TANAP’dan Tarıma Hibe Desteği


TANAP’dan Tarıma Hibe Desteği

TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında TANAP Boru Hattı güzergâhı üzerindeki Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale gibi illerden sonra Polatlı başta olmak üzere Ankara güzergahın

TANAP’dan Tarıma Hibe Desteği
Bu içerik 2285 kez okundu.

TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında TANAP Boru Hattı güzergâhı üzerindeki Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale gibi illerden sonra Polatlı başta olmak üzere Ankara güzergahında bulunan ilçelere de tarım başta olmak üzere birbirinden çeşitli sosyal projelere de yüzde 95 oranında hibe desteği veriyor.

Türkiye ve Azerbaycan, bugüne kadar başarı ile yürüttükleri çalışmalara bir yenisini daha ekleyerek dünya enerji piyasalarında ses getirecek dev bir projeye imza atıyor. Bu proje: Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP). İki kardeş ülke, Türkiye ve Azerbaycan’ın iş birliğiyle ortaya çıkan bu dev proje ile Avrupa’nın ve Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacını karşılamayı bunun yanı sıra bölgede gaz çeşitliliğinin sağlanmasını hedefleniyor. Önceliği insan, çevre, iş sağlığı ve güvenliği olan proje, Türkiye’nin gücüne güç katarak konumuna katkıda bulunacak dolan TANAP en önemli güzergahlarından olan Polatlı ve Haymanalı vatandaşlar için 23 Haziran tarihinde hibe desteği başvuru çağrısı yapıldı.


HİBE DESTEĞİ YÜZDE 95’E KADAR VERİLİYOR
 

Bu kapsamda TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım programları kapsamında ÇKS ve TBS kaydı olan polatlı ve Hayvmana’da çiftçilere yönelik  canlı hayvan alımlarına, traktör, balya makinası,tarım zirai aletleri, arıcılık, ahır tadilat konularında %95 oranında hibe desteklemsinde bunulacak. Puanlama TANAP Boru hattı güzergahında ki yerleşim yerleri artı 2 puan olarak değerlendirilecektir. Son başvuru tarihi 20.04. 2017 tarihidir. TANAP Projesi’nin inşaat ve işletme aşamalarında yerel halkın yaşam kalitesini iyileştirerek bölgede sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasına katkıda bulunmak için geliştirdiği Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamındaki Doğrudan Hibe Fonlama Mekanizması ile desteklenecek proje teklifleri için birinci çağrı yapıldı. Polatlı’yıda kapsayan hibe destekleri için 23 Haziran’dan itibaren II. çağrı da yapıldı. Polatlı’da 9-12 ay süreli proje teklifleri için 200.000 TL – 1.500.000 TL hibe başvurusunda bulunabilecek. Yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, kooperatifler, birlikler, vakıflar, dernekler, meslek odaları, federasyonlar, üniversiteler, küçük işletmeler, köy muhtarları, çiftçi ve hayvan kayıt sistemine kayıtlı olanların da dahil olduğu geniş bir kitleyi hedefleyen programın ayrıntılarına yayımlanan başvuru rehberi’nden ulaşılabilir http://www.tanap-seip.com/ http://www.tanap-seip.com/ adresinden de detaylı bilgye ulaşabilirsiniz.


HİBE DESTEĞİ HEDEF GRUPLARI
 

Projenin asıl hedef grupları, boru hattı üzerindeki illerde ve özellikle hattın güzergâhı üzerindeki ilçelerde yaşayanlardır. Ayrıca, aşağıda tanımlanan dezavantajlı gruplara öncelik verilecektir.
Kadınlar: Ailenin tek gelir sağlayıcısı olan ve projedeki kamulaştırma nedeniyle geçim kaynaklarını kaybeden hanereisi kadın olan haneler. Yoksullar: Asgari gelir düzeyinin altında kazancı olan ve projedeki kamulaştırma nedeniyle gelir kaybına veya azalmasına uğrayanlar. Topraksız vatandaşlar: Kendine ait ekip biçtiği toprağı olmayan ancak başkalarının arazilerinden geçimini sürdürüp projedeki kamulaştırma sonrasında artık başkalarının topraklarında çalışma imkânını da kaybedenler. 


Yaşlılar: Kamulaştırma nedeniyle toprağını, dolayısıyla geçim kaynağını kaybeden, yaşamlarını sürdürmekte zorlanan, genellikle okur-yazar olmayan, yalnız yaşayan; bu nedenle ilave sosyal destek ihtiyacı olan ileri yaştaki vatandaşlar. Engelliler: Toprağını dolayısıyla geçim kaynağını kaybettikten sonra yaşamlarını sürdürmekte zorlanma ihtimali olan engelli vatandaşlar.


SADECE TARIMA DEĞİL PEK ÇOK SOSYAL BAŞLIKTA DESTEK VAR
 

TANAP projeleri sadece tarımsal destekleri kapsamıyor. Yöresel el sanatlarını geliştirme, yerel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve pazarlanması, jeotermal, biyogaz, güneş paneli gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan seraların, ahırların ve işletmelerin yapılması, yenilenmesi gibi çalışmalar desteklediğimiz projelerin başında geliyor. Yine KOBİ’lere üretimlerini arttıran, çeşitlendiren veya yeni ürün üretmelerini sağlayan makine ve teçhizatın alınması, ürünleriyle ilgili markalaşma ve tasarım projeleri, kapasitelerinin verimliliklerinin arttırılmasına yönelik projeleri de hibe desteği kapsamında.


TANAP ADİTA TÜRKİYE BAŞTAN SONA DOLAŞIYOR

Bin 850 km’lik uzunluğuyla Türkiye’de 20 il, 67 ilçe ve yaklaşık 600 köyden geçen TANAP, doğrudan yatırım yapmak istediği ve programın öncelik alanları arasında yer alan 6 projeye 14 milyon lira kaynakla destek olacak. Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı -TANAP Projesi, Türkiye ve Azerbaycan’ın bugüne kadar başarı ile yürüttükleri projelerin enerji alanındaki en önemli temsilcilerinden biridir. Tarihten gelen kardeşlik bağlarını bugünün koşullarında “İki Devlet Tek Millet” ülküsüyle perçinleyerek sürdüren iki ülke için de büyük öneme sahip olan TANAP Projesi, dünya enerji piyasalarında da ses getirecek dev bir projedir. Dev yatırımlara imza atan iki kardeş ülkenin, enerji alanında Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve Bakü-Tiflis-Erzurum Doğal Gaz Boru Hattı Projeleri ile ivme kazanan stratejik iş birlikleri, Avrupa’nın ve Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacını karşılamayı bunun yanı sıra bölgede gaz çeşitliliğinin sağlanmasını hedefleyen TANAP Projesi ile daha da kapsamlı hâle gelmiştir.

ANKARA POLATLI HABER TANAP
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI