başvurular bitmiş olacak. Vatandaşlarımızdan özellikle rica ediyorum, başvurularını son güne bırakmasınlar. 'Son gün geldik, bu başvuruları yapamadık, süre uzatın' demesinler. Önümüzde 10 gün var. Bu hafta boyunca cuma günü mesai saati bitimine kadar müracaatlarını yapsınlar. Araya bayram tatili giriyor. Hafta sonu, arife günü, bayramda vergi dairelerimiz, posta idareleri açık olmayacak. Bayram bittikten sonra çarşamba, perşembe ve cuma günü gece saat 24.00'e kadar vergi dairelerimiz açık olacak. İnternet ortamında müracaat, zamana bağlı değil. Bayram da dahil olmak üzere internet üzerinden 7/24 başvuru imkanı var” diye konuştu.
 
OLAĞANÜSTÜ İMKANLAR SUNULDU 
 
Aydın, söz konusu kanunda vatandaşa olağanüstü imkanlar sunulduğuna değinerek, yapılandırmaya başvuranların vergi aslını mutlaka ödeyeceklerini ve çok düşük oranlarda gecikme faizi ödeme imkanına kavuşacağını söyledi. Vatandaşın vergi aslına bağlı kesilmiş cezası varsa, cezanın tamamını sildiklerini anlatan Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler (ASMMMO) Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, “Yani 100 lira vergi, 100 lira da cezası var, cezasını sıfırlıyoruz. 100 lira üzerinden almamız gereken yıllık yüzde 16,80 gecikme zammını, yıllık yüzde 3-4'e kadar düşürüyoruz.” şeklinde konuştu. Aydın, trafik para cezalarında da aylık gecikme zammının yüzde 5, yıllık ise yüzde 60 olduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Gelin  trafik para cezası için yeniden yapılandırmaya müracaat edin. Örneğin Kasım 2015’te kesilen bin liralık trafik para cezası var. Bunun normalde 31 Aralık 2015’te ödenmesi gerekiyordu, ancak vatandaş ödememiş. Bugün bu paraya yüzde 85 oranında gecikme zammı ödemesi lazım. Bin liranın üzerine 850 lira daha bir gecikme zammı ödemesi gerekiyor. Halbuki bu Kanuna müracaat ederse yüzde 85 oranı yüzde 6,35’e düşüyor, 850 lira yerine 63 lira ödüyor. Daha ne yapsın devlet? Peşin ödemek isteyen vatandaşlara yönelik de normalde hesaplanan faizi tekrar yarı yarıya bir daha düşürüyoruz. Olağanüstü bir imkan var.”
 
BİR DAHA YENİDEN YAPILANDIRMA KANUNU OLMAYACAK
 
Hükümet yetkililerin geleceğe dönük olarak bir yeniden yapılandırma kanunu düşünmediğini de vurgulayan Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler (ASMMMO) Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, artık zor duruma düşüp, borcunu ödemek isteyen kişilere yönelik kolaylaştırılmış tecil müessesi getirdiklerini söyledi. Aydın, “Onun için bizim artık gelecekte yeniden yapılandırma kanunlarına ihtiyacımız olmayacak. Bu açıdan çağrıda bulunuyorum vatandaşlarımıza, bir daha yeniden yapılandırma kanunu olmayacak. Devlet bu kadar imkan sağladıktan sonra hala 'borcumu ödemiyorum' demek kabul edilebilir bir şey değil. Gelin devletle olan bu alacak-verecek meselenizi tatlıya bağlayın. Burada idare de taksitler halinde bu ödemeyi alsın, sizi takip etmesin." diye konuştu. 
 
HER TÜRLÜ GECİKME ZAMMI VE CEZALARI YAPILANDIRMA KAPSAMINDA
 
Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler (ASMMMO) Polatlı Temsilcisi Semih Aydın  “31 Mart 2017'den önceki gümrük vergileri, vergi ve bazı idari para cezaları, sigorta ve sosyal güvenlik destek primleri ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz, gecikme cezası yapılandırma kapsamına alınıyor. Düzenleme kapsamında ödenecek olan Motorlu Taşıtlar Vergisi için taksit ödeme süresince fenni muayene izni verilecek” şeklinde konuştu.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI