Bayramda Trafik Denetimleri Artacak


Bayramda Trafik Denetimleri Artacak

Ramazan Bayramı öncesi trafikte seferberlik anlayışı ile yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmek amacıyla alınacak tedbirlere ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliği, il emniyet müdürlüğü ve il jandarma komutanlıklarına genelge

Bayramda Trafik  Denetimleri Artacak
Bu içerik 919 kez okundu.

Ramazan Bayramı öncesi trafikte seferberlik anlayışı ile yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmek amacıyla alınacak tedbirlere ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliği, il emniyet müdürlüğü ve il jandarma komutanlıklarına genelge gönderdi. Buna göre, trafiğin yoğun olduğu güzergâhlar bayram süresinde helikopter, drone ve İHA'lar ile takip edilerek denetlenecek. 

Ramazan bayramından günler önce, trafikte seferberlik anlayışı ile bayramda alınacak trafik tedbirler konusunda, valiliklere uyarı yazısı gönderildi. Buna göre trafikte yaşanabilecek olumsuzların önüne geçmek amacıyla alınacak tedbirler şu şekilde:


YOĞUN TRAFİK HELİKOPTER, İHA VE DRONE İLE DENETLENECEK

Trafiğin yoğun olduğu güzergâhlar, bayram süresince, helikopter, drone ve İHA'lar ile takip edilerek denetlenecek. 'Tuzak Radar' algısına neden olacak yöntemler ile radar araçları gizlenerek denetim yapılmayacak, radarla hız denetimleri, hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı yerlerde yapılacak.  Ayrıca, sadece ön koltukta değil, arka koltukta oturanların da emniyet kemeri kullanımı denetlenecek, bu konuda bilgilendirmeler yapılacak.


KARMA DENETİM EKİPLERİ OLUŞTURULACAK

Trafik personeline trafiğin tanzimi ve denetimi dışında görev verilmeyecek, ihtiyaç duyulması halinde, görevli diğer personelden destek alınacak. Bayram tatili süresince genel hizmet birimleri ile trafik personelinden karma denetim ekipleri oluşturulacak. Ayrıca, yine ihtiyaç duyulması halinde Polis Bölge Trafik Ekipleri ile Jandarma Trafik Timlerince karma ekipler oluşturularak denetimler yapılacak. Denetim bölgelerinde, ekip ve personel görünürlüğü açısından, reflektif yelekler giyilecek, hava durumuna göre dominit lambalar ile el fenerleri kullanılacak ve güzergâhta araçların tepe lambaları açık olacak.


SÜRÜCÜ İLE YÜZ YÜZE TEMAS EDİN VE NEZAKETLİ OLUN UYARISI

Sürücülerle yüz yüze temas etmek amacıyla, kural ihlali yapılıp yapılmadığına bakılmadan araçlar durdurularak, saygı ve nezaket kuralları içerisinde hız yapmamaları, ön ve arka emniyet kemeri takmaları, araç kullanırken cep telefonuyla görüşme yapmamaları, şerit kullanma kurallarına riayet etmeleri ve kavşaklara yaklaşırken yavaşlamaları gibi konularda bilgilendirme yapılacak.


OTOBÜSLERDE EMNİYET KEMERİ DENETİMLERİNE AĞIRLIK VERİLECEK

Yoğunluk durumuna göre terminal ve ara istasyonlarda takviye personel görevlendirilecek, terminal ve izin verilen yerler dışında (Korsan yolcu taşımacılığının önüne geçilmesi amacıyla), şehirlerarası otobüslerin kalkışlarına izin verilmeyecek. Otobüslerde emniyet kemeri denetimlerine ağırlık verilecek, yolcular 'otobüslerin karıştığı trafik kazalarında araçların devrilmesi ve araçtan dışarı savrulmalarının önlenmesi amacıyla emniyet kemeri kullanmaları', şoförler ise 'taşıt kullanırken telefonla konuşmamaları' konularında uyarılacak. Araçlarda, sadece ön koltuklar için değil, arka koltukları kullananlar için de emniyet kemeri denetimleri ve bilgilendirmeler yapılacak.


TRAFİĞİN YOĞUN OLDUĞU GÜZERGÂHLAR HAVADAN TAKİP EDİLECEK
 

Hizmet gerekleri dikkate alınarak, helikopterler ile drone ve İHA türü hava taşıtlarından, trafiğin yoğun olduğu güzergâhlarda bayram süresince yararlanılacak ve Polis-Jandarma Trafik Birimleri Karma Ekipleriyle yoğun denetimler gerçekleştirilecek.


SIKÇA KAZA YAŞANAN NOKTALARDA ÖZEL DENETİM YAPILACAK

Son 10 yılda bayram tatillerinde, kazaların yoğun olarak meydana geldiği 20 güzergâhta önlemler arttırılacak, bu güzergâhlarda, 10-20 km. bir resmi ekip görevlendirilecek. Trafiğin yoğun olduğu ve kazaların sıklıkla meydana geldiği 04.00-08.00 ve 16.00-20.00 saatleri arasında trafik denetimleri sıklaştırılacak. Hava koşulları takip edilerek, riskli hava koşulları olan gün, saat ve kesimlerde, riske yönelik tedbirler geliştirilecek.


RADAR UYGULAMASI OLACAK, ANCAK TUZAK OLMAYACAK

Şehirlerarası karayolları üzerindeki ilçe emniyet müdürlükleri/amirlikleri ekipleri, ilçe giriş-çıkışları ile trafiğin yoğun olduğu kavşaklarda düzenleme ve denetleme görevlerini görünür şekilde ve kazaların olmasını önlemek amacına yönelik olarak gerçekleştirecek. Radarla hız denetimleri, hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı yerlerde yapılacak, 'tuzak radar' algısına neden olacak yöntemler ile radar araçları gizlenerek denetim yapılmayacak.


UYKUSUZ SÜRÜCÜLER DİNLENMEYE ALINACAK


Uykusuzluk ve yorgunluk belirtileri görülen sürücülerin, denetim noktalarında ve araç dışında dinlenmeleri sağlanacak, yolculara da bu konuda bilgi verilecek. Bayram süresince 'Özel Yük Taşıma İzin Belgesi' ve 'Özel İzin Belgesi' kapsamındaki araçların trafiğe çıkmalarına izin verilmeyecek. Şehir içi ve şehirlerarası otobüslerde sivil kıyafetli personel görevlendirilmesine devam edilecek.


YOL KULLANICILARINA BİLGİLENDİRİCİ BROŞÜR


Yerleşim yerlerinde kazaların yoğun olduğu bölgelerde, uygunsuz parklanmalara izin verilmeyecek, yaya kaldırımları, yaya geçitleri, kavşak sistemleri, engelli vatandaşlar için tasarlanan engelli rampaları üzerine ve önüne park etmiş araçlar cezalar uygulandıktan sonra derhal kaldırılacak. Ayrıca, denetimlerde, yol kullanıcılarına bilgilendirme ve bilinçlendirmeye yönelik broşürler dağıtılacak, ihbar veya göreve ilişkin 155 ve 156'yı arayan vatandaşlara bilgi akışı sağlanacaktır.

ANKARA POLATLI HABER TRAFİK DENETİM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim