Hasat Sezonunun Gelmesiyle Biçerdöver Kontrolleri Başlıyor


Hasat Sezonunun Gelmesiyle Biçerdöver Kontrolleri Başlıyor

Dane kaybını en aza indirmek için yapılan kontroller tüm ilçelerde 200’ün üzerinde personel ile kontroller başlıyor.

Hasat Sezonunun Gelmesiyle  Biçerdöver Kontrolleri Başlıyor
Bu içerik 971 kez okundu.
 
 
Dane kaybını en aza indirmek için yapılan kontroller tüm ilçelerde 200’ün üzerinde personel ile kontroller başlıyor.
 
 
Yapılan kontrollerde yüzde 2’nin üzerinde dane kaybına yol açarak biçim yapan, yangın söndürme cihazı bulunmayan ve belgesiz biçim yapan operatörlere her bir kusur için 227 TL ceza kesiliyor. Önceki yıl operatör belgesi olmayan biçerdöver sahip ve sürücülerine sekiz dönem halinde kurs açarak 163 kişiye operatör belgesi veren Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, hasat döneminde de operatörlerin hem kursta öğrendiklerini uygulayıp uygulamadığını kontrol ediyor hem de belgesiz operatörler hasattan men ediyor.
 
HEDEF YÜZDE 1’İN ALTINA İNMEK
 
Polatlı İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü de hasat çalışmalarını yerinde inceleyerek, dane kaybı kontrolü yaptı ve ilk kontrolünü yapıyor. Ekipler özellikle buğdayda kaliteyi ve rekolteyi olumsuz etkileyecek dane kaybını önlemek için önemli çalışmalar yapıyor. Polatlı İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Burhanettin Sütçü ve kebi hasat sezonunun başlamasının ardından Polatlı’yı bölgelere ayırarak ürticilerin emeklerinin boşa gitmemesi için çalışıyor. Polatlı İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Burhanettin Sütçü, hasat sırasında ürün kaybı yaşanmaması için gerekli kurallara titiz bir şekilde uyulması gerektiğini vurguladı. Polatlı’da hasat çalışmalarını sıkı bir şekilde kontrol edeceklerini kaydeden Sütçü, konuyla ilgili olarak da Ankara Valiliğince kısa bir süre önce herkesin görevlerini belirten bir genelgenin yayınlandığını hatırlattı. Hasatta yaşanan dane kayıplarının yol açtığı ekonomik kayıplara değinin Sütçü, yapacakları kontrollerle dane kayıplarını yüzde 2 olan sınır değerlerin altına, hatta yüzde 1’in altına indirmeyi hedeflediklerini söyledi.
 
VALİLİK GENELGEYİ YAYINLADI
 
Hasat sezonunun başlamısının ardından Ankara Valiliği’de resmi genelgeyi yayınlayarak uyulması gereken kurallar ve diğer aydıntıları paylaştı.Valilik genelgesinde şu hususlara yer verildi; “Bu karar; tarla bitkilerinin (buğday, arpa, soya, çeltik, mısır, ayçiçeği, yulaf, çavdar,nohut, aspir vb.) zamanında, en az dane ve sap kaybı ile tekniğine uygun olarak biçilmesini sağlamak, hasat edilmesini sağlamak ve bu sayede milli servet kaybını önlemek, biçerdöverlerle yapılan hasatta meydana gelen ürün kayıp ve hasarlarını en alt seviyede tutmak, eğitimsiz ve donanımsız biçerdöver hizmetleri verilmesinin önüne geçerek kamu düzeni ve kamu güveninin korunması amacıyla Ankara İli mülki hudutları dahilinde biçerdöverlerin çalıştırılmaları, kullanımları, kontrol hizmetlerinin yürütülmesi ve denetlenmesi ile ilgili usul ve esasları kapsar.
 
YASAL DAYANAK
 
Madde 2- Eğitimsiz ve donanımsız biçerdöver hizmetleri verilmesinin önüne geçilerek kamu
düzeni ve kamu güveninin korunması amaçlanan bu karar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ‘Biçerdöverle Ürün Hasadında Kontrol Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Uygulama Talimatı’ ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun4,  32 ve 40. maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.
 
BİÇERDÖVER SAHİPLERİ VE BİÇERDÖVER OPERATÖRLERİNİN HUBUBAT HASADINDAKİ SORUMLULUKLARI
 
Madde 3- Ankara İli mülki hudutları dahilin de 2017 yılı hasat sezonu hububat hasadında, biçerdöver sahipleri ve biçerdöver operatörlerinin aşağıda belirtilen hususlara uymaları zorunludur.
a) “G sınıfı (Biçerdöver) Sürücü Belgesi” veya “Biçerdöver Operatör Belgesi“ bulunmayanlar biçerdöver operatörü olarak çalışamazlar ve biçerdöver sahipleri tarafından çalıştırılamazlar.
b) İlimizde 2017 yılı için biçerdöverlerle yapılacak hasatta ürün kayıp oranı %2 ‘ yi geçmeyecektir.
c) Biçerdöver sahipleri, biçerdöverlerle en az bir adet 6 kiloluk yangın söndürücü cihazı bulundurmak zorundadır. d) Biçerdöver sahipleri ve biçerdöver operatörleri yetkili kontrolörlerce talep edilmesi halinde kimliklerini ibraz etmek zorundadırlar. Madde 4- Ekin sahipleri, hasatta fazla ürün kaybına sebep olan biçerdöver operatörlerini en yakın
İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bildireceklerdir.  Biçerdöver kira ücretlerinin belirlenmesinde esas, karşılıklı anlaşma olacaktır. Ekin sahibi veya ekin sahiplerini temsilen muhtarlık, belediye başkanlıkları, ziraat odası başkanlıkları veya çiftçi mallarını koruma başkanlıklarınca, hizmet vericiler olan biçerdöver sahibi veya sahipleri ile hukuki geçerliliği olan sözleşme yapacaklar. Biçerdöver hasat ücretleri yapılacak sözleşmede belirtilecektir.
 
KONTROLLER
 
Madde 5- 2017 yılı biçerdöverle ürün hasadında tarla kontrolleri, İl ve İlçe Gıda, Tarım ve
Hayvancılık Müdürlükleri tarafından hasat tekniği konusunda eğitimli ve yetki belgesi verilmiş teknik elemanlarca yapılacaktır.
 
İDARİ YAPTIRIM KARARININ TESPİTİ VE UYGULANMASI
 
Madde 6- Kontroller sırasında bu tebliğin 3. Maddesinde yer alan hususlardan bir veya birkaçının
ihlal edildiğinin tespiti halinde ”Yetkili Kontrolör Belgesi” verilmiş kontrolörlerce Biçerdöver Kontrol Hizmetlerinin Organizasyonu ile Kontrollerde Takip Edilecek Esas ve Usullere Ait uygulama talimatındaki idari yaptırım karar tutanağı formu doldurulacak ve mülki idare amirinin onayına sunulacaktır. Bu kararın 3. Maddesine uymayanlara, davranışları başka bir suç oluşturmuyorsa 5326 sayılı kabahatler kanunun 32. Ve 40. Maddelerine uygun olarak eğitimsiz ve donanımsız biçerdöver hizmetleri verilmesinin önüne geçilerek kamu düzenini ve güvenliğinin korunması amacıyla işlem yapılacak, mahalefet edenler veya müşkülat gösterenler hakkında da yetkili kontrolün talebi halinde ilgili makamlarca kolluk kuvvetlerinin müdahalesi sağlanacaktır.
ANKARA POLATLI HABER HASAT SEZONU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI