İlçe Yeni Bir Eğitim Modeline Hazırlanıyor


İlçe Yeni Bir Eğitim Modeline Hazırlanıyor

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından destek alan projelerden biri de Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ait Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Ankara Kalkınma Ajansına sunulan Eğitimde Stem Uygulamalarının Kullanımı - Eğiticilerin Eğitimi isim

İlçe Yeni Bir Eğitim Modeline Hazırlanıyor
Bu içerik 2233 kez okundu.

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından destek alan projelerden biri de Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ait Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Ankara Kalkınma Ajansına sunulan Eğitimde Stem Uygulamalarının Kullanımı - Eğiticilerin Eğitimi isimli proje ajans tarafından Mayıs 2017 tarihinde destek gördü.

TOBB Fen Lisesi, Zafer Ortaokulu, Hikmet Uluğbay Ortaokulu, Karahamzalı Ortaokulu, Mıhçıoğlu Ortaokulu, Esentepe Ortaokulu, 13 Eylül Ortaokulu, Gevher Nesibe Sağlık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Atatürk İlkokulu, İmam hatip Ortaokulu, Şehitlik İlkokulu, Yavuz Selim İlkokulu, Hatice Mevlüt Yılmaz Ortaokulu, Özel Eğitin İş Uygulama Okulu, Beştepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Sevim Aras İlkokulu, Polatlı Anadolu Lisesi, Sakarya Ortaokulu, Ruhiye İrfan Yurtseven ilkokulu katılımıyla toplam 62 öğretmene Zafer Ortaokulu ev sahipliğinde eğitim verildi.


STEM ŞU ANDA AVRUPA ÜLKELERİNDE UYGULANIYOR
    “Science, Technology, Engineering ve Mathematics kelimelerinin birleşiminden oluşan STEM öğrencilerin problemlere disiplinler arası bakmasını, bütüncül bir eğitim yaklaşımıyla bilgi ve beceri kazanmasını öngörmektedir. STEM eğitimi, okulöncesi eğitimden yükseköğretime kadar tüm eğitim sürecini kapsayan proje tabanlı bir yaklaşım olarak kabul edilmiştir. Proje koordinatörlüğünü ve yürütücülüğünü yapan Fen bilimleri öğretmeni Ebru Balcı’nın STEM uygulaması modern dünyanın mühendislik çalışmaları ve somut öğrenme deneyimleri için vazgeçilmez bir yaklaşımıdır. Polatlı İlçesi var olan potansiyeli harekete geçirmek kalkınmayı sağlamak amacıyla eğitimde başarıyı artırmak hedeflenmektedir. STEM şu anda Amerika, Japonya, Kore, Almanya ve Çin gibi önde gelen ülkelerde ilk ve ortaöğretim kurumlarında uygulanmaktadır. Amerika'da STEM mevcut ekonomik ve teknolojik gücünü korumak için en önemli unsur olarak görülmektedir ve bunun içinde ciddi bütçeler ayrılmaktadır. Uluslararası platformda geçerliği olan PISA, TIMSS gibi sınavlarda ise Türkiye'nin başarı ortalaması maalesef çok yüksek değildir.”

STEM'İ DAHİL EDEREK DAHA ETKİLİ VE VERİMLİ DERS İŞLEYEBİLECEKLERDİR
 

“TIMMS ve PISA testlerinde Türk öğrencilerin başarısı diğer ülkelerden çok geri kalmaktadır. Türkiye TIMSS 2011 Matematik başarısı değerlendirmesinde, 4. sınıf düzeyinde 50 ülke arasında 35'incidir; Fen Bilimleri Başarısı değerlendirmesinde, 4. sınıf düzeyinde 50 ülke arasında 36'ncıdır. Gelenekçi eğitim yaklaşımlarının beraberinde getirmiş olduğu ezberci eğitim anlayışı, öğretmen merkezli öğretim, sıkı disiplin anlayışı gibi sistemden kaynaklı mevcut sorunlar; çocuğun gerçek hayat durumlarından kopuk olmasına ve problem çözme, eleştirel-analitik yenilikçi düşünme becerilerinin gelişmesine engel olmaktadır. Dolayısıyla, STEM eğitimi bu noktada eksikliklerimizi giderebilecek bir eğitim imkanını bizlere sunmaktadır. Yapılacak bu çalışma ile öğretmenler kendilerini mesleki beceri ve donanım açısından geliştirebilecekler ve eğitim yaklaşımlarına STEM'i dahil ederek daha etkili ve verimli ders işleyebileceklerdir. Uzun vadede, öğrenciler öncelikle derste yaparak-yasayarak edindikleri bilgileri, günlük yaşamlarına yansıtabilecek ve problemlerle daha kolay baş edebileceklerdir. “


STEM İLE ANA OKUL YILLARINDAN BAŞLAYACAK ŞEKİLDE DESTEKLENECEKTİR
 

“Ayrıca bilgi ve teknoloji çağında olduğumuz gerçeğinden hareketle, eğitimin uzun vadeli bir yatırım olduğunu göz önünde bulunduracak olursak; bu süre sonunda çocukların STEM derslerine ilgisinin çekilmesi ve becerilerinin gelişmesi, geleceğimize büyük katkılar sağlayacaktır. Basit bir örnekle, dış ülkelerden satın aldığımız ürün ve hizmetler; bizim kendimizin üretebileceği bir şekle dönüşebilecektir. En güzeli ise bu ürünleştirme süreci STEM ile ana okul yıllarından başlayacak şekilde desteklenecektir. Doğal olarak, STEM eğitimi teorik bilgilerin uygulamaya, ürüne ve yeni buluşlara dönüştürülmesine olanak tanıması açısından oldukça önemlidir. STEM eğitimleri dünyada is gücü niteliğinin artırılmasını sağlamak için gerekli stratejilerden olan deneme yanılma, yaparak öğrenme, sorgulama, araştırma yapma ve buluş yapma gibi davranışların geliştirilmesini sağlar. Bu da iş gücü piyasasında, üretim, AR-GE, inovasyon, teknik altyapı ve süreç geliştirme ve nitelikli is gücü açığının kapatılmasına hizmet edecektir.”


STEM EKOSİSTEME ÇOK BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAKTIR
“Proje kapsamında öğretmenlere Eğitim Öğretim, Danışmanlık, Bilinçlendirme, Farkındalık arttırıcı faaliyetler, Öğretmenlere sözel ileti ile bilgilerin aktarılması, Eğitim süresi boyunca yapılacak çalışmaların anlatılması, Uygulama, demonstrasyon yöntemi, STEM materyallerinin tanıtılması ve uygulamalar yaptırılması gerçekleştirilmiştir. Öğretmenlerin STEM konuları ile tanışması sonucunda sınıflarına öğrencileri ile yenilikçi ve farklı uygulamaların takip edilmesi sağlanabilecektir. Ayrıca eğitimde başarı sağlamış STEM ekosistemine çok büyük katkı sağlayacaktır. Öğretmenlerin ders içeriğine aldıkları STEM eğitimi ile öğrenciler, ailelerine yaptıkları farklı uygulamaları taşıyacak ve bu okullarda veli farkındalığı sağlanmış olacaktır. Diğer okullarda eğitimi alan öğretmenler ve zümreler arasında paylaşım yapılacak ve bu sayede farklı branşlarda da STEM' e karsı merak uyandırılabilecektir.”

ANKARA POLATLI HABER EĞİTİM SİSTEM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Gıda Bakanı Fakıbaba'dan Et Fiyatlarına İlişkin Açıklama!
Gıda Bakanı Fakıbaba'dan Et Fiyatlarına İlişkin Açıklama!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!