YENİDEN POLATLI’NIN GÜNDEMİNE GİRER Mİ?


YENİDEN POLATLI’NIN GÜNDEMİNE GİRER Mİ?

Benzin ve motorinde yerli tarım ürünlerinden veya bitkisel atık yağlardan üretilmiş etanol ile biodizelin harmanlanması zorunlu oldu.

YENİDEN POLATLI’NIN  GÜNDEMİNE GİRER Mİ?
Bu içerik 950 kez okundu.

Benzin ve motorinde yerli tarım ürünlerinden veya bitkisel atık yağlardan üretilmiş etanol ile biodizelin harmanlanması zorunlu oldu. 
Ankara Pancar Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, tarafından Konya Çumra Fabrikası’nda üretemine ilişkin 2010 yılından itibaren dillendirdiği ve bir dönem Polatlı’da bietanol elde edilecek tarımsal ürünlerin ekilmesi noktasında çiftçilere de ön ayak olmuştu. 2017 yılına Muhittin Bıyıkoğlu’nun gelindiğinde ise bu çağrıların ne denli doğru olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oldu.


Bıyıkoğlu Kongresinde De Çağrı Yapmıştı

Ankara Pancar Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, kooperatifin genel kurulunda yaptığı konuşmasında da üreticinin ve fabrikaların mutlak biyoyakıt üretimine yönlendirilmesi gerektiğinin üstünü çizmişti.Bıyıkoğlu “Diğer bölgelerdeki fabrikalar için ise sektörün sosyo-ekonomik önemini dikkate alarak rekabet edebilir imkânlar sağlanarak devamlılık sağlanmalıdır. Bunun için de bu fabrikalar şeker üretimi ile birlikte biyoyakıt (etanol) üretimine de yönlendirilmelidir. Kâr edemeyen fabrikaların satın alınıp kapatılması durumunda, o bölgelerde büyük çapta ekonomik, sosyal ve siyasal sorunlar ortaya çıkabilecektir.

EPDK ZORUNLU KILINDI

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıtta bitkisel katkı kullanılması zorunlu hale getirilirken, bu bitkilerin yerli olması şartını koştu. Buna göre, dağıtıcı lisansı sahiplerinin rafinericiden temin edilen benzinde en az yüzde 3, motorinin toplamında ise en az yüzde 0,5 oranında yerli tarım ürünlerinden veya bitkisel atık yağlardan üretilmiş etanol ve biodizelin harmanlanması zorunluluğu getirildi.


YÜRÜRLÜĞE GİRME TARİHİ

EPDK'nın söz konusu uygulamayı düzenleyen iki ayrı tebliği, 1 Ocak 2018'de yürürlüğe girmek üzere bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğlerden ilkinde, dağıtıcı lisansı sahipleri tarafından, bir takvim yılı içerisinde, kara tankeri dolum üniteleri hariç rafinericiden temin edilen ve ithal edilen benzin türlerinin toplamına, en az yüzde 3 oranında yerli tarım ürünlerinden üretilmiş etanolün harmanlanmasının 2018'den itibaren zorunlu olması kararlaştırıldı. Diğer tebliğe göre ise dağıtıcı lisansı sahipleri tarafından, bir takvim yılı içerisinde, ithal edilen ve kara tankeri dolum üniteleri hariç rafinericiden temin edilen motorininin toplamına, en az yüzde 0,5 oranında yerli tarım ürünlerinden ve/veya bitkisel atık yağlardan üretilmiş biodizel harmanlanmış olması yine 2018'den itibaren zorunlu olacak. Söz konusu harmanlama yükümlülüğü kapsamında, EPDK'ya intikal eden bildirimlerin incelenmesinde biodizel oranı en yakın yüzde 0,01'e yuvarlatılarak değerlendirilecek.


REKABET KURALLARI


Piyasada biodizel arz sıkıntısı yaşandığının veya biodizel fiyat oluşumunda rekabeti ve piyasayı bozucu durumların kurum tarafından tespiti halinde, harmanlama oranı yeniden belirlenebilecek. Ayrıca, takibe konu takvim yılının tamamında faaliyette bulunmayan dağıtıcı lisansı sahipleri için harmanlama yükümlülüğü aranmayacak.


BİYOETANOL NEDİR? HANGİ TARISSAL ÜRÜNLERDEN ELDE EDİLİR?

Biyoyakıtlar; sıvı veya gaz olarak motorlarda kullanılan ve tarım ürünleri, orman ürünleri, nebatat, organik atıklar veya bunların işlenmesi sonucu ortaya çıkan yan ürünlerden elde edilen kaynağı fosil olmayan yenilenebilir enerji kaynaklarıdır.  Dünyada süratle tükenmekte olan petrol türevi yakıtlar ve bu yakıtların yanmaları sonucu ortaya çıkan zehirli gazların çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri biyoyakıt teknoloji gelişimini hızlandırmış ve üretim kapasitesilerinin süratle artmasına imkan sağlamıştır. Günümüzde süratle tüketilen doğal kaynaklar ve artan sanayileşme sonucu temiz hava, temiz su ve temiz yakıt kavramları insan yaşamının vazgeçilmez parçaları olmuşlardır. Biyoyakıtlar çevresel açıdan temiz yakıtlardır. Fosil yakıtların çevreye verdikleri olumsuz ve kalıcı etkilerinin maliyetleri göz önüne alındığında biyoyakıtlar en ekonomik yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. 


Biyoetanol kaynağı nişasta olan ve tarım ürünlerinden elde edilen yüksek oktanlı bir biyoyakıttır.
Biyoetanol nişastanın şekere dönüşümü akabinde uygulanan fermentasyon işlemi ile ortaya çıkar. Biyoetanol renksiz bir sıvı olup, kimyasal bileşiminin %35’i ağırlıkça oksijenden oluşur. 


Biyoetanolün oktan derecesi 113, donma derecesi –114 C’dir.  Biyoetanol petrol türevi olan benzinlere homojen olarak karışır. Kimyasal içeriği, taşıdığı %35 oranındaki oksijen nedeni ile benzinlerin motorda yanmaları sonucu ortaya çıkan başta karbonmonoksit (CO), Partiküller (PM) ve Azot Oksit (NOX) gibi zehirli maddelerin azalmasını sağlar.  Biyoetanolün zehirli emisyonları azaltıcı etkisi vardır. Özellikle büyük metropolitan şehirlerde geniş araç trafiğinde oluşan yoğun zehirli gaz tabakalarının azaltılmasına katkıda bulunur. Biyoetanol tabiatta tamamen ve hızla çözünebilir olduğundan yeraltı su kaynaklarını kirletmez. Biyoetanol benzinlerle doğrudan karıştırılarak başka bir katkı maddesine ihtiyaç kalmaksızın motoru çalıştırır. 

Biyoetanol kimyasal bileşimindeki oksijen dolayısı ile motorda yanma verimini arttırır.  Biyoetanol katkılı benzin ile çalışan motorlarda ortaya çıkan ısı azalır ve özellikle kışın donmalarda motorun çalışmasını kolaylaştırır.

 

ANKARA POLATLI HABER
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Gıda Bakanı Fakıbaba'dan Et Fiyatlarına İlişkin Açıklama!
Gıda Bakanı Fakıbaba'dan Et Fiyatlarına İlişkin Açıklama!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!