KÖSEOĞLU, ÜLKENİN AKSİNE POLATLI’DA HENÜZ TARIMSAL ÜRETİMDE DÜŞÜŞ YOK!


KÖSEOĞLU, ÜLKENİN AKSİNE POLATLI’DA HENÜZ TARIMSAL ÜRETİMDE DÜŞÜŞ YOK!

Köylerin hızla kentleşmesiyle aile besiciliğinin yok olmaya başladığını vurgulayan Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, ülke genelinde yaşanan bu sorunun önlem alınmadığı takdirde henüz yapısı bozulmayan Polatlı’yıda esir alacağını söyledi.

KÖSEOĞLU, ÜLKENİN AKSİNE POLATLI’DA HENÜZ TARIMSAL ÜRETİMDE DÜŞÜŞ YOK!
Bu içerik 1037 kez okundu.

Köylerin hızla kentleşmesiyle aile besiciliğinin yok olmaya başladığını vurgulayan Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, ülke genelinde yaşanan bu sorunun önlem alınmadığı takdirde henüz yapısı bozulmayan Polatlı’yıda esir alacağını söyledi.

Bölge milletvekillerinin Tarım Bakanı Faruk Çelik’e sel raporunu sunmasına ilişkinde değerlendirmelerde bulunan Köseoğlu “İnanın bu yıl kuraklıkla mücadele ederken birde üstüne bu sel felateki Polatlı çiftçisini ve tarımını tabir-i caiz ise çökertmiş durumda” dedi.Köseoğlu “Polatlı olarak ülke genelindeki köylerin boşalması sorunu henüz bizde tam anlamıyla kendini göstermiyor. Ancak önlem alınmadığı takdirde yakın zamanda özellikle hayvansal ve bitkisel üretim noktasında sıkıntıları birlikte yaşacağız.Ülke geneline baktığımızda da durum hiç iç açıcı değil asında. 2014'te yürürlüğe giren Yeni Büyükşehir yasası ile 34 bin 247 olan köy sayısı 18 bin 335'e düşürüldü. Tarım arazisi meralara konut yapılmasıyla aile besiciliğini de yok etmeye başladı. Tarımda kendi kendine yeten bir ülke olmamıza rağmen metropolleşme yüzünden artık tarım arazisi kalmadı. Aile besiciliğine önem verilmeli ve çiftçi aileler özel olarak desteklenmeli” dedi.


SEL POLATLI TARIMINI DERİNDEN YARALADI
 

Polatlı’da onbinlerce dekar ekili arazinin sular altında kalmasının ardından gözler hükümete ve hükümetin Polatlı’daki temsilcilerine çevrildi. Ekili alanlardaki ürünlerin pek çoğu zarar görüp artık işlevsiz hale gelirken, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Aysel Dimir ve bölge milletvekillerinin Polatlı çiftçisinin mağduriyetine yönelik harekete geçmesinden ötürü mutlu olduğunu dile getirdi. Köseoğlu “AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir ve bölge milletvekillerimiz hazırlanan tarım ve sel raporunu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e sunacak. Bu son derece önemli çünkü bu yıl yaşadığımız felaketlerk ülke üretiminde de ciddi olumsuzluklar yaratacak. Polatlı çiftçisinin mağduriyetinin giderilmesini bekliyoruz” dedi.


ARAZİ TOPLULAŞTIRMA BİZDE İYİ GİDİYOR
 

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, hükümetin arazilerin toplulaştırması hamlesiin son derece önemli olduğunu, böylelikle hem tarım yapılan arazilerin küçülmediğini, hem üretimde eksilme yaşanmadığını hemde köylüün çiftçilikten kopmadığını söyledi. Köseoğlu “Arazi toplulaştırma bana göre son derece önemli bir konu. Çünkü tarım alanlarının küçülmeye başladığı, üretimin hızlı bir biçimde düştüğünü ülke geneline baktığımızda görebiliyoruz. Türkiye’nin aksine Polatlı olarak bizde bitkisel üretim anlamında herhangi bir düşüş yaşanmıyor. Ancak ülke genelindeki tarım sektörünün yaşadığı her türlü olumsuzluk doğrudan bizleride etkiliyor” dedi.


METROPOLLEŞME TARIM ALANLARINI KISITLIYOR
    Hızlı kentleşmenin tabiatın dengesini bozduğunu belirten Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, 'Hızlı kentleşme tarım arazileriyle beraber küçük aile besiciliğini de hızla yok ediyor. Tarım arazisi meraların yerini artık hep konutlar aldı. Tarımda kendi kendine yetebilen bir ülke olmamıza rağmen metropolleşme vatandaşın tarım ve hayvancılık yaptığı alanları kısıtlıyor. Bu durum tabiatın da dengesini bozuyor, köy hayatını bitiriyor' şeklinde konuştu.


ÇİFTÇİ AİLELERİ OLUŞTURULARAK DESTEK SAĞLANMALI


Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu büyük şirketler yerine aile besiciliğinin desteklenmesi gerektiğini hatırlatarak, 'Tarımda eskisi gibi kendi kendimize yetebilmek için öncelikle aile besiciliğine önem vermeliyiz. Büyük şirketlerin zamanla tekelleşmesi sorunu, küçük aile besiciliğini destekleyerek çözülür. Gelişmiş ve dışa bağımlılığı en alt düzeyde olan ülkeler kaynağını tarım ve hayvancılığı kendi tarım arazilerinde yürütmekten almaktadır. Bu sebeple bireysel olarak ne yapılırsa yapılsın aile besiciliği hepsinden önemli. Kentleşmeden ve tarım arazilerinin azalmasından en çok çiftçi aileler etkileniyor. Bu aileler özel olarak desteklenmelidir. Besicilikle uğraşan ailelerin azalması, yeni çiftçi aileleri oluşturularak artırılmalıdır. Çiftçi ailelere destek sağlanırsa ve verilen önem ciddi boyutlara ulaşırsa et konusunda da böyle sorunlarla karşılaşmayız. Et fiyatlarındaki artışın da önüne geçilmiş olur” diye belirtti.


PLANLI TARIM POLİTİKASI İLE SORUN ÇÖZÜLÜR
 

Gıda fiyatların artışındaki nedenlerin çok iyi analiz edilmesi gerektiğini belirten Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, “Fiyatlar üretimin yeterli olmasına karşın spekülatörler tarafından yükseltiliyorsa geçici süreli ithalat çözüm olabilir. Ancak kalıcı çözüm için üretimin artırılması ve çiftçinin maliyetlerinin düşürülmesi şart. Bunun için de planlı bir tarım politikası geliştirilmelidi” dedi.

 

ANKARA POLATLI HABER TARIM ZEKAİ KÖSEOĞLU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim