FETÖCÜ DARBECİLERİN MERKEZ ÜSLERİNDEN BİRİ DE POLATLI


FETÖCÜ DARBECİLERİN MERKEZ ÜSLERİNDEN BİRİ DE POLATLI

15 Temmuz darbe girişimin üzerinden neredeyse 1 yıl geçmesine karşın, darbe girişimine ilişkin detaylar yeni yeni ortaya çıkıyor. Darbe girişimini gerçekleştirmek isteyen FETÖ’nün ana merkez üslerinden birinin de Polatlı olduğu ortaya çıktı.

FETÖCÜ DARBECİLERİN MERKEZ  ÜSLERİNDEN BİRİ DE POLATLI
Bu içerik 2379 kez okundu.

15 Temmuz darbe girişimiin üzerinden neredeyse 1 yıl geçmesine karşın, darbe girişimine ilişkin detaylar yeni yeni ortaya çıkıyor. Darbe girişimini gerçekleştirmek isteyen FETÖ’nün ana merkez üslerinden birinin de Polatlı olduğu ortaya çıktı.

Birliklerin ve füze rampalarının Ankara’ya sevkinin yanında darbeye kalkışma eylemleri ile ilgili olarak düzenlenen iddianamede, darbecilerce hazırlanan ve olay gecesi iletişim amacıyla kullanılmak üzere oluşturulan "Birlik, telsiz çağrı kodları, irtibat personeli" de Polatlı’daki paşalar tarafından hazırlandığı ortaya çıktı. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine katıldıkları gerekçesiyle Ankara'nın Polatlı ilçesindeki 58. Topçu Tugayı ve Topçu ve Füze Okul Komutanlığında görevli 330 kişi hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talebiyle hazırlanan iddianamede, şüphelilerin darbeden önce yaptıkları hazırlıklara da yer verildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının hazırlayıp Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdiği iddianamenin "Planlama ve Hazırlık" başlıklı bölümünde, şüphelilerden FETÖ'nün Kara Kuvvetleri Komutanlığı imamı olduğu öne sürülen, Kara Kuvvetleri Harekat Başkanlığı Teşkilatı Şube Müdürlüğünde görevli Kurmay Albay Bilal Akyüz'ün, İstanbul'da bir seminerde bulunduğu, ancak darbe günü Ankara'ya geldiği bilgisi yer aldı.
İddianameye göre, şüpheli Bilal Akyüz, 06 DA 9557 plakalı aracı ile darbe girişiminden önce 58. Topçu Tugayına geldi ve Murat Aygün'ün makamına çıktı. İki komutan makamda görüşürken Aygün'ün küçük oğlunun ayakkabısını almak için içeri giren makam habercisi Er Oğuzcan Turan, şüphelilerin önünde büyük ve renkli bir haritanın olduğunu gördü. Komutanların talebi üzerine daha sonra da çay getirmek üzere odaya giren Turan, komutanların haritayı topladıklarını gördü.
Bilal Akyüz, makamdan ayrıldıktan sonra da şüpheli Murat Aygün, şöförü Serkan Aydoğ'dan bir Ankara haritası getirmesini istediği ve harita üzerinde çalışmalar yaptı.
Daha sonra Ankara Yapracık'ta şüpheli İbrahim Bektaş'ın içinde bulunduğu askeri araçta ele geçen bu haritada, Bektaş'ın yanı sıra Murat Aygün, eşi Sezer Aygün ve aynı toplantıya katılan Selçuk Serhat Pesek'in parmak izleri bulundu. Şüpheli Murat Aygün, ifadesinde söz konusu ziyaretin nezaket ziyareti olduğunu söyledi. Bilal Akyüz ise doktora tezi nedeniyle anket uygulaması için bu ziyareti gerçekleştirdiğini anlattı.
YÖNETİME EL KOYACAĞIZ

İddianameye göre, Akyüz'ün, 11 Temmuz'da Ankara Altınpark civarında bulunan bir eve yaptığı toplantıya Ali Kalyoncu, Savaş Kabaklı, Orhan Yıkılgan ile Ercan isimli bir kişi de katıldı. Bir süre sonra Ertuğrul Terzi'nin yanında Murat Yanık ile gelmesiyle toplantı başladı. Ali Kalyoncu toplantıda, "Yönetime el koyacağız", "Darbeye ilişkin planlama yapıyoruz." şeklinde konuşmalar yaptı. Toplantıya katılanlar, önlerinde bulunan Ankara haritası üzerinde Mamak Tugayının hangi noktaları kontrol edeceğini, Ankara'da kritik noktaları ve kurum ve kuruluşlara nasıl konuşlanacaklarını konuştu. Şüpheliler, Ankara'yı ikiye böldüler. Başkentin yarısını zırhlı birlikler komutanlığının, diğer yarısı ise Mamak Tugayının kontrolünde kaldı. Bir süre sonra Ejder Yıldırım da aynı eve geldi. Bilal Akyüz, Murat Yanık'ı alarak Kurmay Albay Muzaffer Düzenli'nin bulunduğu Batıkent'teki bir eve götürdü. İddianamede, Ankara'da hazırlık ve planlama faaliyetlerine burada devam edildiği bilgisine yer verildi.
Askerlerin darbede kullanılacak silah, mühimmat ve kumanyaların hazırlanmasına yönelik faaliyetleri de iddianamede yer aldı.
TÜRKSAT ve TİB'e  BİRLİK SEVKİ
Genelkurmay Başkanlığından Polatlı'ya gelen mesajlara değinilen iddianamede, şu ifadelere yer verildi:
"Bu şekilde sözde direktiflere ve ekli atamaları uygun olarak şüphelilerden Osman Ünlü'nün 4. Kolordu komutanlığına 16 Temmuz'da saat 00.30 sularında giderek, şüpheli Murat Aygün'ün ise aynı gün saat 01.35 sularında Topçu ve Füze Okul Komutanlığına giderek fiilen göreve başladıkları, şüpheli Osman Ünlü'nün 4. Kolordu Komutanlığında 28. Mekanize Tugay Komutanlığındaki komutan odasına geçerek zırhlı birlikleri ve darbe sürecini sevk ve idare eden Ali Kalyoncu ile bir arada bulunup, süreci birlikte takip ettiği belirlendi.

Şüpheli Murat Aygün'ün ise kendisine verilen 58. Topçu Tugay Komutanlığına bağlı birliklerden tugay teşkilat yapısına uygun olmayan yeni birlikler oluşturup gruplandırarak Ankara merkezde 10 ayrı kavşak noktasının trafiğe kapatılması ve kontrol altına alınması, 40. Km. Konya Yolu Gölbaşı/Ankara adresinde bulunan TÜRKSAT ile İncek Boztepe Sokak No:125 Gölbaşı/Ankara adresinde bulunan (TİB) Telekominikasyon İletişim Başkanlığını ele geçirmek görevi kapsamında 58. Topçu Tugayından 240 personel ve 45 araçlık konvoydan oluşan birlikleri sözde görev yerlerine sevk ettiği, 58. Topçu Tugayında 2 adet fırlatma aracına bora füzesi yüklenmesi ile Topçu ve Füze Okul Komutanlığına bağlı Gösteri ve Tatbikat Alayının bulunduğu Sakarya kışlasından Ankara 28. Mekanize Piyade Tugayına fırtına obüsü taşınması için çekici araç gönderilmesi faaliyetlerine yönelik emirler verdiği, ayrıca komutasını aldığı Topçu ve Füze Okul Komutanlığında şüpheli Abdülkerim Ceyhan tarafından önceden hazır edilen kursiyer uzman çavuşlar aracılığıyla Polatlı ilçesinin kontrolünü sağlamaya yönelik kışla dışına çıkış yaptırdığı anlaşılmıştır."

ANKARA POLATLI HABER DARBE
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ  POLATLI TARİHİ ALANLARINI GEZDİ
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ POLATLI TARİHİ ALANLARINI GEZDİ
Polatlı’nın Üretici Kadınları Bakan Fakıbaba İle Görüştü
Polatlı’nın Üretici Kadınları Bakan Fakıbaba İle Görüştü